Produkty ekologiczne z roku na rok zaczynają zajmować coraz więcej miejsca na półkach w marketach. Świadczy to o sporym zainteresowaniu tą grupą produktów wśród przedstawicieli różnych grup społecznych. Młodzi, wykształceni ludzie sięgają po nią z myślą o zdrowym rozwoju swojej rodziny wynikającym ze stosowania ekologicznych produktów w diecie. Osoby starsze doceniają nie tylko walory zdrowotne tej żywności, ale również dostrzegają w niej cechy pożywienia z czasów ich dzieciństwa – intensywny smak i zapach. Czym różni się żywność ekologiczna od dyskontowej i dlaczego warto sięgać po tę pierwszą?

Żywność konwencjonalna (popularna) – jak powstaje?

Artykuły spożywcze dostępne w większości sklepów na świecie to wyroby produkowane masowo. Nie musi to oznaczać, że takie pokarmy są wysoko przetworzone, czy mają dodatki w postaci konserwantów i barwników. Wiele z nich to produkty o niskim stopniu przetworzenia – takie jak mąka, kasza, czy nawet owoce i warzywa. Ich cechą wspólną jest uprawa konwencjonalna – czyli rolnictwo zintensyfikowane, nastawione na uzyskiwanie dużej ilości plonów wolnych od chorób i zniekształceń.

W uprawach nieekologicznych (wspomaganych technologicznie) chodzi o to, aby uzyskać jak największe ilości plonów na jak najmniejszym obszarze ziemi, w jak najkrótszym czasie. W tym celu stosuje się sztuczne nawozy wspomagające wzrost oraz środki ochrony roślin, które zapobiegają inwazjom szkodników. Uprawia się również specjalne gatunki roślin odpornych na wiele czynników, czego rezultatem jest żywność genetycznie modyfikowana.

Żywność modyfikowana – jakie ma cechy?

Celem produkcji żywności modyfikowanej (przemysłowej) jest uzyskanie owoców, warzyw, zbóż czy innych roślin o bardzo pożądanych przez konsumentów cechach. Tak wyhodowane jabłka są idealnie gładkie, błyszczące i słodkie, marchewki proste i duże, a pomidory mogą leżeć w lodówce długo, zanim się zepsują. Na bazie roślin modyfikowanych genetycznie produkuje się także żywność: pieczywo, przetwory i inne

Niestety, rośliny uprawiane w tym systemie rosną i dojrzewają szybko. W efekcie nie mają czasu, by a wysycić się smakiem, dojrzewając przez odpowiedni czas na słońcu. Bardzo często spożywając produkty, pochodzące właśnie z upraw nieekologicznych, obserwuje się konieczność ich dosładzania, dosalania, stosowania licznych barwników czy konserwantów, aby wzmocnić i utrwalić ich smak. Tym samym żywność przetworzona nie jest najlepszym wyborem konsumenckim – należy spożywać ją jak najrzadziej.

Uprawa ekologiczna – czym się wyróżnia?

Ekologiczne uprawy to sposób na produkcję płodów rolnych bez używania nawozów sztucznych i środków ochrony roślin. Wykorzystuje się tam jedynie naturalne nawozy i naturalne sposoby na ochronę płodów rolnych przed szkodnikami. W rezultacie produkty z rolnictwa ekologicznego nie wyróżniają się wyjątkową objętością, rozmiarami czy idealnie symetrycznymi kształtami. Cechuje je za to niezrównany smak, zapach i konsystencja – bliska temu, co doskonale znają nasi dziadkowie z czasów własnego dzieciństwa, gdy jeszcze nie słyszało się o modyfikowanej genetycznie żywności!

Ekologiczna uprawa roślin prowadzi do produkcji zdrowych artykułów żywnościowych – o nieco krótszym terminie przydatności do spożycia wynikającym właśnie z braku sztucznych konserwantów i dodatków do żywności. Produkty z upraw ekologicznych na półkach i w sklepach online ze zdrową żywnością bardzo często oznakowane są specjalnym zielonym eurolistkiem – to certyfikat jakości, potwierdzający ekologiczne ich pochodzenie. Kupując takie produkty, masz gwarancję, że zostały one wyprodukowane w myśl rolnictwa ekologicznego – korzystnego nie tylko dla naszej planety, ale przede wszystkim dla naszego zdrowia!

Dlaczego warto zamienić żywność dyskontową na ekologiczną?

Ceny żywności ekologicznej jako lepszej jakościowo siłą rzeczy są nieco wyższe niż tej przemysłowej. Jednak warto zwrócić uwagę na to, że żywność ekologiczna, jako smakująca lepiej, będzie z pewnością zjadana „do czysta” nawet przez niejadków! Tym samym nie będziesz mieć poczucia marnowania jedzenia, a przy umiejętnym gotowaniu mniejszych porcji uda Ci się efektywniej wykorzystywać produkty ekologiczne, nie wyrzucając nadmiaru jedzenia do kosza.

Żywność dyskontowa produkowana z roślin ładnych, trwałych i tanich nie ma smaku i zapachu charakterystycznego dla roślin ekologicznych. Tym samym musi być intensywniej doprawiana cukrem czy solą. Co więcej, produkowana jest masowo, co znaczy, że więcej jej zalega w magazynach żywnościowych – tym samym trzeba wzmacniać jej trwałość konserwantami, by wydłużyć termin przydatności do spożycia. Kupując żywność ekologiczną w mniejszych opakowaniach jednostkowych bez robienia zapasów na długie tygodnie, można dostarczać swojemu ciału wyłącznie najlepszych gatunkowo produktów, bogatych w witaminy, minerały, przeciwutleniacze i inne korzystne składniki. Smak i zapach potraw przygotowanych z żywności ekologicznej niewymagającej tak intensywnego doprawiania, z pewnością przekona wszystkich sceptyków zdrowego jedzenia!