Dieta ketogeniczna – nazywana również „keto dietą” - zakłada obniżenie poziomu spożywanych węglowodanów do nawet 5% udziału całego posiłku. W momencie, gdy w naszej diecie ilość węglowodanów nie będzie przekraczała 20 g dziennie – możemy mówić o ketozie, czyli stanie, w którym organizm pozyskuje energię z tłuszczu nagromadzonego w tkankach. W przypadku standardowej diety – z optymalną ilością węglowodanów na co dzień – energia pozyskiwana jest z glukozy. I choć osiągnięcie stanu ketozy wzbudza ciekawość wielu z nas – warto zadać sobie pytanie czy aby na pewno jest ona stuprocentowo bezpieczna dla naszego zdrowia.

Jak wejść w stan ketozy?

Aby wejść w stan ketozy należy zredukować węglowodany do minimum – zastępując je zdrowymi, różnorodnymi tłuszczami. Różnorodność tłuszczów jest tu kluczowa – warto zadbać więc o swoją domową spiżarkę, bazując w codziennej diecie na tłustych rybach morskich, ekologicznym oleju kokosowym, orzechach czy oliwie z oliwek. Początkowo proporcje codziennej diety mogą obejmować 25% węglowodanów, 40% białka i 35% tłuszczów. Z każdym kolejnym dniem udział węglowodanów powinien spadać – zanim jednak zdecydujemy się na wejście w stan ketozy, powinniśmy skorzystać z profesjonalnej konsultacji dietetycznej.


- Choć dieta ketogeniczna jest ostatnio modna, niestety – nie jest dla wszystkich – mówi Sandra Kania, dietetyk – Jeśli masz kłopoty zdrowotne z wątrobą, trzustką lub nerkami – z całą pewnością powinieneś zastanowić się dwa razy. „Keto dietę” docenią przede wszystkim cukrzycy – jednak również w tym przypadku warto zaczerpnąć porady specjalisty.

Co jeść na keto diecie?

Dieta ketogeniczna to nie tylko zminimalizowanie udziału węglowodanów w codziennych posiłkach – ale również unikanie produktów przetworzonych, z dużą ilością cukru. I choć na stole osoby będącej na diecie keto nie może zabraknąć mięs, owoców morza, zdrowych olejów, śmietany, orzechów, nasion czy masła – równie istotne są tu owoce i warzywa.

- Cukinia, jarmuż, szpinak, papryka, sałata, kalafior czy bakłażan to tylko kilka z wielu warzyw sprzyjających diecie ketogenicznej – zauważa Sandra – Pamiętajmy, że każda dieta działa inaczej – a wejście w stan ketozy nie sprawdzi się u wielu z nas. I choć ketoza rzeczywiście jest bezpieczna, o ile przez keto dietę prowadzi nas lekarz – o tyle warto zdać sobie sprawę, że nie wszystko jest dla wszystkich. Zanim zaczniemy zagłębiać się w temat diety ketogenicznej – wprowadźmy na swoje stoły więcej zdrowych tłuszczów i zielonych warzyw.