Większość osób słyszała o przetworach z owoców dzikiej róży. Nie wszyscy jednak wiedzą, że roślina ta oferuje jeszcze jeden istotny surowiec zdrowych przekąsek. Czy wiesz, że niezwykle aromatyczne i smaczne płatki róż bogate są w prozdrowotne składniki? Gdzie kupić produkty z płatków róży? Jak włączyć je do diety? Jakie są ich właściwości? Podpowiadamy!

Czy wszystkie płatki róż są jadalne?

Popularność herbat, syropów czy konfitur różanych, czyli z płatków róż, stale rośnie. Nic dziwnego – są one nie tylko pyszne, ale także zdrowe. Marzy Ci się konfitura różana? Gdzie kupić wysokiej jakości przetwory? Znajdziesz je m.in. w naszym sklepie. Przygotowane są one z odmian róż specjalnie stworzonych do celów kulinarnych. Jeśli chcesz samodzielnie zebrać płatki róż i zrobić z nich przetwory, sprawdź, które gatunki róż są jadalne. Chociaż zjedzenie róż jakiegokolwiek gatunku Ci nie zaszkodzi, może okazać się, że są one po prostu nieprzyjemne w smaku. Do celów spożywczych polecane są róże dzikie oraz Hansa, pomarszczone, francuskie, stulistne i damasceńskie – oczywiście niepryskane!

Płatki dzikiej róży – właściwości lecznicze

Po co jeść płatki róż? Właściwości lecznicze, które oferuje ta część róży są nie do przecenienia. Chociaż zawierają mniejsze ilości składników prozdrowotnych niż owoce róż, mogą wspierać Cię w drodze po zdrowie. Chcesz wprowadzić do diety płatki dzikiej róży? Właściwości lecznicze tej części rośliny to m.in. wzmacnianie odporności, poprawa kondycji przy niestrawności czy leczenie cery problematycznej. Działanie to zawdzięczamy m.in. wysokiej zawartości  flawonoidów, antocyjanów i witaminy C. W tej kategorii konkurować z nią mogą jedynie płatki róży pomarszczonej. Inne składniki płatków róż to np. witaminy A, B, E oraz K, a także pierwiastki takie jak potas, magnez, fosfor, wapń czy cynk.

Jak wykorzystać w kuchni produkty z płatkami róż?

Najpopularniejsze produkty spożywcze z płatków róż to syropy, herbaty i – niekwestionowana królowa – konfitura różana. Syropy doskonale sprawdzają się jako dodatek do herbat i naparów, ale także na zimno, np. do orzeźwiającej lemoniady. Jak możesz wykorzystać konfiturę z płatków róż? Podobnie jak inne konfitury, a więc np. do herbaty – sposobem naszych babć, a także jako nadzienie domowych pączków. Samodzielnie smażone pączki z różaną konfiturą podbiją każde podniebienie! Nie zapomnij o konfiturze różanej podczas przygotowywania innych słodkich wypieków, np. kruchych ciastek, rogalików, tortów i tart.

Syrop, herbata, konfitura z róży – gdzie je kupić?

Na Twojej liście smakołyków do spróbowania znalazła się konfitura z płatków róży? Jeśli zastanawiasz się gdzie kupić ten produkt – podpowiadamy! Z pewnością ze sprawdzonego źródła, aby mieć pewność, że do konfitury wykorzystano płatki jadalnych i niepryskanych róż. W naszym sklepie oferujemy konfiturę z płatków róż od znanej i cenionej marki Dary Natury z Podlasia. W jej składzie znajdziesz jedynie płatki róż z certyfikowanej, ekologicznej uprawy oraz cukier trzcinowy. Jeśli zasmakuje Ci ten produkt, możesz wybrać się do Ziołowego Zakątka, a więc siedziby Daru Natury i przekonać się, jak wyglądają (i pachną!) ich ogrody różane.