Szacuje się, że nawet od 85 do 98% kobiet na świecie może zmagać się z tak zwanym „cellulitem” - czyli nieprawidłowym rozmieszczeniem tkanki tłuszczowej, prowadzącym do zmian w tkance podskórnej. Lipodystrofia – będąca medycznym określeniem na tę przypadłość – nie musi być widoczna na pierwszy rzut oka, a jej powstawaniu sprzyja przede wszystkim brak ruchu. Co więcej - cellulit może być wynikiem zmian hormonalnych, zaburzeń przepływu krwi w organizmie czy dolegliwości związanych z metabolizmem tłuszczów. I choć coraz więcej kobiet (na szczęście!) akceptuje „skórkę pomarańczową” - część z nas wciąż szuka sposobu na skuteczną walkę ze zmieniającą się skórą. Jak się okazuje - właściwa dieta, pielęgnacja oraz odpowiednia dawka ruchu z powodzeniem mogą zlikwidować niechciane zmiany! Jak pozbyć się cellulitu domowymi sposobami? Podpowiadamy!

Cellulit a zdrowa dieta

- Nie da się ukryć, nasz organizm w zasadzie w każdym przypadku wysyła nam swego rodzaju sygnał – mówi Sandra Kania, dietetyk – Podobnie jest z cellulitem. Pojawienie się tak zwanej „skórki pomarańczowej” powinno zachęcić nas do wdrożenia regularnej aktywności fizycznej oraz zdrowej i przemyślanej diety. Część z moich pacjentek rzeczywiście przychodzi do gabinetu właśnie w tej sprawie – szczególnie przed wakacjami, gdy zazwyczaj odkrywamy nieco więcej ciała niż zwykle. Dieta sprzyjająca walce z cellulitem to przede wszystkim produktu bogate w witaminę C i błonnik. Na naszych stołach powinny znaleźć się więc pomarańcze, truskawki, porzeczki. Ekologicznego błonnika dostarczą nam z kolei kasze, otręby oraz rośliny strączkowe – takie jak groch i fasola. Dobrym rozwiązaniem może być też świadoma suplementacja zarówno witaminy C, jak i błonnika – które dostaniemy w sklepach ze zdrową żywnością. Osobiście stosuję błonnik jako dodatek do szejków i koktajli – warto sprawdzić nie tylko ten „tradycyjny”, z babki jajowatej – ale również jabłkowy!

Jak pielęgnować skórę z cellulitem?

W przypadku walki z lipodystrofią – oprócz zdrowej i przemyślanej diety - zaleca się też zabiegi na skórę. Mowa między innymi o karboksyterapii, falach radiowych, bandażowaniu czy mezoterapii. Niezależnie od tego, na którą z metod finalnie się zdecydujemy – warto pamiętać również o skutecznej, domowej pielęgnacji. Co stosować na skórę z tak zwaną „skórką pomarańczową”? Odżywcze balsamy do ciała – polecamy te organiczne, na przykład z wanilią z Madagaskaru! - bańki antycellulitowe (służące do wykonywania intensywnego masażu, tak zwanego „palper-rouler”) oraz wysokiej jakości masła pielęgnujące. Tanim, szybkim w przygotowaniu, a przede wszystkim sprawdzonym rozwiązaniem na walkę z cellulitem może być też domowy peeling kawowy – przygotowany na bazie kawy oraz oleju kokosowego. W sklepach ze zdrową żywnością oraz ekologicznymi kosmetykami znajdziemy też gotowe scruby, które z powodzeniem przygotują skórę do dalszych zabiegów. Decydując się na wdrożenie zdrowej i naturalnej diety oraz niwelujących lipodystrofię preparatów pamiętajmy, że na co dzień najważniejsza jest samoakceptacja – i to właśnie nad nią powinnyśmy pracować jak najczęściej!

Domowy peeling kawowy

Kofeina zawarta w kawie może pomóc w zwiększeniu krążenia krwi i pobudzeniu metabolizmu, co może pomóc w redukcji cellulitu. Olej kokosowy natomiast działa nawilżająco i odżywczo na skórę. Aby przygotować taki peeling, potrzebujesz jedynie kawy mielonej i oleju kokosowego. Wystarczy wymieszać oba składniki w proporcjach 1:1 i delikatnie masować skórę okrężnymi ruchami, skupiając się na obszarach, gdzie występuje cellulit. Po kilku minutach należy dokładnie spłukać peeling ciepłą wodą i nałożyć na skórę nawilżający krem lub olej. Warto jednak pamiętać, że domowe peelingi nie zawsze są odpowiednie dla każdego rodzaju skóry. Osoby z wrażliwą skórą lub skłonnymi do alergii powinny zwrócić szczególną uwagę na składniki, jakie używają i ostrożnie stosować tego typu produkty. Przed zastosowaniem peelingów zawsze warto skonsultować się z dermatologiem.