Czy na keto diecie – zakładającej spożywanie węglowodanów w ilości nie większej niż 50 gramów dziennie – można jeść panierkę, która większości z nas kojarzy się z niezdrowym, tłustym jedzeniem? Jak się okazuje – tak! Aby wytrwać na diecie ketogenicznej – warto zastępować ulubione produkty tymi w wersji pozbawionej tak zwanych „węgli” (lub zawierającej niewielkie ich ilości). Keto panierkę z powodzeniem wykorzystamy zarówno do nuggetsów, ryb czy kotleta – gdybyśmy zjedli te potrawy, używając do ich przyrządzenia standardowej, wysokowęglowodanowej bułki tartej, z całą pewnością nie moglibyśmy mówić o utrzymaniu keto diety. Troska o odpowiednią ilość węglowodanów w diecie ketogenicznej jest szczególnie ważna na jej początku – kiedy organizm przyzwyczaja się do nowego stylu żywienia, wchodząc w tak zwany „stan ketozy”.
Keto panierka – jaką mąkę wybrać?
Aby przygotować smaczną (i znacznie zdrowszą od tradycyjnej) panierkę do mięs – warto sięgnąć po wysokiej jakości mąkę migdałową bądź kokosową. Produkt tego typu bez problemy dostaniemy w sklepie z ekologiczną żywnością – bądź przygotujemy go samodzielnie, mieląc migdały na drobny pył. Co ciekawe, w 100 gramach mąki migdałowej znajduje się zaledwie 6,20 gramów węglowodanów – dla porównania, ta sama ilość bułki tartej, daje nam aż 72 gramy „węgli”. Jak się okazuje – różnica jest ogromna, dlatego tak ważne jest, aby nie tylko na keto diecie, ale i na każdej innej, wybierać takie produkty, które odpowiadają naszym potrzebom (pamiętajmy o czytaniu ich składów!). Niestety, chętnie wybierana przez wielu z nas do zrobienia panierki mąka pszenna – również bogata jest w węglowodany, co sprawia, że nie powinna znaleźć się w codziennym jadłospisie osoby przebywającej na diecie keto.
Jak przygotować keto panierkę?
Kiedy wybraliśmy już mąkę – czas na dodanie do niej babki jajowatej, która nie tylko zapewni nam chrupkość panierowanego mięsa, ale także konkretne korzyści prozdrowotne. Nie od dziś nasiona zdrowej babki jajowatej – rośliny, występującej na terenach śródziemnomorskich – znane są ze swoich właściwości wspierających układ pokarmowy. To naturalne remedium na ostre zaparcia i biegunkę – co więcej, dzięki wysokiej zawartości sycącego błonnika, pozytywnie wpływa na proces odchudzania. Nie wszyscy wiedzą, że zdrowe nasiona babki jajowatej – podobnie jak siemię lnianie – obniżają indeks glikemiczny całego posiłku, dlatego jej spożywanie poleca się osobom, chcącym uregulować poziom cukru we krwi.
Jakie przyprawy do keto panierki?
Chociaż keto panierkę możesz doprawić według własnych preferencji – jest kilka przypraw, które rzeczywiście nadają jej unikatowego smaku i aromatu. Jedną z nich jest oczywiście czosnek - który wykazuje właściwości przeciwmiażdżycowe oraz zmniejsza stany zapalne w organizmie. Mielony czosnek niedźwiedzi sprawdzi się tym z nas, którzy lubią nieco ostrzejsze jedzenie – dla jeszcze lepszego efektu do keto panierki warto dodać paprykę (polecamy bio paprykę wędzoną słodką!) oraz działający korzystnie na układ krwionośny lubczyk. Co istotne – na diecie ketogenicznej możesz sięgać po wiele aromatycznych przypraw! Jedyne czego warto unikać to gotowe sosy, majonezy czy ketchupy. Na szczęście – dzięki odpowiednim przepisom, jesteś w stanie samodzielnie przygotować sobie chociażby naturalny keto majonez (na bazie oleju MCT i oliwy).
Dieta keto – jakie efekty może przynieść?
Dlaczego dieta ketogeniczna jest dziś tak bardzo popularna? Przede wszystkim ze względu na rezultaty, jakie niesie z sobą jej skrupulatne przestrzeganie. Chociaż wielu z nas kusi wizja szczuplejszej sylwetki – pamiętajmy, że zdrowe, bezpieczne odchudzanie zawsze powinno odbywać się pod czujnym okiem doświadczonego dietetyka. Robiąc zakupy w sklepie z naturalną żywnością – wybierajmy produkty dedykowane keto przepisom. Co ciekawe, dieta ketogeniczna to nie tylko sposób na reedukację wagi, ale także na poprawę ogólnego stanu zdrowia oraz samopoczucia – poprzez zmniejszenie stanów zapalnych w organizmie.
- Dieta ketogeniczna - ze względu na spore obciążenie, jakie stanowi dla organizmu - powinna być stosowana wyłącznie przez osoby zdrowe – mówi Sandra Kania, dietetyk – Przejście na dietę keto w przypadku, kiedy zmagamy się z konkretną dolegliwością, może przynieść negatywne skutki. Pamiętajmy, że zdrowe odchudzanie powinno oznaczać nie tylko zbilansowany jadłospis, ale także trwałą zmianę nawyków żywieniowych – na przykład zastąpienie standardowych słodyczy tymi o niższej zawartości cukru. Im bardziej świadomie przystąpimy do swojej codziennej diety – tym większe prawdopodobieństwo, że osiągniemy taki efekt, jaki sobie założyliśmy!