Niezależnie od tego czy kobieta zachodzi w ciążę po 20, 30 czy 40 roku życia – kluczowy element dobrego samopoczucia, formy i zdrowia w tym wyjątkowym czasie jest przemyślana, ekologiczna, bogata w wysokiej jakości produkty dieta. Nic dziwnego, że tak wiele mam zastanawia się jak skomponować zdrowy posiłek w czasie ciąży – tak, aby dostarczyć sobie i dziecku niezbędnych składników odżywczych. Część z nich decyduje się na zmianę nawyków żywieniowych na własną rękę – inne wybierają się do dietetyka, aby zasięgnąć profesjonalnej porady. To, co warto wiedzieć to fakt, że ciąża nie jest odpowiednim momentem ani na redukcję, ani na celowe przybieranie na wadze – a poprzez „dietę w czasie ciąży” rozumie się świadomy, zbalansowany sposób żywienia. Jak odżywiać się w czasie oczekiwania na dziecko, aby czas ciąży nie wiązał się z przykrymi dolegliwościami?

Zdrowa dieta dla kobiet w ciąży

Niestety, nawet 15% wszystkich ciąż może zakończyć się poronieniem - dlatego tak wiele kobiet (szczególnie na wczesnym jej etapie) zastanawia się jak wspomóc prawidłowy rozwój dziecka już od pierwszych tygodni jego życia.

Naukowcy z University of Birmingham przeanalizowali 20 badań, w których przyjrzano się nawykom żywieniowym kobiet rodzących – tak, aby sprawdzić czy badania te rzeczywiście wykazały związek z mniejszą lub większą szansą na poronienie.

W artykule opublikowanym w czasopiśmie„Fertility and Sterility” stwierdzono, że istnieją dowody sugerujące, że dieta bogata w owoce, warzywa, owoce morza, produkty mleczne, jaja i zboża zmniejsza ryzyko poronienia. Co ciekawe -  są to pokarmy, które zazwyczaj składają się na zdrową, dobrze zbilansowaną dietę.

Przegląd badań wykazał, że w porównaniu z niskim spożyciem - wysokie spożycie owoców może wiązać się z 61% zmniejszeniem ryzyka poronienia, z kolei wysokie spożycie warzyw może zmniejsza je nawet o 41%. W przypadku produktów mlecznych jest to obniżka o 37%, zbóż - o 33%, natomiast owoców morza i jaj o 19%.

Zdrowy styl życia a ryzyko poronienia

Chociaż większość z nas wie, że używki, chroniczny stres, zaniedbywanie snu, unikanie ruchu lub jego nadmierne stosowanie, a także dieta bogata w szkodliwe dla zdrowia, wysokoprzetworzone produkty nie niosą ze sobą niczego dobrego ani dla mamy oczekującej potomstwa, ani dla rozwijającego się w niej dziecka – nie wszyscy zmieniają nawyki w wyjątkowym czasie ciąży.

- Zdecydowanie zachęcamy pary do rozważenia znaczenia dokonywania pozytywnych wyborów dotyczących stylu życia podczas planowania rodziny i kontynuowania ich przez cały czas ciąży i po jej zakończeniu. Wiedząc, że pozytywne wybory dotyczące stylu życia mogą mieć znaczący wpływ na zmniejszenie ryzyka poronienia, pary mogą czuć się upoważnione do przejęcia kontroli nad swoim zdrowiem i zdrowiem dziecka – mówi dr Chung.

Położna Juliette Ward zwraca także uwagę na przemyślaną suplementację.

- Porady dotyczące diety to jeden z najczęściej poruszanych przez nas tematów w rozmowach z kobietami w ciąży i rodzącymi. Wiemy, że utrata dziecka bardzo rzadko jest wynikiem czyichś wyborów stylu życia, jednak wiele osób planujących założenie rodziny chce wiedzieć, jak być zdrowym. Przestrzeganie zdrowej diety, przyjmowanie suplementów, takich jak witamina D i kwas foliowy, ćwiczenia i próba zmniejszenia stresu to wszystko, co ludzie mogą próbować robić, ale brakuje wyraźnych dowodów na powiązania między wyborem diety a poronieniem.

Zespół badaczy zgodnie podsumowuje, że aby móc dokładnie oszacować jak skuteczna może być zmiana diety w czasie starań o dziecko oraz na poszczególnych etapach ciąży – potrzeba dodatkowych badań.

Nie ulega jednak wątpliwości, że to właśnie zdrowa, bogata w owoce i warzywa dieta nie tylko niweluje ryzyko poronienia, ale również dostarcza mamie i dziecku niezbędnych do zachowania dobrego zdrowia, formy i samopoczucia składników odżywczych.

Źródło:
Univeristy od Birmingham
https://www.sciencedaily.com/releases/2023/04/230419095533.htm