Temat ekologii staje się coraz to bardziej popularny – dla nawet 73% z nas jest ona nie tylko istotną kwestią tu i teraz, ale również obowiązkiem jaki mamy za zadanie wypełniać w trosce o przyszłe pokolenia. O ekologii znacznie częściej mówi też w mediach i naszych domach – wdrażając małymi krokami ciekawe rozwiązania, które rzeczywiście mogą przysłużyć się ochronie środowiska. Co możemy zrobić, aby ekologia na dobre zagościła w naszym stylu życia i czy naprawdę ekologiczne rozwiązania na co dzień mają sens?

Czym zastąpić plastikowe słomki?

Chociaż bambusowe słomki cieszą się dziś znacznie większą popularnością niż jeszcze parę lat temu – niektórzy z nas wciąż decydują się na zakup tych wykonanych z plastiku. Niestety, to właśnie plastikowe, nieekologiczne słomki mają negatywny wpływ na naszą planetę – głównie ze względu na bardzo długi czas ich rozkładu. Podobny problem ekolodzy dostrzegają w foliowych reklamówkach (tak zwanych „jednorazówkach”) - zachęcając do wyboru bawełnianych toreb zakupowych, które z powodzeniem możemy wykorzystywać przez długi czas. To właśnie bambusowe, ekologiczne słomki stanowią świetną alternatywę dla tradycyjnych, plastikowych – nie tylko nadają się zarówno do ciepłych, jak i zimnych napojów, ale przede wszystkim są całkowicie biodegradowalne, bez BPA (Bisfenolu A – związku chemicznego).

Tworzywo PLA – co powinieneś wiedzieć?

Proekologiczną zmianą, którą możemy wprowadzić niemalże natychmiastowo w swoje codzienne życie jest korzystanie z praktycznych kubków podróżnych z tworzywa PLA. O zakupie wygodnych, ekologicznych kubków powinny pomyśleć przede wszystkim osoby często podróżujące – a co za tym idzie kupujące różnego typu napoje w plastikowych butelkach, zużywając tym samym ogromne ilości plastiku każdego dnia. Korzystając z wysokiej jakości kubków wykonanych z polimeru pochodzenia naturalnego, który pozyskuje się z kukurydzy i trzciny cukrowej – możemy mieć pewność, że dbamy o planetę, a ulubioną kawę czy herbatę wypijamy w kubku wolnym od melaminy (związku chemicznego z grupy amin) i Bisfenolu A (działającego negatywnie między innymi na płodność człowieka).

- Wybór ekologicznych, certyfikowanych produktów spożywczych to jedno – mówi Sandra Kania, dietetyk – Na co dzień ważne jest też to czym i w czym spożywamy nasze posiłki. Wybierając ekologiczne produkty takie jak kubki z tworzywa PLA nie tylko dbamy o swoje zdrowie i ochronę środowiska, ale również dajemy dobry przykład młodszym członkom rodziny!