Zalecana ilość spożycia cukru w ciągu dnia dla dorosłego mężczyzny wynosi 65 gramów, dla kobiety – 50 gramów, z kolei dla dzieci – 25 gramów. Coraz więcej z nas decyduje się jednak na dietę bez cukru – chcąc poprawić nie tylko swoje zdrowie i formę, ale również stan cery. Jak się okazuje, rezygnacja z cukru może przynieść szereg korzyści prozdrowotnych – szczególnie polecana jest osobom z nadwagą i otyłością, chorobami serca, wysokim poziomem cholesterolu, stanami zapalnymi organizmu oraz cukrzycą typu 2. Po jakie produkty sięgać, aby wdrożyć w swoją codzienność zdrowe nawyki?

Eliminacja cukru – czego unikać?

Chcąc rozpocząć zdrowy styl żywienia bez cukrów prostych warto wyeliminować z diety nie tylko sam w sobie cukier biały, ale również produkty, które na pozór mogą wydawać się zdrowe – takie jak miód, syrop z agawy i klonowy czy soki z koncentratu. Dieta bez cukru oznacza też wykluczenie cukru brązowego, trzcinowego, słodu jęczmiennego, cukru kokosowego oraz syropu kukurydzianego. Co ciekawe, sam w sobie cukier można podzielić na kilka grup – sacharozę, glukozę, dekstrozę, fruktozę i laktozę. Sacharoza to główny składnik cukru spożywczego, glukoza to innymi słowy pojedyncza cząsteczka cukru – monosacharyd, z kolei deksoza – prawoskrętna wersja glukozy, tak zwany „cukier gronowy” - zalecana jest jedynie intensywnie trenującym sportowcom. Fruktoza naturalnie występuje w owocach, a laktoza – w mleku wszystkich ssaków.

Jak odstawić cukier?

Aby skutecznie wyeliminować cukier z diety, warto robić to małymi kroczkami – zaczynając chociażby od odstawienia napojów o wysokiej jego zawartości. Mowa nie tylko o sztucznie dosładzanych kolorowych oranżadach – ale również o kawie i herbacie z cukrem. Słodkie napoje z powodzeniem zastąpi naturalna woda mineralna z dodatkiem owoców – cytryny, limonki, truskawek czy malin. Osoby stosujące dietę bez cukru powinny dążyć też do spożywania pełnowartościowej żywności – ryb, warzyw, drobiu, orzechów, roślin strączkowych - ze względu na możliwość występowania składników rafinowanych w produktach wysoko przetworzonych.


- Dieta bez cukru to propozycja dla osób, chcących poprawić kondycję swoich jelit, unormować poziom lipidów we krwi oraz zdrowo schudnąć – mówi Sandra Kania, dietetyk – Ograniczenie spożywania cukru to również zdrowsze zęby i gładsza skóra – tego typu dietę zalecam przede wszystkim osobom, chcącym wyleczyć uporczywy trądzik. Co ciekawe, ograniczając spożycie cukru – zmniejszasz też swój apetyt! Pamiętajmy, by odstawianie cukru odbywało się zdrowo i z głową – nie stawiajmy sobie celów, które przewyższają nasze możliwości, a co za tym idzie – zamiast motywować, będą powodowały irytację i zniechęcenia. Na początek z całą pewnością wystarczy zastąpienie słodkich przekąsek zdrowszą alternatywą – na przykład naturalnymi orzechami.

Źródło:
https://www.medicalnewstoday.com/articles/319991#8-tips-for-cutting-out-sugar