Wracamy z serią ciekawostek o produktach, które – zdaje się – są z nami od zawsze. Ocet winny, sól czy miód już za nami – czas na produkt, a w zasadzie napój, bez którego codzienne funkcjonowanie byłoby niemożliwe. O czym mowa? Oczywiście o wodzie, która umożliwia nam chociażby transport tlenu w organizmie – „zasilając” tkanki i płyny ustrojowe. Woda mineralna zajmuje ważne miejsce w wielu domach – z powodzeniem zastępując słodkie, przesiąknięte „chemią” napoje. Co warto wiedzieć o wodzie, bez której trudno jest sobie wyobrazić życie na co dzień? Spieszmy z informacjami!
 

Woda mineralna – dlaczego warto ją pić?

 
Do najważniejszych atutów wody mineralnej należy szybkie i skuteczne nawodnienie, a także dostarczenie cennych składników mineralnych – które uczestniczą zarówno w budowie kości, tworzą część enzymów oraz regulują między innymi pracę serca czy układu nerwowego. Do najpopularniejszych sygnałów, wskazujących na odwodnienie, wskazuje suchość w ustach, zaczerwienienie skóry, ból głowy, ogólne osłabienie organizmu oraz wyrazista, ciemnożółta barwa moczu.

zdrowa woda mineralna
 

Jak wydobywa się wodę mineralną?

 
Jak pozyskuje się zdrową wodę mineralną? Jedną z najchętniej wykorzystywanych metod pozostaje tak zwana „studia głębinowa”, która sprawdza się w przypadku wód artezyjskich – takich, które samodzielnie wypływają na powierzchnię. Co ciekawe, za jakość wody, która trafia na nasze stoły, odpowiada nie tylko sam w sobie sposób jej pozyskiwania, ale także źródło. Nie wszyscy wiedzą, że wody mineralne pozyskiwane są z takich obszarów wnętrza ziemi, które są izolowane geologicznie od zewnętrznych źródeł zanieczyszczeń – co zapewnia im stabilny skład.
 

Jakie są rodzaje wody mineralnej?

 
Wodę mineralną możemy podzielić na nisko, średnio i wysokozmineralizowaną. Woda mineralna niskozmineralizowana zawiera do 500 miligramów składników mineralnych na 1 litr wody, z kolei w tej średniozmineralizowanej znajdziemy je w ilości od 500 do nawet 1500 miligramów na litr. Wody wysokozmineralizowane to już z kolei wszystkie te, w których litrze obecnych jest ponad 1500 miligramów składników mineralnych – dedykowane tym osobom, które chcą uzupełnić lekkie niedobory konkretnych składników w diecie.
 

Kiedy wynaleziono wodę butelkowaną?

 
Dlaczego zaczęto zamieszczać wodę w butelkach, skoro naturalnie występuje ona w naturze? Jak się okazuje, tego rodzaju działanie, miało miejsce już w czasach starożytnych – kiedy to wlewano ją do drewnianych i glinianych naczyń, mających służyć dostarczaniu wody do miasta. W tych czasach występowało też zjawisko sprowadzania krystalicznie czystej wody w beczkach czy amforach z terenów Alp – z której chętnie korzystali zamożni patrycjusze.

woda mineralna gazowana
 

Woda mineralna – dla kogo?

 
Choć po zdrową wodę mineralną mogą sięgać absolutnie wszyscy – jest pewna grupa osób, która powinna wdrożyć ją w codzienną dietę w sposób szczególny. Mowa tu o tych z nas, którzy piją spore ilości kawy i gazowanego napoju z kofeiną na co dzień – ponieważ to właśnie te napoje przyczyniają się do utraty magnezu. Co więcej, regularne picie naturalnej wody mineralnej to również propozycja dla sportowców – którzy chcą pozostać w świetnej formie, dbając o prawidłowe nawodnienie podczas wysiłku fizycznego.
 
Zdrowa woda mineralna to nie tylko fantastyczny produkt do spożycia solo, ale również z aromatyzującymi dodatkami – na przykład herbatą i kostkami lodu (w formie mrożonej herbaty), mrożonymi owocami (na przykład truskawkami czy malinami), bogatą w witaminę C cytryną czy naturalnymi syropami (na przykład syropem malinowym). Dodanie do wody mineralnej ulubionych owoców, miodu czy syropu z agawy to częsta praktyka tych z nas, którzy chcą zrezygnować z picia słodkich napojów gazowanych, zastępując je zdrowszymi, bardziej wartościowymi alternatywami.