Coraz popularniejsza w ostatnim czasie dieta ketogeniczna (nazywana również „keto”) - bazująca na spożywaniu tłustych, wartościowych produktów (takich jak ryby, czerwone mięso i oleje) oraz ograniczeniu dziennego spożycia węglowodanów do maksymalnie 50 gramów na dobę – może zaskoczyć nie tylko zdrową redukcją masy ciała, ale także zniwelowaniem stanów zapalnych w organizmie i pozytywnym wpływem na poziom energii. Osoby, będące na diecie ketogenicznej, chcące zastąpić białe pieczywo zdrową, ekologiczną alternatywą – powinny sięgnąć po produkty, które w swoim składzie zawierają znacznie mniej węglowodanów niż chleb.
- Pieczywo w diecie keto z powodzeniem zastąpią jajka czy twaróg – mówi Sandra Kania, dietetyk – prowadząca prywatny gabinet w Kędzierzynie - Koźlu na Opolszczyźnie – Część osób, będących na keto, robi też samodzielnie tak zwany „chleb chmurowy” - z białek i żółtek jaj oraz zmiksowanego twarogu. Im więcej białka i zdrowych tłuszczów w diecie ketogenicznej – tym lepiej. Niestety, tradycyjne pieczywo posiada sporo węglowodanów – nic dziwnego, że tak wiele osób (nie tylko na keto diecie) decyduje się na jego ograniczenie, a nawet całkowite usunięcie z codziennego jadłospisu. Chcąc ograniczyć węglowodany – zamiast pieczywa możemy stosować też grillowane plasterki ulubionych warzyw, na przykład buraka.
Co ciekawe - przejście na zdrową dietę ketogeniczną nie wyklucza całkowicie stosowania chleba. Miłośnikom tego produktu, którzy nie wyobrażają sobie całkowitej rezygnacji z pieczywa, zaleca się wybór chleba z mąki migdałowej. Inne diety, bazujące na spożywaniu niewielkiej liczby węglowodanów w ciągu dnia, to między innymi dieta „low carb”, Atkinsa, Kwaśniewskiego czy LCHF.

Sprawdź tu, jak zrobić chleb chmurowy.

W diecie ketogenicznej trudno jest znaleźć odpowiednie pieczywo, które nie zawiera węglowodanów lub ich ilość jest minimalna. Dlatego gotowe mieszanki do wypieku, takie jak ta opisana poniżej, są wygodnym rozwiązaniem dla osób stosujących dietę ketogeniczną.
Mieszanka ta zawiera składniki, które są dopuszczone w diecie ketogenicznej, takie jak mąka migdałowa, nasiona lnu i białka jaja. Dzięki temu można przygotować smaczne i zdrowe pieczywo, które nie wpłynie negatywnie na poziom ketonów we krwi.

MIESZANKA DO WYPIEKU CHLEBA BEZGLUTENOWA (KETO) 500 g

Sposób przygotowania

  1. Nagrzej piekarnik (góra-dół) do 190 stopni Celsjusza
  2. Wsyp mieszankę do miski
  3. Dolej 500 ml wody i dokładnie wymieszaj
  4. Zanieć ciasto i uformuj bochenek
  5. Wsadź do piekarnika na 80 minut
  6. Po upieczeniu odstaw do ostygnięcia. Przechowuj zwinięty w szmatkę.
Zobacz w sklepie