Zarówno erytrytol, jak i ksylitol – zdrowsze zamienniki cukru – są nieco mniej słodkie od tradycyjnego, białego (erytrytol zawiera około 60-80% słodkości cukru stołowego, z kolei ksylitol – około 75%). Nic dziwnego, że spora część cukrzyków decyduje się zamienić standardowy cukier biały na zdrowszą, mniej słodką alternatywę – w postaci erytrytolu lub ksylitolu. Erytrytol to organiczny związek chemiczny, nazywany „najzdrowszym cukrem świata” - niezawierający kalorii, zalecany osobom odchudzającym się oraz cierpiącym na cukrzycę. Zdrowy erytrytol nie jest metabolizowany przez organizm – należy do grupy alkoholi wielowodorotlenowych (podobnie jak ksylitol), a na etykiecie produktu znajdziemy go pod symbolem „E968”. Z kolei ksylitol to cukier brązowy, określany jako „E967” - stosowany głównie w przemyśle spożywczym, do słodzenia cukierków oraz gum do żucia. Ksylitol pozyskiwany jest z kory brzozy, co istotne - nie powoduje próchnicy! To właśnie dlatego tak wiele młodych mam wdrożyło naturalny ksylitol w zdrową dietę swoich dzieci – usuwając z niej tym samym szkodliwy cukier biały.

Jaki erytrytol wybrać?

- Bez wątpienia lepszym rozwiązaniem dla cukrzyka będzie zastosowanie erytrytolu – mówi Sandra Kania, dietetyk – Erytrytol nie tylko nie podnosi poziomu cukru we krwi, ale również nie podrażnia układu pokarmowego, nie wywołuje niestrawności czy biegunek (w przeciwieństwie do innych substancji słodzących). Sporo pacjentów pyta mnie o to jaki erytrytol wybrać. Przede wszystkim – wybierając ekologiczny erytrytol dla siebie i swojej rodziny, zwróćmy uwagę na jakość produktu. Tego typu żywność warto kupować w sprawdzonych i zaufanych miejscach – na przykład w sklepach ze zdrową żywnością. Na rynku dostępne są także zdrowe słodycze na bazie erytrytolu, a nawet erytrytol w formie pudru – zamiennik standardowego cukru pudru do ciast i deserów!

Erytrytol 1kg zamiennik cukru 0 kcal

Erytrytol to niskokaloryczny zaminnik cukru. Erytrytol ma delikatny słodki smak zbliżony do cukru. Jest wykorzystywany do pieczenia i gotowania, redukując w ten sposób kaloryczność przygotowywanych potraw.


	  
	 Erytrytol 1kg zamiennik cukru 0 kcal
	  
	  Zobacz w sklepie

Zdrowa dieta cukrzyka – co odrzucić?

Jednak cukier biały to niejedyny produkt, który cukrzycy powinni wyeliminować ze swojej diety – równie istotne jest ograniczenie spożycia mięsa czerwonego, soli, alkoholu oraz tłuszczów zwierzęcych. Warto, by cukrzycy zwrócili szczególną wagę na kaloryczność posiłków – zalecane są posiłki gotowane na parze, duszone lub pieczone w specjalnej folii.
- W cukrzycy istotne jest też spożycie warzyw, szczególnie tych w surowej formie – mówi Sandra – Jeśli cukrzyk nie dostarcza swojemu organizmowi produktów o wysokiej zawartości cennego błonnika pokarmowego, z powodzeniem można go suplementować – dodając na przykład do jogurtu naturalnego czy muesli. Im niższy indeks glikemiczny – tym lepiej! To, na co warto uważać to jedzone w dużej ilości owoce – choć są zdrowe, zawierają naturalnie występujące cukry. Pamiętajmy też o piciu wody mineralnej oraz regularności posiłków w ciągu dnia.