Herbatki i napary dla niemowląt to jedne z tych produktów, po które chętnie sięgają młodzi rodzice – warto jednak pamiętać, że najlepiej jest podawać je dzieciom po 6. miesiącu życia. W sklepach ze zdrową żywnością możemy co prawda znaleźć ekologiczne herbatki dla dzieci, które maluchy mogą wypijać już po 4. miesiącu – wszystko zależy od składu konkretnego produktu. W ekologicznych herbatkach dla najmłodszych warto szukać rumianku, kopru włoskiego i ziela macierzanki, które skutecznie radzą sobie w przypadku wzdęć, kolek oraz dolegliwości trawiennych u dzieci (i nie tylko!). Co ciekawe, to właśnie zdrowe herbatki i napary ziołowe działają dużo bardziej bezpiecznie niż środki farmakologiczne – nic dziwnego, że coraz więcej świadomych rodziców sięga właśnie po nie.

Jaką herbatkę dla niemowląt wybrać?

- Wybór herbatki dla naszego dziecka, podobnie jak każdego innego produktu, wiąże się z ogromną odpowiedzialnością – mówi Sandra Kania, dietetyk – Pamiętajmy, że najważniejszy jest skład – dobrze, gdy herbatka dla niemowląt posiada odpowiednie certyfikaty, potwierdzające jakość i pochodzenie zawartych w niej ziół. W domowej spiżarce młodych rodziców nie może zabraknąć naparu z owocu kopru włoskiego, który ma działanie pobudzające wydzielanie soku żołądkowego – dzięki czemu skutecznie łagodzi niestrawności maluszka. Innym ważnym produktem dla dzieci – tym razem nieco starszych - może okazać się zdrowa herbatka z melisą, dziką różą i rokitnikiem, która nie tylko delikatnie uspokaja naszą pociechę, ale również wspiera układ odpornościowy oraz krwionośny dziecka.

Napar z rumianku dla dzieci – jak działa?

Jak się okazuje - nieco niedocenianym, a wciąż skutecznym sposobem na niestrawność maluszka od wielu lat jest rumianek. To właśnie po naturalny napar z rumianku sięgały nasze mamy i babcie – doskonale znając jego właściwości przeciwzapalne, rozkurczające mięśnie gładkie, a nawet przyspieszające gojenie się ran. Do dziś rumianek uchodzi za jedno z najbardziej skutecznych ziół w leczeniu wzdęć i stanów zapalnych żołądka – zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Maluszkom, których dotykają liczne dolegliwości żołądkowe, zaleca się też stosowanie specjalnych herbatek ułatwiających trawienie – z koprem włoskim, liściem mięty pieprzowej i owocem kminku.

- Kolki niemowlęce zdarzają się niemalże wszystkim maluchom – dodaje Sandra – Rolą rodzica w tej sytuacji jest jak najlepsze wsparcie w uśmierzaniu bólu maluszka. Decydując się na zakup zdrowej herbatki lub naparu dla niemowląt, pamiętajmy nie tylko o wyborze najlepszej jakości produktu, ale także o właściwym czasie parzenia – około dziesięciu minut.