Dieta niemowlaka, to bardzo istotna kwestia mająca kolosalny wpływ na zdrowie i rozwój dziecka. Odpowiednio prowadzona przyczyni się do powstania prawidłowych nawyków żywieniowych i ograniczy możliwość wystąpienia wielu chorób w kolejnych latach życia. Wśród podstawowych i ważnych składników, których nie może zabraknąć w jadłospisie maluchów, są owoce. Należy jednak wprowadzać je powoli i zgodnie z zaleceniami ekspertów.

Kolejność wprowadzania warzyw i owoców u niemowląt

Zarówno owoce, jak i warzywa to produkty będące źródłem wielu witamin, mikroelementów i innych cennych substancji.  Wprowadzając je do diety niemowlaka, należy jednak pamiętać, żeby zacząć od warzyw. Skąd taka kolejność? Powodem jest fakt, że owoce są słodsze i z reguły bardziej smaczne, a maluchy podobnie jak dorośli szybko przyzwyczajają się do tego, co im smakuje. Dlatego, jeżeli najpierw odkryją przyjemny owocowy smak, mogą niestety odmówić spożywania warzyw, które nie są aż tak dobre. Stąd, zanim zaznajomimy dziecko ze smakiem jabłka czy gruszki, dajmy mu do spróbowania marchewkę, ziemniaka i dynię, aby potem nadal z przyjemnością je zjadało. Prawidłowa kolejność wprowadzania warzyw i owoców u niemowląt to inwestycja w zdrowie i prawidłowy rozwój malucha.

Od jakich owoców zacząć?

Pierwsze owoce można zacząć wprowadzać do diety niemowlaka po ukończeniu 4 miesiąca życia. Jeśli chodzi o maluchy, które karmione są tylko mlekiem matki i otrzymują dzięki temu cały pakiet potrzebnych składników odżywczych, rozszerzanie diety zaczynamy po ukończeniu 6 miesiąca. Bardzo ważne jest, aby pierwsze owoce dla niemowlaka pochodziły z ekologicznych upraw i nie zawierały pestycydów oraz innych szkodliwych chemicznych substancji, które mogą zaszkodzić zdrowiu dziecka. Kupując owoce w sklepie, nigdy nie mamy pewności co do ich pochodzenia, dlatego, wtedy lepiej zaufać sprawdzonym producentom żywności dla dzieci, którzy komponując dania dla maluchów, korzystają tylko z owoców pochodzących z gospodarstw stosujących zasady ekologicznego i biodynamicznego rolnictwa. Przykładem takiej firmy jest holenderski producent Biobim, który w swojej ofercie ma m.in. doskonałe przeciery owocowe i warzywne posiadające certyfikaty świadczące o tym, że owoce użyte do ich produkcji pochodzą właśnie z miejsc, gdzie nie stosuje się żadnych środków ochrony roślin, a owoce uprawiane są zgodnie z tradycyjnymi metodami. Jako że wśród pierwszych owoców wprowadzanych do diety malucha powinno znaleźć się popularne jabłko, a potem gruszka — na początek warto wypróbować produkowany przez Biobim przecier owocowy gruszka-jabłko. Około 10 miesiąca życia, gdy jadłospis staje się coraz bardziej urozmaicony, polecamy przecier owocowy jabłko — banan — wiśnia ze zbożami, wzbogacony pełnoziarnistymi płatkami z pszenicy orkisz oraz owsianymi.

Jabłko dla niemowlaka

Owoce dla niemowlaka muszą być lekkostrawne i takie, aby łatwo można je było zmiksować i przerobić na gładką masę. To dlatego na początek podajemy dzieciom najpopularniejszy polski owoc, czyli jabłko, które można wprowadzać do diety po skończeniu 4 miesiąca życia. Jabłka są smaczne, bardzo zdrowe i prawie nigdy nie wywołują alergii. Zawierają dużo witaminy C oraz E, K i witamin z grupy B. Są też źródłem cennych dla zdrowia minerałów takich jak wapń, cynk, magnez, żelazo czy potas. Naprawdę trudno przecenić pozytywne właściwości jabłka, a jego dodatkową zaletą jest fakt, że to owoc lokalny. Ponadto ogromna ilość odmian umożliwia wybór takiego gatunku, który najbardziej przypadnie dziecku do gustu. Niezależnie od wybranego rodzaju, wszystkie jabłka łatwo zetrzeć na tarce i przygotować pyszny mus, który zazwyczaj smakuje wszystkim maluchom. Jabłko dla niemowlaka to najlepszy sposób na rozpoczęcie jego przygody z owocami!.

Gruszki dla niemowlaka

Gruszki to kolejne rosnące w Polsce owoce, które można wprowadzać do diety malucha od 7 miesiąca życia. Zawierają wspomagający działanie tarczycy jod, a także wpływający pozytywnie na pracę mózgu bor. Nie brakuje w nich także witaminy A, C i PP oraz błonnika. Niektóre gatunki są bardzo miękkie, łatwo więc rozgnieść je na papkę, aby bezpiecznie podać maluchom. Ze względu na słodki smak gruszki dla niemowlaka mogą stać się prawdziwym przysmakiem i ciekawym urozmaiceniem diety, która z czasem będzie wzbogacana o następne smaczne owoce, takie jak morele, brzoskwinie, maliny, truskawki czy banany.