Osoby, chcące urozmaicić swoją codzienną dietę w suplementację prozdrowotnych aminokwasów białkowych, stają przed wyborem jednego lub kilku z 20 podstawowych ich rodzajów. Jak wybrać aminokwasy, aby móc cieszyć się dobrym zdrowiem i doskonałą formą na co dzień? Decydując się na zakup konkretnych substancji – warto mieć na uwadze fakt, że tylko część z nich organizm jest w stanie wytworzyć samodzielnie. I choć część osób uważa aminokwas za białko – nie jest to do końca prawdą. Owszem – aminokwasy tworzą białka poprzez tak zwane „wiązanie”, jednak same w sobie nie stanowią protein. Aminokwasy, które warto przyjmować wraz z posiłkami lub w formie zdrowej suplementacji to przede wszystkim lizyna, metionina, treonina, leucyna, izoleucyna, walina, tryptofan i fenyloalanina. Pozostałe aminokwasy, które organizm człowieka może wytworzyć sam (tak zwane „aminokwasy endogenne”) lub jest w stanie produkować je samodzielnie w określonych warunkach (tak zwane „aminokwasy warunkowo niezbędne”) to alanina, kwas asparaginowy, asparagina i kwas glutaminowy oraz arginina, cysteina, glutamina, glicyna, ornityna, prolina i seryna. Aminokwasy zawsze dobieramy do konkretnych potrzeb organizmu – sięgając po zdrową lizynę możemy liczyć na zwiększenie odporności, po leucynę – na szybsze gojenie się ran, po walinę – na skuteczną redukcję tkanki tłuszczowej.

L-Lysine 500 mg

Suplement diety. Lizyna w formie kapsułek.


	  
	 L-Lysine
	  
	  Zobacz w sklepie

- Aminokwasy w pożywieniu to przede wszystkim białka, a więc zdrowe ryby, mięso, jajka oraz owoce morza – mówi Sandra Kania, dietetyk – Co ciekawe, sporo aminokwasów znajdziemy też w ekologicznej quinoi, zwanej również komosą ryżową.

Przczeczytajcie również artykuł autorstwa Pauliny Petri, wielokrotnej mistrzyni Polski w kolarstwie torowym, na temat aminokwasów stosowanych przez sportowców.