„MCT” - z angielskiego „Medium Chain Triglicerides” - to całkowicie metabolizowane przez wątrobę, przeciwzapalne średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe, zawierające od 8 do 10 atomów węgla. Do grupy tych wyjątkowych kwasów możemy zaliczyć między innymi zdrowy olej kokosowy – uchodzący za ich najlepsze źródło. Dlaczego warto wprowadzić w codzienną dietę MCT?

Przede wszystkim ze względu na ogromną dawkę energii, jakiej dostarczają – mówi Sandra Kania, prowadząca specjalistyczny gabinet dietetyczny w Kędzierzynie-Koźlu na Opolszczyźnie – Kwasy tłuszczowe MCT - w porównaniu do węglowodanów - po dostarczeniu energii nie powodują nagłej senności czy znużenia – dlatego są tak chętnie stosowane przez osoby trenujące, na przykład przed wysiłkiem. Co więcej, tłuszcze MCT to również warta uwagi propozycja dla osób, chcących zredukować wagę. Badania pokazują, że olej kokosowy nie tylko skutecznie zmniejsza ilość tkanki tłuszczowej, ale również wspiera zdrową utratę masy ciała. Ekologiczny olej kokosowy to także cenne źródło kwasu kaprylowego, laurynowego i dekanowego – dzięki czemu wykazuje właściwości zarówno bakterio, jak i grzybobójcze.

I choć producenci prześcigają się z propozycjami zdrowych, ekologicznych olejów – do wyboru produktu dla siebie i swojej rodziny warto podejść z należytą rozwagą.

- Sięgajmy po produkty, których jakość potwierdzona jest labolatoryjnie – a one same regularnie badane. Nie warto kupować oleju w miejscach, które nie wzbudzają naszego zaufania – dodaje Sandra – Osobiście stosuję olej MCT marki Ostrovit, do którego działania nie mam wątpliwości. Pacjentkom, które są właśnie na diecie keto, proponuję olej MCT jako alternatywę dla masła w tak zwanej „bulletproof coffee”, czyli kawie kuloodpornej.

Przeczytaj również artykuł Pauliny Petri, mistrzyni kolarskiej, na temat wykorzystania oleju MCT przez sportowców: MCT - sposób na szybkie podkręcenie metabolizmu

Olej MCT

Źródło szybkiego 'zastrzyku' energii, odpowiednio stosowane, może pomóc w redukcji tkanki tłuszczowej poprzez wspieranie lipolizy tłuszczowej. Dodatkowo, jest to dobry środek dla osób z zaburzeniami wchłaniania tłuszczów oraz może ograniczyć zużycie glikogenu mięśniowego. Jest to również idealne źródło zdrowych kwasów tłuszczowych.


	  
	Olej MCT
	  
	  Zobacz w sklepie