O laktozie słyszy się w ostatnim czasie coraz częściej – głównie za sprawą jej nietolerancji, na którą skarży się nawet 25% dorosłych Polaków. Czym właściwie jest laktoza i czy jej obecność w codziennej diecie może okazać się prozdrowotna? Laktoza to nic innego jak cukier mlekowy – z kolei nietolerancja laktozy wynika z problemów z trawieniem tej substancji. Jak rozpoznać czy nasz organizm toleruje laktozę? Jeśli po wypiciu mleka, zjedzeniu twarożku czy sera żółtego nie doświadczamy nudności, biegunki, uporczywego bólu brzucha i innych dolegliwości ze strony układu trawienia – prawdopodobnie z powodzeniem możemy stosować produkty mleczne w swojej diecie. Jeśli jednak zaobserwowaliśmy, że rzeczywiście nasze samopoczucie ulega zmianie po zjedzeniu nabiału – warto zastąpić ulubiony ser, mleko czy masło, produktami w wersji bez laktozy.

Jak działa laktoza u osób zdrowych?

Osoby tolerujące laktozę - świadomie rezygnujące z jej udziału w diecie - mogą doprowadzić do nietolerancji laktozy – dlatego tak ważne jest, aby (przynajmniej od czasu do czasu) sięgać po produkty mleczne. Laktoza wspiera prawidłowe wchłanianie się zawartego w nabiale wapnia – co przyczynia się do wzmocnienia układu kostnego. Co ciekawe, produkty pozbawione laktozy nie nasycą nas na tak długo jak te z laktozą – dlatego osoby, chcące pozbyć się dodatkowych kilogramów, powinny przemycać produkty mleczne w swoim codziennym jadłospisie. Ważne, by wybierać nabiał wysokiej jakości – produkty rolnictwa ekologicznego, certyfikowane, o sprawdzonym składzie.

Czym zastąpić mleko?

Jedną z najczęściej poruszanych kwestii przez osoby nietolerujące laktozy jest znalezienie wysokiej jakości zamiennika mleka. Chociaż w sklepach ze zdrową żywnością z powodzeniem można znaleźć mleko w wersji „lactose-free” - sporą popularnością cieszą się tak zwane „mleka roślinne”, czyli wysokiej jakości napoje, przygotowane na bazie owsa, kokosa, migdałów, ryżu czy soi.

- Zdrowe napoje roślinne, występują też w wersjach do kawy, a nawet... smakowych – mówi Sandra Kania, dietetyk – Osobiście mogę polecić kawowy napój owsiany bez cukru – mrożony sprawdzi się w roli pysznej, orzeźwiającej kawy – idealnej do wypicia w ciepły, letni dzień!