Polub nas na facebook i zobacz, że mamy więcej ciekawych treści na temat zdrowego trybu życia.
==================================

Makaron Konjac to rodzaj produktu spożywczego, który praktycznie nie zawiera kalorii, cukru, tłuszczów i jest dozwolony dla osób z celiakią (nie posiada glutenu). Jest to rodzaj makaronu, który powstaje w wyniku obróbki technologicznej z rośliny zwanej Konnyakiem. Makaron Konjac posiada kilka bardzo ciekawych zastosowań kulinarnych i dietetycznych. Można na przykład dzięki niemu skuteczniej się odchudzać.


Makaron Konjac jest nazywany inaczej makaronem Shirataki. Jego pierwotne pochodzenie określa się na obszary Indochin. Jego budowa opiera się głównie na wodzie, która stanowi ponad 95% tego produktu. Reszta to głównie błonnik pochodzący z mąki pozyskanej z Konnyaku.

Makaron Konjac może wspomóc odchudzanie

Makaron Shirataki może stanowić ciekawy element diety wielu osób. Ze względu na brak cukru, białek oraz tłuszczów (i znikomą ilość kalorii) makaron konjac wspiera odchudzanie. Posiada on wyjątkową właściwość do pęcznienia już na poziomie żołądka, co wpływa na opóźnienie tempa jego opróżniania. Dzięki temu dana osoba może czuć się syta przez dłuższy czas i spożywać mniejszą ilość jedzenia.

Głównym czynnikiem odpowiedzialnym za szybkie wywoływanie uczucia sytości przez makaron Shirataki jest  glukomannan. Jest to rodzaj błonnika rozpuszczalnego w wodzie, który posiada zdolność przeciwdziałania zaparciom.

Zadbaj o kompleksową kontrolę apetytu dzięki ekstraktowi z Gumaru oraz Piperynie

Makaron Konjac jako źródło składników mineralnych

Pomimo tego, że makaron Shirataki praktycznie nie posiada kalorii, zawiera w swojej strukturze wiele cennych dla zdrowia składników mineralnych. W 100g makaronu Konjac znajdziemy:

 • Wapń (40-70mg);
 • Potas (60mg);
 • Magnez;
 • Żelazo;
 • Cynk;
 • Miedź;
 • Fosfor;
 • Witaminy A, E, C, B1, B6.

Warto dodać, że w 100g tego produktu znajdziemy dużo, bo aż 4,5g błonnika pokarmowego.

Makaron Konjac wspiera zdrowie organizmu

Oprócz pozytywnego wpływu na odchudzanie poprzez spożycie mniejszej ilości kalorii, makaron Konjac sprawdzi się w regulacji ważnych parametrów zdrowotnych i może zostać użyty w dietach roślinnych.

Makaron Shirataki wpływa na poziom cholesterolu całkowitego. Jest cennym wsparciem dla osób borykających się z problemami serca, wynikającymi z niepoprawnych nawyków żywieniowych. Makaron Konjac obniża stężenie cholesterolu całkowitego i poprawia stosunek frakcji cholesterolu HDL względem LDL, obniżając stężenie tego drugiego.

Osoby spożywające makaron konjac doświadczą także lepszej regulacji poziomu cukru we krwi. Glukomannan, czyli błonnik zawarty w makaronie Konjac spowalnia tempo opróżniania żołądka, przez co pokarm trafia później do jelit, a co za tym idzie, zostaje później wchłonięty. Dzięki tej właściwości osoby spożywające makaron Konjac są w stanie lepiej kontrolować poziom glukozy. Glukoza jest po prostu wchłaniana wolniej. Dzięki temu makaron Shirataki może sprzyjać poprawie samopoczucia u osób ze zdiagnozowaną insulinoopornością, czy też problemami z cukrzycą.

Z makaronu Konjac mogą korzystać również osoby cierpiące na celiakię i nieceliakalną nietolerancję glutenu. Obydwie grupy muszą unikać glutenu do końca życia. Istnieje dla nich jednak rozwiązanie w postaci makaronu Konjac. Nie zawiera on glutenu, czyli dipeptydu, działającego prozapalnie wśród osób chorujących na celiakię i nietolerancję glutenu.Odchudzaj się skuteczniej dzięki zestawowi wszystkich rodzajów makaronu Konjac

Makaron Shirataki jest uniwersalnym produktem

Makaron Konjac jest produktem neutralnym smakowo. Dzięki temu pasuje on do wielu potraw, w których często zestaw użytych przypraw kształtuje doznania smakowe. Makaron Konjac przyjmuje smak oraz zapach produktów, z którymi jest mieszany.

Jak widać oprócz cennych dla zdrowia właściwości i bogatego składu odżywczego jest on produktem bardzo uniwersalnym, co czyni go produktem bardzo wszechstronnym i pomocnym w czasie odchudzania.

Makaron Shirataki występuje w różnych dostępnych do zakupu formach, typu:

 • Spaghetti;
 • Tagiatelle;
 • Nitki proste i faliste;
 • Drobne kluseczki (Pearl rice);
 • i coś pomiędzy spaghetti i tagiatelle – tzw. thai style.

Istnieje kilka metod przygotowania makaronu Konjac.

 1. Metoda 1 – Odcedzenie makaronu na sitku i kilkukrotne jego przepłukanie (na zimno). W takiej formie można dodawać go do gotowych potraw.
 2. Metoda 2 – Odcedzenie makaronu na sitku i następne jego gotowanie przez 5 minut (metoda na gorąco).
 3. Metoda 3 – Podsmażenie makaronu Konjac na patelni przez czas około 3-5 minut po uprzednim odcedzeniu na sitku.

Zachęcamy do skorzystania z przykładowego przepisu (dedykowanego osobom odchudzającym się) z użyciem MAKARONU KONJAC. Przepis znajduje się poniżej.

MAKARON SHIRATAKI Z MIĘSEM I WARZYWAMI

Składniki:

 • Makaron Konjac (1 porcja – 130-180 gramów);
 • 150g mięsa z piersi z kurczaka/indyka (pamiętajcie, że tylko mięso z hodowli ekologicznych ma pełnię wartości, innego mięsa lepiej nie jeść w ogóle, weganie mogą zastąpić ten składnik np. ciecierzycą ugotowaną lub konserwową albo świeżym Tofu);
 • 100g pieczarek;
 • cebulka dymka lub szalotka;
 • 200g ulubionych warzyw;
 • 1 ząbek czosnku;
 • 1 łyżka oliwy z oliwek lub innego oleju;
 • Ulubione przyprawy.

Sposób przygotowania:

Makaron Konjac przepłukać trzykrotnie zimną wodą przy pomocy sitka. Mięso pokroić na plastry, wymieszać z przyprawami i czosnkiem przeciśniętym przez praskę. Najlepiej będzie, jak trochę postoi w przyprawach. W tym czasie cebulkę podsmażyć, chwilę później pieczarki i mięso. Jak się zetnie połączyć z pokrojonymi warzywami. Wszystko dusić na rozgrzanej patelni z oliwą z oliwek (lub innym rodzajem oleju) przez  około 3-5 minut. Następnie (cały czas mieszając), należy dolać odrobinę wody lub passaty pomidorowej, lub wywaru (około 1/4 szklanki) i dusić do momentu, aż warzywa staną się miękkie. Następnie dodać makaron Konjac i całość mieszać na patelni przez około 1-2 minuty. Całość doprawić ulubionymi przyprawami i następnie wyłożyć do miski.

Czas przygotowania: około 15 minut.