Śliwa tarnina - nazywana też „tarniną” - to krzew, mogący osiągać nawet 3 metry wysokości – wypuszczający kwiaty w kolorze białym jeszcze przed rozwinięciem liści. Tarnina rośnie w Polsce w środowisku naturalnym (najczęściej możemy spotkać ją na polanach i skrajach lasów) – a na szczególną uwagę zasługują jej przypominające nieco czarne jagody owoce. To właśnie one bogate są zarówno w witaminę C, wapń, wspierające układ nerwowy witaminy z grupy B, magnez i potas – miłośnicy zdrowego stylu życia znają owoce tarniny głównie z prozdrowotnych naparów oraz ekologicznych herbatek, które można dostać w sklepie z naturalną żywnością oraz suplementami. Wysokiej jakości napar z owocu tarniny wspomaga leczenie biegunki, obniża poziom „złego” cholesterolu oraz zapobiega rozwojowi chorób takich jak udar mózgu czy zawał serca. Co ważne – owoce tarniny nie nadają się do spożycia na surowo. Dopiero po przemrożeniu ich w zamrażalniku przez 24 godziny można wykonywać z nich dżemy, kompoty czy konfitury. Ciekawą propozycją zastosowania leczniczych naparów z owoców tarniny mogą być też okłady zewnętrzne - stosowane jako środek ściągający, niwelujący wysięki i krwawienie, wspierający gojenie się ran. Regularne picie ekologicznych herbatek z owoców tarniny poleca się osobom, chcącym naturalnie wzmocnić organizm - ale także tym z nas, którzy poszukują sprawdzonego sposobu na długotrwałe przemęczenie i osłabioną odporność. Ciekawostką jest, że w Mezopotamii to właśnie tarninę uznawano za roślinę świętą - a dziś, choć nieco mniej popularna niż inne naturalne herbatki - znajduje zastosowanie w wielu domach miłośników zdrowego i świadomego stylu życia.

- Najbardziej przystępną formą suplementacji owoców zdrowej tarniny są oczywiście szybkie w przygotowaniu napary – mówi Sandra Kania, dietetyk – Owoc tarniny od lat wykorzystywany jest w dolegliwościach układu moczowego oraz pokarmowego, a dzięki związkom flawonowym w nim zawartym, skutecznie obniża ciśnienie krwi. Osoby, decydujące się na jedzenie tarniny w formie surowej po przemrożeniu, powinny pamiętać o tym, aby nie rozgryzać pestek jej owoców – ponieważ zawarty w nich cyjanowodór - tak zwany „kwas pruski” - spożyty w dużych ilościach, jest substancją trującą. Zdrowe, ziołowe i owocowe herbatki to ważny element przemyślanej diety – dlatego tak ważne jest, aby dopasowywać do swoich konkretnych potrzeb.

Zioła i mieszanki ziołowe na napar.


	  
	Zioła i mieszanki ziołowe

Bio herbaty ziołowe są niezwykłą pomocą w dolegliwościach, wykorzystując dobroczynną moc ziół, które były znane już naszym przodkom. W naszym sklepie oferujemy szeroki wybór roślinnych naparów, które są gotowe ukoić ciało i umysł. Mięta, dziurawiec i koperek włoski to tylko kilka przykładów herbat ziołowych.

Zobacz w sklepie