Rzeźbienie idealnej sylwetki to przede wszystkim odpowiednia dieta oraz liczne godziny spędzone w siłowni przy intensywnych treningach. Efekty osiągane w ten sposób bez suplementacji odżywkami mogą jednak okazać się niewystarczające. Jakimi produktami warto się wspierać przy robieniu formy życia?

Dlaczego warto brać odżywki białkowe?

Dostosowanie diety bogatej w aminokwasy egzogenne w praktyce może okazać się trudna, albo wręcz niemożliwa do ułożenia, z uwagi na duże ilości jedzenia, które trzeba byłoby wówczas przyjmować. Zużycie białek mięśniowych podczas intensywnych treningów jest tak duże, że aby osiągnąć efekt przyrostu mięśni, zamiast ich katabolizmu, należy wspierać się wysokiej jakości odżywkami.

Z drugiej jednak strony trudno zrealizować intensywny plan treningowy, gdy organizm szybko się męczy, a bóle mięśniowe trwają jeszcze przez kilka dni. Dlatego odżywki dla sportowców mają na celu nie tylko powodować anabolizm mięśni, ale również wspomagać ich regenerację powysiłkową, sprzyjać dobremu spaniu, a nawet zwiększać poziom energii podczas treningu, by można było ćwiczyć dłużej i intensywniej.

Aminokwasy przed czy po treningu?

Aminokwasy dla sportowców zażywa się różnie, w zależności od funkcji, jakie spełniają. Branie BCAA przed treningiem wspomaga budowę mięśni, natomiast aminokwasy po treningu blokują ich rozpad, sprzyjają regeneracji i zapobiegają bólowi. Aby osiągnąć jak najlepsze efekty wynikające ze stosowania odżywek dla sportowców, należy dokładnie czytać ich etykiety i stosować się do zaleceń producenta odnośnie do czasu, w którym należy je przyjmować, i dawkowania.

Jakie aminokwasy dla sportowców warto brać?

Dużą popularnością wśród sportowców cieszą się aminokwasy rozgałęzione BCAA, czyli leucyna, izoleucyna, tryptofan i walina w odpowiednich proporcjach. Działają one bardzo wszechstronnie na organizm. Przede wszystkim wspierają anabolizm mięśniowy, pozwalając mięśniom rosnąć po treningu. Zapobiegają również rozpadowi białek i sprzyjają regeneracji ciała po intensywnych ćwiczeniach. Z kolei L-glutamina to aminokwas, który warto brać, kiedy pragnie się uzyskać jeszcze lepsze efekty odchudzania. W wyniku cięższych ćwiczeń fizycznych zapasy glutaminy w organizmie wyczerpują się, stąd należy ją suplementować, aby móc czerpać wymierne korzyści z jej odchudzającego działania.

Jak działa L-glutamina?

Glutamina to jeden z aminokwasów, które nasz organizm potrafi sam syntetyzować. W ciele człowieka stanowi główne źródło energii dla jelit i jest niezbędna, aby mogły właściwie funkcjonować. Dodatkowo wspomaga ona wzrost mięśni, ale na tym nie kończy się jej przydatność przy intensywnych treningach. L-glutamina, dzięki swojej wyjątkowej budowie chemicznej, pomaga usuwać z mięśni amoniak – szkodliwy produkt przemiany materii wytwarzający się podczas ćwiczeń. Choć nasz organizm jest w stanie samodzielnie syntetyzować glutaminę, to w przypadku osób często trenujących na siłowni, ta produkcja może być niewystarczająca do pokrycia potrzeb organizmu, i wymaga suplementacji.

Jaka jest rola odżywek białkowych w sporcie?

Każdy, kto podejmuje się systematycznego uprawiania sportów, wiąże z tym jakieś nadzieje – poprawę kondycji, wydolności, schudnięcie lub przybranie na masie mięśniowej i wyrobienie sobie perfekcyjnej sylwetki. Wszystkie te rezultaty jednocześnie można osiągnąć trenując na siłowni, jednak często wymaga to wsparcia. Treningi siłowe eksploatują mięśnie do granic możliwości. Wywołują silny katabolizm mięśniowy skutkujący bólami na drugi dzień, wytwarzają szkodliwe produkty przemian białkowych, powodują szybkie wyczerpanie się rezerw energii w mięśniach i wątrobie. To dlatego treningi siłowe bez wsparcia suplementacyjnego zwykle nie przynoszą rezultatu i często zniechęcają do dalszych ćwiczeń. Stosowanie odpowiednio dobranych do potrzeb i stylu trenowania odżywek pomaga zwiększyć efektywność ćwiczeń i przyspieszyć osiągnięcie założonych efektów, co bardzo sprzyja motywacji i oczywiście utrzymaniu wspaniałej sylwetki oraz dobrej kondycji!