Według różnych statystyk na anoreksję choruje nawet 1-2 % populacji osób dorosłych na świecie, podczas gdy to zjawisko u młodzieży może być kilka razy częstsze (4-5%). Z kolei bulimia, nazywana także „żarłocznością psychiczną” – skupiająca się na nadmiernej kontroli masy ciała i niejednokrotnie na zagrażających zdrowiu zachowaniach żywieniowych – może dotykać nawet 1,5 % kobiet na całym świecie (ponieważ to właśnie kobiety cierpią na nią znacznie częściej od mężczyzn). Czym są same w sobie zaburzenia odżywiania? To nic innego jak zaburzenia łaknienia na poziomie psychicznym – doprowadzające często do pogorszenia ogólnego stanu zdrowia osoby chorej.

Symptomy, które powinny nas zaniepokoić to między innymi zmiana zachowań związanych ze spożywaniem posiłków (na przykład unikanie obiadów z rodziną), nagłe rozpoczęcie uprawiania intensywnej aktywności fizycznej) czy niewybredne komentarze na swój własny temat – ze szczególnym uwzględnieniem sylwetki i wagi.

Kto choruje na zaburzenia odżywiania?

Choć zaburzenia odżywiania w dużej mierze mogą kojarzyć się z walczącymi o smukłą sylwetkę nastolatkami – dotykają osoby w każdym wieku, również kobiety w czasie okołomenopauzalnym.

Jak podaje serwis internetowy czasopisma „Menopause” należącego do The North American Menopause Society (Północnoamerykańskiego Towarzystwa Mezopauzy) - istnieją pewne dowody potwierdzające pogląd, że kobiety właśnie w tym okresie mają najwyższe wskaźniki rozregulowanych zachowań żywieniowych (np. nadmierne kontrolowanie wagi, objawiające się regularnym liczeniem kalorii lub spożywaniem dietetycznych pokarmów).
 
W nowym badaniu, które miało na celu zbadanie struktury objawów zaburzeń odżywiania - szczególnie w okresie okołomenopauzalnym i wczesnym okresie pomenopauzalnym - naukowcy wykorzystali modele statystyczne analizy sieci, aby porównać strukturę i znaczenie określonych objawów zaburzeń odżywiania na różnych etapach reprodukcyjnych. Chociaż przyznają, że konieczne są większe badania z tą niedostatecznie reprezentowaną populacją kobiet – uważają, iż badanie potwierdza, że niezadowolenie z obrazu ciała jest kluczowym czynnikiem ryzyka zaburzeń odżywiania w ciągu całego życia, szczególnie w wieku średnim.

Wyniki badań opublikowano w artykule "Analiza sieciowa objawów zaburzeń odżywiania u kobiet w okresie okołomenopauzalnym i wczesnym okresie pomenopauzalnym".

- Badanie to pokazuje, że - podobnie jak w badaniach na młodych dorosłych - niezadowolenie z obrazu ciała pozostaje podstawową cechą patologii zaburzeń odżywiania u kobiet w wieku średnim. W szczególności strach przed przybraniem na wadze i utratą kontroli nad nawykami żywieniowymi są głównymi objawami zaburzeń odżywiania w okresie okołomenopauzalnym i wczesnym okresie po menopauzie. Odkrycia te mogą pomóc w ukierunkowaniu strategii leczenia zaburzeń odżywiania u kobiet w wieku średnim - mówi dr Stephanie Faubion, dyrektor medyczny NAMS.

Zaburzenia odżywiania – jak z nimi walczyć?

W przypadku zaobserwowania zaburzeń u siebie lub kogoś bliskiego – warto zwrócić się o pomoc do psychologa bądź psychodietetyka. Z całą pewnością nie należy bagatelizować pierwszych sygnałów – a do tematu zaburzeń podejść zadaniowo.

- To, co zalecam pacjentom, u których podejrzewam zaburzenia odżywiania to szereg ogólnych badań, mających na celu sprawdzenie stanu zdrowia – mówi Sandra Kania, dietetyk – Temat jest bardzo obszerny i trudny – na tyle, że nie zawsze uda się samemu sobie z nim poradzić. Często dobrym rozwiązaniem na wyjście z zaburzeń odżywiania jest przekucie silnej potrzeby kontroli na coś innego niż kalorie – na przykład nowe hobby. Kluczowe jest też wsparcie bliskich i przyjaciół. Odbudowa pozytywnej relacji z jedzeniem jest bardzo ważną kwestią – tak, aby móc podchodzić do spożywania posiłków naturalnie, bez oceny czy dany produkt jest dobry czy zły. W wychodzeniu z zaburzeń odżywiania pomoże też sport oraz unikanie potraw, które wywołują w nas niepożądane odruchy i dolegliwości. W tym czasie szczególnie warto postawić na zdrową, ekologiczną żywność i naturalne, wzmacniające od wewnątrz organizm suplementy. Pamiętajmy, że – niezależnie od wieku - z zaburzeń odżywiania da się wyjść. Ważne, by nie bać się prosić o pomoc specjalisty i najzwyczajniej w świecie pozwolić sobie pomóc.

Źródło:
Północnoamerykańskie Towarzystwo Menopauzy
https://www.sciencedaily.com/releases/2023/01/230118092038.htm