SPF 5,15,30, a może 50? Chociaż tak zwane „filtry” powinno się stosować przez cały rok (inspirując się między innymi pielęgnacją skóry stosowaną przez Azjatów) – większość z nas sięga po produkty chroniące twarz i ciało przed promieniowaniem słonecznym dopiero wtedy, kiedy na zewnątrz rzeczywiście jest już wiosennie. Jak się okazuje – codzienne stosowanie wysokiego SPF (najlepiej 50) nie tylko skutecznie opóźnia proces starzenia się skóry, ale – przede wszystkim – niweluje ryzyko zachorowania na nowotwór. To właśnie czerniak stanowi jeden z najczęstszych nowotworów występujących u młodych kobiet – dlatego tak ważne jest, aby (niezależnie od wieku, kondycji skóry czy podatności na znamiona oraz pieprzyki) stosować odpowiednie preparaty. Na rynku znajdziemy dziś nie tylko różnego typu SPF-y – przeznaczone do różnych typów cery – ale również kosmetyki pielęgnujące skórę, pełniące dodatkową funkcję ochronną.

Jak nakładać SPF?

Jedną z najistotniejszych kwestii dotyczących nakładania SPF jest jego... dokładanie w ciągu dnia! Mowa nie tylko o tych miesiącach, w których temperatury sięgają zenitu – ale o codziennym rytuale w trosce o zdrową i piękną skórę. Aby maksymalnie zabezpieczyć skórę twarzy – powinniśmy dokładać SPF w ciągu dnia (uprzednio zmywając makijaż). I choć część z nas być może nie wyobraża sobie takiego stanu rzeczy – warto zastanowić się nad wprowadzeniem tej ważnej dla zdrowia skóry zmiany. SPF nakładamy rano – przed wyjściem z domu – na oczyszczoną żelem, pianką lub czystą wodą skórę. Jeśli stosujemy osobno krem nawilżający bądź odżywczy – nakładamy go przed kremem z filtrem. Jeśli jednak w naszej domowej kosmetyczce znajduje się produkt 2 w 1 – połączenie pielęgnacji z ochroną – możemy nałożyć go bezpośrednio na świeżo umytą twarz. Dopiero po całkowitym wchłonięciu się kosmetyku – zalecane jest nałożenie makijażu. Wybierając przeciwsłoneczny krem do twarzy SPF 50+ - zwróćmy uwagę nie tylko na jego skład, ale również na fakt czy aby na pewno jest produktem wodoodpornym (w przypadku chęci używania go również w czasie wakacyjnych kąpieli w morzu czy basenie).

SPF do ciała – który wybrać?

Ciepłe, wiosenne i letnie dni to także pora na zmianę garderoby – a co za tym idzie, na częste eksponowanie ciała. I choć w ciągu dnia wcale nie musimy „wystawiać się” na słońce, aby narażać skórę na promienie UVA i UVB – opalenizna powstaje również wtedy, kiedy aktywnie przemieszczamy się po mieście w upalny dzień. Osobom, które posiadają liczne znamiona oraz pieprzyki na ciele – zaleca się stosowanie możliwie najwyższej ochrony. Ci z nas, którzy liczą na delikatne muśnięcie słońcem – chcąc jednocześnie zadbać o odpowiednią ochronę i nawilżenie skóry – mogą sięgnąć po wygodny suchy olejek przeciwsłoneczny w sprayu. Dzięki praktycznej formie – możemy nałożyć go nawet przed samym wyjściem z domu! Kosmetyk tego typu z powodzeniem chroni lekko opaloną skórę – która po pierwszych w tym roku „kąpielach słonecznym” może być nieco wrażliwa, podatna na oparzenia. Olejek z SPF 20 to również ciekawa propozycja kosmetyku do zabrania na wakacyjny wyjazd – dzięki wysokiej jakości olejowi Karanja skutecznie nawilży suchą, wymagającą skórę, a jego uniwersalny skład zapewni możliwość nałożenia nie tylko na całe ciało, ale również na... włosy!