Zdrowe, nienasycone kwasy tłuszczowe omega 3 i 6 niosą ze sobą szereg korzyści dla utrzymania dobrej formy i samopoczucia – mają nie tylko pozytywny wpływ na układ odpornościowy i krwionośny, ale także na płodność, prawidłowe funkcjonowanie płuc, wzrok. Stosowanie kwasów omega 3 i 6 powinny rozważyć osoby będące w trakcie leczenia chorób układu nerwowego – co ciekawe, prozdrowotne działanie nienasyconych kwasów tłuszczowych niweluje ryzyko zachorowania na depresję. Gdzie znaleźć omega 3 i 6? Przede wszystkim w jakościowych, ekologicznych olejach roślinnych, zdrowej oliwie z oliwek, orzechach i rybach. Bogate w cenne dla zdrowia kwasy jest też awokado – które z powodzeniem można wykorzystać do przygotowania popularnego „avocado toast” na śniadanie. Największe ilości kwasu omega 6 znajdziemy w zdrowych olejach – rzepakowym, z pestek winogron, z orzecha włoskiego. Osoby, chcące skupić się na suplementacji omega 3, mogą sięgać z kolei po oleje takie jak lniany czy sojowy.

- Pożądana proporcja kwasu omega 3 do omega 6 powinna wynosić minimum 1:5 – mówi Sandra Kania, dietetyk, prowadząca gabinet w Kędzierzynie-Koźlu na Opolszczyźnie – Byłby to bardzo dobry wynik, biorąc pod uwagę, że najczęściej dostarczamy go w proporcji 1:15, a czasem 1:20. Zaburzenie równowagi w suplementacji obu kwasów – a więc znacznie większa ilość omega 6 w organizmie – może przyczynić się do rozwoju stanów zapalnych.

Aby zadbać o właściwą suplementację kwasu omega 3 i 6 warto sięgnąć nie tylko po zdrowe, bogate w wartościowe tłuszcze produkty spożywcze, ale również wygodne suplementy w formie tabletek powlekanych.

Sprawdź naszą ofertę suplementów Omega.