Chociaż panierka wydaje się być nieco tuczącym, niezdrowym dodatkiem do mięs – w sklepach internetowych ze zdrową żywnością znajdziemy dziś 100% bezglutenowe, wysokiej jakości panierki z lokalnych piekarni. Kaloryczność panierki w 100 gramach produktu wynosi 383 kalorie – co oznacza, że rzeczywiście – jedzona systematycznie, na przykład co drugi dzień – może przyczynić się do nadwyżki kilogramów, jednak stosowana okazjonalnie – raz na tydzień, do niedzielnego kotleta schabowego – nie musi rujnować naszego zdrowia i formy. Osoby, niemogące wyobrazić sobie sycącego, pysznego obiadu bez opanierowanego mięsa – często zmagają się z problemem tak zwanego „odchodzenia” panierki od kotleta. Dzieje się tak ze względu na dużą wilgoć, którą chłonie przygotowywane przez nas mięso – dlatego tak ważne jest to, aby panierować je na moment przed usmażeniem.

Panierka do mięs – jaką wybrać?

- Jeśli nie możemy zrezygnować z ulubionej panierki, warto tę standardową zastąpić panierką certyfikowaną, czyli zrobioną z produktów ekologicznych, znacznie wyższej jakości niż panierka z marketów – mówi Sandra Kania, dietetyk – 100% bezglutenowa bio panierka zawiera między innymi bezglutenową skrobię pszenną, mąkę jaglaną i mąkę z komosy ryżowej, dzięki czemu panierowane mięso rzeczywiście będzie chrupiące i smaczne, a my nie będziemy mieć wyrzutów sumienia po zjedzeniu smacznego obiadu. To właśnie małe kroki, jakie podejmujemy na co dzień – takie jak wybór z pozoru niewiele znaczącej panierki do mięs – decyduje o tym czy prowadzimy zdrowy i przemyślany styl życia, czy niekoniecznie.

W czym panierować mięso?

Popularnym sposobem na domową panierkę jest połączenie mąki pszennej i ziemniaczanej w proporcjach 2:1 – nie wszyscy wiedzą jednak, że stworzenie smakowej panierki jest równie proste i szybkie! Aby nadać smak panierce – wystarczy dodać do mąk ulubionych przypraw, na przykład naturalnych ziół. Innym ciekawym rozwiązaniem jest dodanie do panierki ziaren – na przykład sezamu – albo chrupiących płatków kukurydzianych. Niezależnie od wyboru panierki – warto pamiętać o tym, że każdy produkt spożywany w nadmiernych ilościach, może nieść ze sobą konsekwencje zdrowotne.

- Po zjedzeniu tłustego, kalorycznego posiłku, zadbajmy o swój żołądek – mówi Sandra – Różnego typu usprawniające trawienie herbatki z całą pewnością mogą nam w tym pomóc!