Coraz popularniejsza w ostatnim czasie dieta ketogeniczna (nazywana również „keto”) - bazująca na spożywaniu tłustych, wartościowych produktów (takich jak ryby, czerwone mięso i oleje) oraz ograniczeniu dziennego spożycia węglowodanów do maksymalnie 50 gramów na dobę – może zaskoczyć nie tylko zdrową redukcją masy ciała, ale także zniwelowaniem stanów zapalnych w organizmie i pozytywnym wpływem na poziom energii. Osoby, będące na diecie ketogenicznej, chcące zastąpić białe pieczywo zdrową, ekologiczną alternatywą – powinny sięgnąć po produkty, które w swoim składzie zawierają znacznie mniej węglowodanów niż chleb.
- Pieczywo w diecie keto z powodzeniem zastąpią jajka czy twaróg – mówi Sandra Kania, dietetyk – prowadząca prywatny gabinet w Kędzierzynie - Koźlu na Opolszczyźnie – Część osób, będących na keto, robi też samodzielnie tak zwany „chleb chmurowy” - z białek i żółtek jaj oraz zmiksowanego twarogu. Im więcej białka i zdrowych tłuszczów w diecie ketogenicznej – tym lepiej. Niestety, tradycyjne pieczywo posiada sporo węglowodanów – nic dziwnego, że tak wiele osób (nie tylko na keto diecie) decyduje się na jego ograniczenie, a nawet całkowite usunięcie z codziennego jadłospisu. Chcąc ograniczyć węglowodany – zamiast pieczywa możemy stosować też grillowane plasterki ulubionych warzyw, na przykład buraka.

NAPÓJ MIGDAŁOWY - keto zamiennik mleka

Ekologiczny napój migdałowy to doskonały zamiennik mleka, który można stosować w diecie ketogenicznej z uwagi na niewielką zawartość węglowodanów.


	 
	NAPÓJ MIGDAŁOWY - keto zamiennik mleka
	 
	 Zobacz w sklepie

Co ciekawe - przejście na zdrową dietę ketogeniczną nie wyklucza całkowicie stosowania chleba. Miłośnikom tego produktu, którzy nie wyobrażają sobie całkowitej rezygnacji z pieczywa, zaleca się wybór chleba z mąki migdałowej. Inne diety, bazujące na spożywaniu niewielkiej liczby węglowodanów w ciągu dnia, to między innymi dieta „low carb”, Atkinsa, Kwaśniewskiego czy LCHF.

Zrób keto chleb chmurowy

Keto chleb na bazie twarogu to jeden z najbardziej popularnych zamienników pieczywa w diecie ketogenicznej. Łatwy do przygotowania, przeczytaj przepis i zrób sam lub sama.


	 
	chleb chmurowy
	 
	 Zobacz przepis

W diecie ketogenicznej trudno jest znaleźć odpowiednie pieczywo, które nie zawiera węglowodanów lub ich ilość jest minimalna. Dlatego gotowe mieszanki do wypieku, takie jak ta opisana poniżej, są wygodnym rozwiązaniem dla osób stosujących dietę ketogeniczną.
Mieszanka ta zawiera składniki, które są dopuszczone w diecie ketogenicznej, takie jak mąka migdałowa, nasiona lnu i białka jaja. Dzięki temu można przygotować smaczne i zdrowe pieczywo, które nie wpłynie negatywnie na poziom ketonów we krwi.

MIESZANKA DO WYPIEKU CHLEBA BEZGLUTENOWA (KETO) 500 g

Sposób przygotowania

 1. Nagrzej piekarnik (góra-dół) do 190 stopni Celsjusza
 2. Wsyp mieszankę do miski
 3. Dolej 500 ml wody i dokładnie wymieszaj
 4. Zanieć ciasto i uformuj bochenek
 5. Wsadź do piekarnika na 80 minut
 6. Po upieczeniu odstaw do ostygnięcia. Przechowuj zwinięty w szmatkę.
Zobacz w sklepie

Zobacz nasz dział produktów keto

Produkty ketogeniczne takie jak jajka, awokado, orzechy, zdrowe oleje i tłuste ryby oraz ekologiczne mięso są bogate w zdrowe tłuszcze i zawierają małe ilości węglowodanów, co czyni je idealnymi dla osób przestrzegających diety ketogenicznej.


	 
	produkty keto
	 
	 Zobacz produkty