Dieta ketogeniczna, nazywana również „keto dietą”, bazuje na niskim spożyciu węglowodanów – przy dziennym zapotrzebowaniu na 2000 kcal, węglowodany powinny stanowić zaledwie 5-10% kalorii spożytych w ciągu całego dnia. Nie da się ukryć, to właśnie dieta ketogeniczna zyskuje coraz to większą popularność miłośników zdrowego stylu życia – chcących nie tylko zredukować swoją wagę, ale również zapewnić sobie wyższy poziom energii oraz zniwelować stany zapalne w organizmie. Podobnie jak przed rozpoczęciem każdej innej diety – również przed keto dietą warto wykonać badania pod okiem lekarza (tak, aby mieć pewność, że dieta ketogeniczna rzeczywiście odpowiada naszym potrzebom).

Dieta ketogeniczna – jak przyzwyczaić organizm?

Najtrudniejszym etapem diety ketogenicznej jest jej początek – czyli przyzwyczajenie organizmu do nowego stylu żywienia. Zdarza się, że osoby rozpoczynające keto dietę zmagają się z bólami głowy, biegunkami czy zaburzeniami snu (tak zwaną „keto grypą”), która ustępuje na dalszych etapach wdrażania sposobu żywienia. Adaptacja do ketozy – czyli stanu, w którym organizm pozyskuje energię nie z glukozy, a z nagromadzonego w tkankach tłuszczu - trwa zazwyczaj do czterech tygodni. Jednym z symptomów wchodzenia w stan ketozy jest krótkotrwały spadek formy fizycznej, nieświeży oddech oraz zmniejszenie apetytu – po jego uzyskaniu każdy kolejny etap diety powinien być znacznie łatwiejszy niż okres „wdrożenia”!

Zdrowe tłuszcze w keto diecie

Niezwykle ważną rolę w diecie ketogenicznej odgrywają wysokiej jakości, zdrowe tłuszcze – dlatego tak ważne jest by – rozpoczynając keto dietę – zadbać o ich obecność w domowej spiżarce. W codziennym menu osób będących na „keto” nie może zabraknąć tłustych mięs, ryb, śmietany, masła oraz orzechów. Warto sięgać też po owoce morza, awokado, zdrowe masło ghee (możesz stosować je również do tak zwanej „kawy kuloodpornej”), olej kokosowy (przede wszystkim olej MCT) i sery – takie jak mascarpone, ricottę, parmezan czy brie. Co ciekawe, w diecie ketogenicznej nie zaleca się picia mleka – ze względu na jego wysoką zawartość węglowodanów (nawet 12 g w jednej szklance!).


- Jeśli chodzi o warzywa na diecie keto, powinniśmy wybierać przede wszystkim szpinak, jarmuż, brokuły, sałatę i kalafior – mówi Sandra Kania, dietetyk – Z kolei owoce o najmniejszej zawartości węglowodanów to maliny, truskawki, jeżyny i jagody. Pamiętajmy, że każda dieta powinna przynosić nam korzyści – a przejście na nowy styl żywienia musi być poprzedzone konsultacją dietetyczną.

Naleśniki keto - przepis

Naleśniki keto na bazie mąki migdałowej to jeden bardziej popularnych przepisów w diecie ketogenicznej. Łatwy do przygotowania, przeczytaj przepis i zrób.


	  
	Naleśniki keto
	  
	  Zobacz przepis