Mleko – jedni je kochają, inni… niekoniecznie. Choć o tym pożywnym, białym napoju można usłyszeć dziś niemalże wszędzie – podobnie jak o jego nieuczulających, roślinnych zamiennikach – nie ulega wątpliwości, że to właśnie ono stanowi bardzo wartościowy pokarm nie tylko dla nas, ludzi, ale i innych ssaków. Nie bez powodu to właśnie mleko matki uważane jest za najlepszy pokarm dla dziecka – które dzięki niemu może prawidłowo się rozwijać. Co ciekawe, mleko kobiece stosowane jest też niejednokrotnie przez sportowców – zapewniając im bogactwo białka, tłuszczu, węglowodanów, witamin oraz składników mineralnych. Do najchętniej wybieranych rodzajów mleka odzwierzęcego należy przede wszystkim mleko krowie, owcze i kozie. Co warto wiedzieć o mleku, zanim zdecydujemy się wdrożyć je bądź wykluczyć z codziennej diety?
 

Mleko – w sam raz po treningu?

 
Nie wszyscy wiedzą, że zamiast odżywki białkowej, jak najbardziej możemy po treningu zastosować mleko – wszystko ze względu na wysoką zawartość białka, wapnia i witaminy D w mleku, co oznacza, że stanowi ono optymalne połączenie płynów, białka i „węgli”. Jeśli nie mamy więc pod ręką nawadniającego izotoniku czy wyżej wspomnianej odżywki – mleko jak najbardziej może pomóc nam zregenerować się po aktywności!
 

Mleko kozie – dla alergików!

 
Jeśli jesteśmy uczuleni na laktozę – dwucukier złożony z glukozy i galaktozy – nie musimy rezygnować z mleka całkowicie. Wystarczy, że krowie zastąpimy kozim – delikatniejszym, mogącym zostać strawionym nawet w ciągu 20 minut od wypicia. Dla porównania – mleko krowie może potrzebować do 4 godzin. Co ciekawe, kozie mleko jest nie tylko lekkostrawne, ale również interesujące w smaku – który łączy w sobie słone nuty z wyczuwalną, mleczną słodyczą.
 

Mleko owcze – na niedobór potasu i cynku!

 
Wydawać by się mogło, że mleko owcze nie jest tak bardzo doceniane jak krowie czy kozie – jednak, kiedy zagłębimy się w jego wartość odżywczą, bardzo szybko będziemy mogli zmienić zdanie. W ekologicznym mleku owczym znajdziemy znacznie więcej potasu, cynku, miedzi i żelaza niż w wersji pochodzącej od kozy czy krowy – dlatego też, jeśli zmagamy się z niedoborami danego pierwiastku, warto wdrożyć je w swoją codzienną, zdrową dietę!
 

Mleko – ratunek dla suchej skóry!

 
Być może część z nas słyszała już legendy o kąpiącej się w kozim mleku Kleopatrze – która dzięki tego rodzaju zabiegom miała cieszyć się piękną, gładką skórą do końca swoich dni. Rzeczywiście, kąpiele w mleku do dziś stosowane są w wielu gabinetach beauty – wszystko za sprawą zawartej w nim kazeiny, która fantastycznie nawilża naskórek, a w połączeniu z proteinami sprawia, że skóra staje się jędrna i miękka! Nie wszyscy wiedzą, że w mleku znajdziemy też kwas mlekowy – który z powodzeniem złuszcza skórę, pozostawiając ją gładką, przyjemną w dotyku.

świeże bio mleko
 

Mleko – terapia dla włosów?

 
Jak się okazuje, zarówno mleko kozie, owcze, jak i krowie, jest chętnie wykorzystywane nie tylko w kosmetyce, ale również… fryzjerstwie! To właśnie przepłukiwanie włosów mleku – a więc wykonywanie tak zwanych „kąpieli naprawczych” – pozwoli nam uzyskać efekt głęboko nawilżonych, odżywionych kosmyków, które wydobywają z siebie naturalny blask. Ciekawym rozwiązaniem może okazać się też dodanie kilku kropli mleka do ulubionej maski czy odżywki – dzięki czemu włosy stają się jeszcze bardziej miękkie i łatwe w rozczesywaniu!
 

Mleko – ile szklanek dziennie wypijać?

 
Aby zadbać o swoje zdrowie, formę i świetne samopoczucie – osoby dorosłe powinny wypijać dwie duże szklanki mleka dziennie. Co istotne, mleko możemy zastąpić innym produktem nabiałowym – na przykład jogurtem naturalnym, kefirem czy serem białym. W przypadku dzieci – dobrze jest podawać mleko, jednak nie przesadzać z jego ilością (ponieważ zbyt duża ilość może doprowadzić do utrudnienia wchłaniania żelaza w organizmie, co z kolei może być przyczyną anemii).
 

Zdrowe mleko – kiedy zaczęto je pić?

 
Szacuje się, że mleko zaczęto spożywać już w czasie późnego paleolitu – czyli około 10 tysięcy lat przed naszą erą. Co ciekawe, moment odkrycia mleka wiązał się z początkiem udomowiania zwierząt i ich hodowli. Nie jest tajemnicą, że krowa mleczna daje mleko przez całe swoje życie, a za moment, w którym poddaje się je inseminacji, uznaje się 15. miesiąc życia (ponieważ to właśnie wtedy osiągają dojrzałość płciową). Nie wszyscy wiedzą, że najwięcej mleka pije się aktualnie w Finlandii – z kolei największym jego producentem pozostają Indie.
 

Mleko – sposób na podjadanie w ciągu dnia!

 
Jeśli do tej pory, do śniadania, wypijaliśmy szklankę wody czy soku – warto zastąpić ją mlekiem. Tego rodzaju pozornie nieistotna zmiana może przynieść nam liczne korzyści – ponieważ na dłużej pozostaniemy najedzeni! Im dłużej „trzymać” nas będzie śniadanie, tym lepiej – ponieważ ryzyko podjadania w ciągu dnia, wyraźnie spada! Pamiętajmy, że jeśli nie przepadamy za smakiem czy zapachem mleka, jak najbardziej możemy nieco go „podrasować” – dodając do napoju kakao czy naturalne krople smakowe (na przykład o aromacie truskawki czy karmelu!).

truskawkowy aromat spożywczy
 

Mleko – nieodłączny element „bawarki”!

 
Jak powstała herbata z mlekiem, którą dzisiaj dostaniemy niemalże w każdej angielskiej kawiarni (i nie tylko)? W czasach, gdy za herbatę trzeba było zapłacić niemałe pieniądze, nieco biedniejsi Anglicy dolewali do niej właśnie mleko – im mniej go dolewano, tym za zamożniejszą osobę można było uchodzić w społeczeństwie. I choć dzisiaj popularna „bawarka” jest tak samo chętnie wybierana jak herbata bez żadnych dodatków – w żadnym stopniu nie określa już zasobności portfela!
 

Mleko – czy powinniśmy unikać laktozy?

 
Dlaczego część z nas zdecydowała się odstawić mleko, skoro jest pożywne, naturalnie wzmacnia organizm oraz można dodać je do tak wielu napojów? Ze względu na laktozę – której nietolerancja objawia się bólami brzucha, wzdęciami czy nudnościami. Jak się jednak okazuje – osoby, które dobrze tolerują laktozę, nie powinny rezygnować z mleka z powodu chwilowej mody. Znacznie lepiej będzie pozostawić je w swojej codziennej, zdrowej diecie przynajmniej w niewielkich ilościach – na przykład do kawy czy wyżej wspomnianej „bawarki” – a do dań na bazie mleka dodawać napoje roślinne (na przykład owsiane czy kokosowe). W przypadku mleka, podobnie jak we wszystkich innych, najważniejszy jest umiar – i to właśnie nim powinniśmy kierować się spożywając nie tylko mleko krowie, owcze czy kozie, ale również inne produkty mleczne!