Odżywki dla osób prowadzących aktywny tryb życia są jednym z ważniejszych elementów odżywiania, ponieważ pozwalają wycisnąć jak najwięcej z założonego planu treningowego. Aminokwasy wchodzą w skład białek budulcowych mięśni, dlatego ich przyjmowanie jest niezbędne w procesie robienia masy, ale również rzeźby. Nie zawsze dostarczamy wystarczających ilości w samym pożywieniu, stąd konieczność suplementacji. Które odżywki BCAA są najlepszym wyborem?

Aminokwasy suplementacja – dla kogo?

Mięśnie człowieka zbudowane są z białek, w skład których wchodzą liczne aminokwasy egzogenne – czyli te, których należy organizmowi dostarczyć z zewnątrz. To właśnie prawidłowa pula aminokwasów egzogennych w organizmie warunkuje prawidłowe kształtowanie się białek i w efekcie przyrost masy mięśniowej. Podczas intensywnych treningów na siłowni zużywa się jako paliwo węglowodany, a następnie białka – tłuszcze spalane są dopiero na samym końcu. Oznacza to, że trening tak naprawdę może spowodować ubytek masy mięśniowej. Aby zapobiegać katabolizmowi białek i stymulować anabolizm, czyli przyrost masy mięśniowej, należy po treningu dostarczać sobie odpowiedniej ilości pożywienia białkowego.

Zestaw aminokwasów BCAA to sposób na to, aby trenować efektywniej – przybierać na masie mięśniowej i rzeźbić ją w żądany sposób, bez względu na to, czy pracuje się na sylwetkę kulturysty, czy pragnie jedynie wzmocnić swoje ciało.

BCAA działanie

BCAA, czyli aminokwasy rozgałęzione to głównie leucyna, izoleucyna i walina. Obniżają one poziom tryptofanu we krwi, dzięki czemu redukują uczucie zmęczenia po treningu. BCAA sprzyjają również redukcji tkanki tłuszczowej, wspomagają regenerację powysiłkową i sprzyjają wytwarzaniu się nowej tkanki mięśniowej. Najlepsze BCAA składają się nie tylko z trzech wymienionych wyżej aminokwasów, ale mają w składzie także inne aminokwasy egzogenne oraz kreatynę, dzięki czemu podnoszą skuteczność intensywnych ćwiczeń fizycznych. Jeśli myślisz nad BCAA, jakie wybrać, gdy dopiero zaczynasz przygodę z treningami, musisz zastanowić się najpierw nad rezultatami, jakie chcesz osiągnąć i przyrównać je do faktycznej jakości Twoich treningów.

Tryptofan dawkowanie

Tryptofan jest jednym z aminokwasów, które warto stosować, gdy prowadzi się aktywny tryb życia – zarówno gdy chodzi o ćwiczenia fizyczne, jak i pracę umysłową. Pomaga on w zasypianiu i leczeniu bezsenności, a także wspomaga właściwości regeneracyjne całego organizmu, co przekłada się również na efektywność treningów siłowych. Tryptofan dodatkowo redukuje chęć spożywania węglowodanów, a zatem jest bardzo dobrym elementem diety redukcyjnej lub wysokobiałkowej, zapobiegającym przyjmowaniu nadmiarowych kalorii z cukrów. Dawkowanie tryptofanu powinno wynosić 500-1000 mg, i najlepiej spożywać go przed snem.

L-karnityna dawkowanie

Osoby odchudzające się i intensywnie trenujące powinny także pomyśleć o suplementacji L-karnityny, gdyż jej biosynteza w organizmie może być niewystarczająca. Sprzyja ona przemianom tłuszczów w organizmie, a do tego działa korzystnie na układ krążenia. Stosuje się ją w zmiennych proporcjach uzależnionych od sposobu żywienia, od 250 mg do nawet 2 g dziennie. Wynika to stąd, że mięso jest bogatszym źródłem L-karnityny niż żywność pochodzenia roślinnego, stąd wegetarianie powinni suplementować jej więcej niż osoby jedzące mięso.

L-arginina dawkowanie

L-arginina to jeden z aminokwasów, który sprzyja reakcjom biochemicznym powodującym uwalnianie się do krwi tlenku azotu o działaniu rozszerzającym naczynia krwionośne. Dla osób trenujących siłowo oznacza to lepsze ukrwienie mięśni, a co za tym idzie – zwiększenie ich możliwości oraz wydłużenie czasu ćwiczeń. Standardowo stosuje się dawkę 2-6 gramów dziennie.

Czy warto stosować odżywki aminokwasowe?

Osoby, które odżywiają się racjonalnie, nie odchudzają się i nie trenują intensywnie, zazwyczaj nie mają potrzeby uzupełniania swojej diety w specjalne odżywki białkowe. Jednak chcąc osiągnąć wymierne efekty treningów na siłowni, warto wspierać swój organizm, dostarczając mu energii, pomagając spalać tłuszcze i odbudowywać mięśnie po treningu. Bez stosowania dobrze dobranych odżywek białkowych również można osiągnąć efekt przyrostu masy mięśniowej, jednak jest on wydłużony w czasie i dużo mniej spektakularny. Odżywki aminokwasowe nie tylko budują sylwetkę, ale również poprawiają ogólną kondycję organizmu – sprzyjają zasypianiu, pomagają w koncentracji, dodają energii do ćwiczeń. Wiele osób nie wyobraża sobie bez nich procesu odchudzania czy rzeźbienia sylwetki!

Warto jednak sięgać tylko po odżywki wysokiej jakości – starannie wyselekcjonowane aminokwasy, które będą faktycznie pomagały w treningach i budowaniu wymarzonej sylwetki. Błędem jest łączenie różnych odżywek bez poznania sposobu ich funkcjonowania, gdyż niektóre z produktów mogą działać przeciwnie do innych, co całkowicie zaburza suplementację. Zanim sięgniesz po jakikolwiek produkt dla sportowców, przeanalizuj dokładnie każdy z nich i zastanów się, czego naprawdę potrzebujesz dla osiągnięcia wymiernych efektów!