Truskawki dla dziecka, a także maliny mogą być kuszącą opcją, gdy akurat jest sezon i można je kupić świeże, smakowite i pełne witamin. W przypadku niemowląt należy jednak pamiętać o kalendarzu rozszerzania diety. To pozwoli zachować prawidłową kolejność dołączania poszczególnych pokarmów i uniknąć reakcji alergicznych. Od kiedy truskawki dla niemowlaka oraz maliny będą bezpieczne?

Maliny i truskawki dla niemowlaka – dlaczego lubimy je podawać?

Owoce jagodowe, czyli między innymi uwielbiane przez nas truskawki i maliny, to prawdziwa skarbnica składników bioaktywnych. Zawierają stosunkowo niewiele cukrów, a mimo to charakteryzują się przyjemną słodyczą. Są też pełne wody i błonnika, co sprawia, że wspomagają trawienie i nawadniają organizm od środka. Nie sposób też nie wspomnieć o ich wartościach odżywczych! Mnóstwo przeciwutleniaczy, witamin i minerałów, to wystarczające argumenty, by latem objadać się nimi bez wyrzutów sumienia!

Maliny i truskawki dla dziecka – dlaczego należy zachować ostrożność?

Maliny dla niemowlaka, a także truskawki, to produkty, na które alergie występują sporadycznie. Jednakże ich skutki mogą być opłakane – bardzo często alergia na truskawki objawia się uporczywym świądem twarzy, mrowieniem ust, ale również obrzękiem jamy ustnej i gardła, co może być niebezpieczne i prowadzić do trudności z oddychaniem. Występuje również swędząca wysypka na całym ciele. W przypadku malin alergia również może objawiać się wysypką, do której dochodzą również bóle brzucha i inne objawy.

Prawidłowe, zgodne z kalendarzem rozszerzanie diety niemowlęcia ma na celu przede wszystkim stopniowe przyzwyczajanie dziecka do konkretnego produktu. W razie wystąpienia jakichkolwiek objawów alergicznych rodzic ma możliwość szybkiego i precyzyjnego ustalenia, co je wywołało, co zdecydowanie ułatwia dalsze postępowanie nastawione na leczenie alergii. Dla zaoszczędzenia swojemu dziecku przykrych doznań warto dołożyć wszelkich starań, aby wprowadzać maliny i truskawki w odpowiednich odstępach czasu.

Od kiedy truskawki dla niemowlaka?

Obecne zalecenia mówią, że truskawki można podawać niemowlęciu już od 6. miesiąca życia – jako jeden z pierwszych pokarmów podczas rozszerzania diety. Należy jednak pamiętać, że u niemowląt, u których w rodzinie występowała alergia na truskawki, trzeba wydłużyć ten czas, podając je dopiero około 10-12. miesiąca. Muszą to być również truskawki pochodzące z dobrego źródła – ekologiczne, niezawierające szkodliwych substancji chemicznych. Dobrym wyborem jest kaszka Helpa Czary Mamy z truskawkami liofilizowanymi – to produkt ekologiczny z całkowicie naturalnym składem. A od kiedy maliny dla niemowlaka?

Od kiedy maliny dla niemowlaka?

Podobnie jak truskawki, maliny można podawać niemowlętom już od 6. miesiąca życia. Najlepiej wykorzystywać te pochodzące z ekologicznych upraw – na przykład w postaci liofilizowanej, takie jak te zawarte w kaszce malinowej Helpa Czary Mamy. Liofilizacja utrwala te owoce, jednocześnie nie pozbawiając ich żadnych wartości odżywczych. Dzięki temu łatwo udaje się przemycić odrobinę zdrowia na łyżeczce w lubianej przez maluchy postaci, czyli w słodkiej kaszy!