• Kategorie
  • Szukaj
  • Makaron konjac

Naturalny makaron konjac jako idealny sposób na dietetyczne i smaczne posiłki

Nie bez powodu w ostatnich latach makaron konjac, zwany też makaronem shirataki, zaczął cieszyć się coraz większą popularnością. Polecano go przy dietach wymagających znacznego ograniczenia węglowodanów, cukrów, glutenu oraz produktów pochodzenia zwierzęcego. Ponadto wiele osób zdecydowało się wprowadzić go do codziennej diety nie tylko ze względu na niską kaloryczność, ale również z powodu naturalności i łatwiejszego trawienia. Mimo że bio makaron konjac jest bardzo syty, nie należy do produktów ciężkostrawnych - zamiast tego wspomaga trawienie oraz pozytywnie wpływa na metabolizm. Warto poznać najważniejsze zalety tego typu makaronu, a także dowiedzieć się, jaki ma smak oraz zapach i zdecydować, czy sprawdzi się także w naszej diecie.

Czym jest makaron konjac?

Makaron shirataki powstaje z bulwy rośliny konjac, której najważniejszym składnikiem jest glukomannan (błonnik). Warto przy tym wspomnieć, że korzeń konjacu słynie ze swoich właściwości oraz różnorodności cennych dla organizmu witamin. Znajdziemy w nim przede wszystkim witaminy A, B, C, D, a także magnez, żelazo oraz potas. Konjac występuje najczęściej w Azji i na tych terenach jest też bardzo dobrze znany oraz wykorzystywany od tysięcy lat. Świetnie sprawdza się w wielu tradycyjnych potrawach jako lekkostrawny produkt, który idealnie komponuje się z wszelkiego rodzaju sosami, mięsami czy warzywami.

Właściwości bio makaronu konjac, które warto znać

Nie jest tajemnicą fakt, że makarony wielu osobom kojarzą się przede wszystkim z wysoką kalorycznością, ciężkostrawnością i obecnością węglowodanów, które w zbyt dużej ilości negatywnie wpływają na nasze zdrowie. Z tego też powodu do makaronów konjac przez długi czas podchodzono sceptycznie, błędnie uważając, że smaczny makaron nie może być jednocześnie bardzo zdrowy oraz niskokaloryczny. Mimo to makaron shirataki każdego roku cieszy się coraz większą popularnością, stając się nieodłącznym elementem licznych diet. Co sprawia, że coraz więcej osób decyduje się go wypróbować?

Eko makaron konjac bardzo dobrze sprawdza się w dietach odchudzających (nawet tych najbardziej ograniczających spożycie węglowodanów), weganizmie, dietach przeznaczonych dla osób z alergią pokarmową (przede wszystkim na zboża oraz nabiał), a także w dietach stworzonych z myślą o pacjentach chorych na cukrzycę. W praktyce oznacza to, że wspomniany bio makaron pozwala zdrowo się odżywiać i nie zmusza nas przy tym do rezygnacji z ulubionych smaków. Konjac to także idealna alternatywa dla osób, które nie tolerują glutenu. Mimo że alergię na gluten wciąż trudno zdiagnozować, a redukowanie poszczególnych składników bywa dużym wyzwaniem, makaron shirataki umożliwia łatwe i szybkie przygotowanie posiłków, co znacznie ułatwia codzienne funkcjonowanie.

Dlaczego makaron konjac tak dobrze sprawdza się w różnych dietach?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy naturalny makaron konjac to bardzo dobre uzupełnienie diet odchudzających ze względu na małą liczbę kalorii i poczucie sytości. Co więcej, konjac pozytywnie wpływa na metabolizm - stabilizuje pracę jelit oraz ułatwia trawienie, co przekłada się na lepsze samopoczucie i pozbycie się takich problemów jak wzdęcia czy zaparcia. Z tego też powodu jest często polecany w przypadku osób zmagających się z zespołem jelita drażliwego, a także podczas diet wykluczających gluten. Nietolerancja glutenu może objawiać się jeszcze przez wiele tygodni po odstawieniu składników zawierających zboża - wówczas eko makaron konjac przyspiesza powrót do równowagi.

Makaron shirataki zwiększa również tolerancję glukozy, dzięki czemu chętnie korzystają z niego osoby chore na cukrzycę. Warto przy tym wspomnieć, że cukrzyca często bywa wynikiem niezdrowego trybu życia i odżywiania - niektórzy pacjenci po wczesnym wykryciu oraz rozpoczęciu właściwego leczenia mogą funkcjonować bez przyjmowania leków na stałe i bez regularnego kontrolowania poziomu cukru. Konjac doceniają także alergicy uczelni na nabiał oraz zboża, ponieważ makaron jest na tyle neutralny, że rzadko kiedy powoduje takie objawy jak pokrzywka czy mdłości.

W jaki sposób przygotować makaron konjac?

Łatwość przygotowania to kolejna zaleta naturalnego makaronu konjac. Najczęściej występuje jako zanurzony w specjalnym płynie, który pozwala zachować jego najważniejsze właściwości. Warto przy tym pamiętać, że po otwarciu zapach wielu osobom może wydać się niezbyt przyjemny, ale nie oznacza to, że makaron jest nieświeży. Wystarczy wypłukać go pod bieżącą wodą, a następnie gotować lub smażyć przez około 1-2 minuty. Dlatego konjac okazuje się niezwykle przydatnym produktem dla osób będących na dietach wymagających dłuższego przygotowywania posiłków, ponieważ skutecznie skraca czas spędzony w kuchni.

Makaron shirataki po ugotowaniu ma neutralny zapach oraz smak. Z tego też powodu najczęściej spożywa się go w połączeniu z sosami, mięsem lub warzywami, od których przejmuje walory smakowe i z którymi świetnie się komponuje. Co ciekawe, nie musimy ograniczać się jedynie do słonych potraw. Bio makaron tworzy również ciekawe połączenia ze słodkimi dodatkami. Dzięki temu można z powodzeniem łączyć go z cukrem, owocami czy lekkimi twarożkami.