Nie bez powodu to właśnie stres uznawany jest za jeden z najważniejszych czynników, mających bezpośredni wpływ na zachorowania – również na nowotwory. Dynamiczna, pełna presji i zmartwień codzienność nie pomaga w osiągnięciu pożądanego stanu „slow”, a osoby zmagające się z nerwowością sięgają po nowe, nie zawsze skuteczne sposoby na walkę ze stresem. Czym jest sam w sobie stres? To naturalna reakcja organizmu na zakłócające jego prawidłowe funkcjonowanie wydarzenia (tak zwane „stresory”). Fizycznie stres objawia się poprzez spłycenie oddechu, nadmierne wydzielanie potu, trzęsące się ręce, drżenie głosu czy kłopoty z układem pokarmowym – na przykład wymioty. Spora część z nas na stres reaguje także poprzez trudności z zaśnięciem, uporczywe rozmyślanie o stresorze (jeśli trudne przeżycie nie występuje spontanicznie), migrenę, jąkanie się oraz wzmożony lub osłabiony apetyt. Niezależnie od reakcji na stres – warto zastosować kilka sprawdzonych sposób na jego zniwelowanie, co w znacznym stopniu przekłada się na jakość życia. Jak walczyć ze stresem? Między innymi poprzez zdrową, ekologiczną i przemyślaną dietę!

Nerwowość – co suplementować?

Zanim na naszym stole pojawią się realne zmiany – walkę z wyniszczającym stresem warto zacząć od małych kroków. Jednym z nich jest oczywiście regularne uprawianie sportu (na przykład wyjście na basen), spędzanie czasu w sposób, który daje nam przyjemność (realizując swoje pasje) czy odpowiednio się wysypiając (zdrowy sen powinien trwać nie mniej niż 8 godzin). Co ciekawe, w walce ze stresem mogą pomóc także odpowiednio dopasowane do potrzeb organizmu suplementy diety – takie naturalna ashwagandha (doceniana w medycynie ajurwedyjskiej za swoje uspokajające właściwości), GABA, znane każdemu liście melisy, stymulujący układ nerwowy różeniec górski czy dzikie oregano. Dla osób zmagających się z uporczywym stresem poleca się także suplementację kilku wspierających układ nerwowy składników w formie jednego produktu – na przykład wygodnych kropel (sprawdź krople bezglutenowe marki Pharmovit – łączące ekstrakty roślinne z chmielu, melisy i różeńca górskiego!).

bio melisa

Zdrowa dieta na stres

Aby skutecznie radzić sobie ze stresem – warto zaopatrzyć się w kilka niezbędnych produktów spożywczych. Nie od dziś wiadomo, że sama suplementacja (również w przypadku walki ze stresem) nie wystarczy – a podstawę prozdrowotnego działania zawsze powinna stanowić zdrowa, ekologiczna dieta, oparta na naturalnych, wysokiej jakości składnikach. Pierwszym i najważniejszym produktem w domowej spiżarce osób zmagajacych się z nerwowością na co dzień będą owoce morza i ryby (szczególnie te o wysokiej zawartości zdrowych tłuszczów). Na stole osoby walczącej ze stresem nie może zabraknąć też produktów bogatych w zapobiegające depresji witaminy z grupy B (takich jak awokado, chleb razowy, kasza czy pestki słonecznika) oraz w tak zwane „flawonoidy” - chroniące komórki przed szkodliwym działaniem wolnych rodników (znajdziemy je między innymi w winogronach, selerze, kapuście).
Co ciekawe, również znany nam wszystkim magnez – działający uspokajająco na układ nerwowy – odgrywa niezwykle ważną rolę w antystresowej diecie. Aby skutecznie uzupełnić jego niedobory – warto sięgnąć po sprawdzony suplement lub... zjeść tabliczkę zdrowej, gorzkiej czekolady!

zdrowa gorzka czekolada

Nadmierny stres – czego unikać?

Spożywanie prozdrowotnych produktów to jedno – aby było w pełni efektywne warto pamiętać także o unikaniu konkretnej, niesprzyjającej walce ze stresem żywności. Na liście „produktów zakazanych” znajdują się między innymi kofeina (miłośnikom porannej kawy polecamy wersję bezkofeinową – na przykład od Mount Hagen!), wysoko przetworzona żywność, alkohol (używając go jako „poprawiacza nastroju” ponosisz ryzyko szybkiego uzależnienia się), słodycze, a nawet (ze względu na dużą zawartość potasu) banany. Stosując zdrową, antystresową dietę warto pamiętać o regularności posiłków, starannym doborze składów oraz popijaniu wyciszających, zdrowych herbatek – na przykład z olejkiem z cytryny i bergamotki. Co ciekawe, przed pójściem spać – warto wywietrzyć sypialnię, a pościel spryskać specjalnie przeznaczonymi do tego preparatami (polecamy ten od Your Candle!). Walcząc z uporczywym stresem – pamiętajmy też o medytacji (w Internecie znajdziesz całe mnóstwo materiałów video, wspomagających odpoczynek). Unikaj korzystania z telefonu, laptopa i tabletu na chwilę przed zaśnięciem – niebieskie światło urządzeń może zaburzyć zdrowy rytm Twojego snu.

zdrowa kawa bezkofeinowa
Czy stres można przezwyciężyć poprzez świadome, zdrowe odżywianie? Tak – wybierając naturalne, sprawdzone produkty. Aby ekologiczna, prozdrowotna dieta przyniosła oczekiwane rezultaty – warto stosować ją przynajmniej 3 miesiące. W uzupełnieniu domowej spiżarki na dłuższy czas pozwoli wybór tak zwanych „wielopaków” - na przykład bio makaronu konjac marki Better than Foods, który będzie stanowił lekką i smaczną bazę do wielu dań (wypróbuj makaron z avocado lub owocami morza!). Ze stresem da się wygrać – wybierz produkty, które wesprą Cię na drodze do uzyskania dobrego, zdrowego samopoczucia na co dzień!