Obniża cholesterol, zapobiega chorobom serca, zwiększa odporność oraz wydolność organizmu, jest jednym z najlepszych znanych źródeł wartościowego białka oraz wykazuje silne właściwości antyoksydacyjne. Jedna z najbardziej wartościowych alg. Dzięki niej organizm skuteczniej walczy z wirusami, a zawartość w niej witamin B1, B2 i B12 wyraźnie przerasta inne pokarmy.

O czym mowa? Oczywiście o jednej z najpopularniejszych sinic, tak bardzo uwielbianej nie tylko przez sportowców, ale wszystkich tych, którzy poznali się już na jej właściwościach – spirulinie.

Nic dziwnego, że to właśnie spirulina króluje na półkach w sklepach ze zdrową żywnością. Produkty ekologiczne szturmem zdobywają uznanie, a suplementy stają się rutyną żywieniową większości z nas. I bardzo dobrze! Właściwości spiruliny to jedne z tych argumentów, dla których warto zacząć przyjmować tę wyjątkową algę. Naturalne suplementy diety nie muszą być trudne do zdobycia! Produkty ekologiczne, wartościowe, o wyspecjalizowanym składzie – kto nie chciałby po nie sięgać? Ale zanim je wybierzesz– dowiedz się czym może zaskoczyć Cię spirulina...

Co daje spirulina?    

Pierwszą i podstawową właściwością spiruliny jest jej pozytywny wpływ na wydolność fizyczną. Dlaczego? Spirulina wspiera organizm w codziennym funkcjonowaniu, ponieważ zawiera szereg podstawowych witamin i składników mineralnych. Jeśli zastanawiasz się od czego zacząć przygodę z suplementami - zacznij od podstaw.

Co to oznacza w praktyce? Nie musisz trenować sportów wytrzymałościowych, by przekonać się jak ważna jest wydolność w codziennym życiu. Zadyszka po wejściu po schodach? Szybkie męczenie się w trakcie niezbyt skomplikowanej aktywności?

A może wzmożona senność, osłabienie czy regularne przeziębianie się? To wszystko definiuje stan naszego organizmu.

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że to właśnie żelazo, pochodzące z tej wyjątkowej algi, wchłania się dwukrotnie lepiej niż żelazo z produktów zwierzęcych. Co więcej, spirulina jest najbogatszym źródłem kwasów  y-linolenowych, czyli kwasów tłuszczowych, które zapobiegają między innymi chorobom takim jak cukrzyca, atopowe zapalenie skóry czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Ale wydolność fizyczna to nie wszystko! Spirulina, oprócz fantastycznego działania na ogólną sprawność, korzystnie wpływa na zdrowie psychiczne. Jak ważne jest dobre samopoczucie – chyba wszyscy wiemy... Żyjemy w niespokojnych czasach, które bardzo mocno wpływają na naszą psychikę – aby ją chronić, powinniśmy nie tylko stosować różnego typu techniki relaksacyjne, ale również suplementować to, co pozwala chronić ją przed tym, co zewnętrzne. Pamiętajmy o profilaktyce – na rynku dostępne są setki suplementów diety, ale czy wszystkie są naturalne i ekologiczne? Czy wszystkie z nich zapewnią nam to, czego rzeczywiście potrzebujemy? Wybierając spirulinę możesz mieć pewność, że sięgasz po czysty produkt – samo najlepsze, najbardziej jakościowe, sprawdzone.

Suplementacja, która działa

Spirulina to również źródło aminokwasów egzogennych. To właśnie ten typ aminokwasów jest niezwykle ważny w codziennym funkcjonowaniu – organizm nie jest w stanie wyprodukować ich samodzielnie, dlatego tak istotna jest ich suplementacja. Oczywiście, możesz spożywać aminokwasy w tradycyjnych produktach żywieniowych – mięsie, owocach morza czy mlecznych przetworach. Problem pojawia się, gdy - aby zapewnić sobie odpowiednie ilości aminokwasów - należy zjeść większe ilości mięsa czy wypić sporo mleka. Wszyscy wiemy jakie samopoczucie możemy uzyskać po tak ciężkiej uczcie... Poza tym, czy zawsze mamy chociażby owoce pod ręką? Znacznie łatwiej jest wykorzystać algę - w formie proszku, dodając na przykład do śniadania (jogurtu czy ulubionej owsianki) bądź w formie tabletki, którą wystarczy popić.

Przyjmowanie aminokwasów w formie dodatkowego wsparcia sprawia, że Twój organizm może czerpać z nich to, co najlepsze i w takich ilościach jakich Ci potrzeba. Spożywając spirulinę masz gwarancję, że nie zabraknie Ci tak istotnych w codziennym funkcjonowaniu elementów.

Wydolność fizyczna, profilaktyka zdrowia psychicznego czy uzupełnienie niedoborów aminokwasów egzogennych to jednak nie wszystkie właściwości spiruliny – ta niepozorna alga ma jeszcze wiele do odkrycia! Spirulina wykazuje też właściwości antyoksydacyjne, co oznacza, że suplementując tę algę, wspierasz organizm w procesie oczyszczania i neutralizowania działania wolnych rodników. Dzięki antyoksydacji, ryzyko zachorowania na nowotwór, udar mózgu czy chorobę Alzheimera – po prostu spada.

To tylko kilka argumentów dlaczego warto zastanowić się nad tym, czy naszą codzienną dietę wzbogacić w spirulinę. Często zdrowa żywność nie wystarczy, by zaopatrzyć swój organizm we wszystko to, co niezbędne – warto odwiedzić sklep z suplementami, by wybrać produkt optymalny dla siebie. Właściwości spiruliny mówią same za siebie.

Podsumujmy właściwości spiruliny

Wróćmy jeszcze na moment do naszej bohaterki algi. Czym jeszcze zaskoczy Cię spirulina? Na pewno swoim składem – przede wszystkim ogromną ilością wartościowego białka, które tak bardzo wpływa na budowę i regenerację mięśni. Spirulinę docenią również osoby mające niedobory kwasu foliowego, cynku, miedzi czy selenu – nic dziwnego, że jej właściwości były znane już w starożytności. Jeśli miewasz alergie i stany zapalne – również będzie dobra dla ciebie. Spirulina oczyszcza organizm, działa wyciszająco i uspokajająco. Dzięki przeciwdziałaniu rozwojowi bakterii Candida, może złagodzić wysypki trądzikowe.Suplementacja spiruliny świetnie sprawdzi się nie tylko w okresach wyczerpujących treningów – kolejna rzecz, która przemawia za tym, by stosować ją niezależnie od ilości aktywności w ciągu dnia to ta, że pomaga się... wysypiać! Zamiast sięgać po tabletki nasenne – spróbuj naturalnego sposobu. Spirulina nie tylko pomoże Ci zasnąć, ale również wpłynie na jakość snu – wpływając na tak zwany „zdrowy sen”, czyli faktyczny wypoczynek, po którym możesz zacząć dzień z uśmiechem i świetną energią. Tyle dobra w niepozornej aldze!

Jak zacząć suplementację spiruliny?Czy spirulina jest dla każdego? Odpowiedź nasuwa się sama. Jej uniwersalność zachęca do spróbowania i zauważenia efektów na sobie samym. Coraz więcej z Nas ma świadomość, że zdrowa dieta nie wystarcza – i należy odpowiednio ją wspierać. Wybierając spirulinę – pamiętaj o tym, by kupować ze sprawdzonego źródła. Jaka będzie odpowiednia? Oczywiście – ekologiczna, bez sztucznych dodatków czy wzmacniaczy smaku. Tylko zdrowe suplementy dadzą Ci pożądane efekty!