W dobie napojów izotonicznych i coraz większego znaczenia nawadniania woda kokosowa znajduje swoje miejsce jako jeden z najlepszych napojów izotonicznych na świecie. Przy tym wszystkim wyprzedza swoich konkurentów pod kątem tego, że jest w pełni naturalnym produktem. Ponadto woda kokosowa wykazuje wiele właściwości odżywczych dla organizmu.

Woda kokosowa to mętny płyn znajdujący się w środku kokosa. Z tego owocu pozyskiwane jest także mleczko kokosowe

Skład wody kokosowej

Sama woda kokosowa jest płynem zawierającym całą gamę składników odżywczych, które poprawiają wiele funkcji w organizmie człowieka. Ten mętny płyn zawarty w kokosie bogaty jest między innymi w:

  • Witaminy z grupy B;
  • Witaminę C;
  • Sód, magnez, potas, wapń, fosfor, cynk i żelazo;
  • Aminokwasy, cukry naturalne (glukoza, fruktoza, sacharoza),

Te ostatnie, czyli cukry naturalne, zawarte są w wodzie kokosowej w odpowiedniej ilości względem całej objętości płynu. Co ciekawe ich zawartość jest zbliżona do zawartości glukozy we krwi człowieka. Sprawia to, że woda kokosowa jest napojem dobrej osmolalności. Innymi słowy, składniki odżywcze przedostają się sprawnie do środowiska komórkowego, warunkując odpowiednie odżywienie i nawodnienie.

Woda kokosowa CoCo
Woda kokosowa w poręcznym opakowaniu "na trening"

Właściwości wody kokosowej

Woda kokosowa jest napojem niskokalorycznym. W 100ml wody kokosowej znajduje się około 50kcal. Jest to naprawdę niewiele. Dodatkowo naturalny skład wody kokosowej świetnie wpływa na samopoczucie i komfort żołądkowo-jelitowy. Jest to bardzo ważna zaleta tego naturalnego napoju, która stawia wodę kokosową ponad różnego rodzaju izotonikami, które w swoim składzie zawierają wiele barwników i substancji dodatkowych, mogących różnie oddziaływać na komfort w przewodzie pokarmowym.

Woda kokosowa jest powszechnie stosowana w krajach, gdzie powszechnie rośnie palma kokosowa. Prozdrowotne właściwości wody kokosowej znajdą zastosowanie wobec osób cierpiących na biegunki. Ze względu na liczne straty makro i mikroelementów, może dojść do niedożywienia w wśród osób z nadmierną perystaltyką jelit. Woda kokosowa idealnie sprawdzi się jako środek nawadniający i odżywiający organizm.

Woda kokosowa Cocomi

Nawodnij i wesprzyj organizm wodą kokosową


Ludzie zmagający się z niedoborami pierwiastków uświadczą wiele korzyści wynikających z picia wody kokosowej. Uzupełnią m.in. potas oraz magnez, które odgrywają ogromną rolę w prawidłowym rytmie serca i kurczliwości mięśni.

Woda kokosowa powinna być obowiązkowym uzupełnieniem diety sportowców oraz osób zestresowanych. Napój ten znajduje się także w kosmetykach dedykowanych osobom z cerą oleistą i tendencją do objawów trądzikowych.

Przypuszcza się, że ze względu na swój bogaty skład, woda kokosowa może wpływać także na:

  • Regulację poziomu cholesterolu i ciśnienia krwi;
  • Zmiatanie wolnych rodników wspierając walkę ze stanem zapalnym;
  • Poprawiać wrażliwość tkanek na działanie insuliny.

Podsumowanie

Woda kokosowa jest naturalnie występującym płynem w tkance kokosa. Posiada ona bardzo bogaty skład oraz idealną proporcję cukru względem objętości. Sprawia to, że woda kokosowa świetnie przenika błony komórkowe, doskonale nawadnia i może stanowić niezbędne wsparcie dla osób aktywnych fizycznie. Ponadto przypisuje się jej wiele właściwości leczniczych.