Byłam ostatnio w znanym markecie i nie mogę wyjść z podziwu, że gdzie się nie obrócę… tam znajduję produkty z grzybami! Do świeżych, białych pieczarek, których zazwyczaj używałam do przyrządzenia domowej pizzy coraz częściej dołączają specjalne odmiany - takie jak „grzyby lwie”, maitake czy boczniaki. Niedawno  widziałam nawet musującą herbatę z kordycepsu, czyli specjalnej odmiany grzybów, które wykazują działanie wzmacniające odporność. Grzyby dodają potrawom pikantnego smaku, nie wnosząc przy tym zbyt wiele tłuszczu, kalorii czy sodu. Jednak korzyści zdrowotne na tym się nie kończą.

Naukowcy wciąż odkrywają, w jaki sposób grzyby mogą zapobiegać przewlekłym chorobom oraz poprawiać codzienne zdrowie. Do najbardziej zbawiennych zalet spożywania grzybów można zaliczyć między innymi minimalizację tłuszczów i cholesterolu. Badania pokazują, że w szczególności grzyby shiitake pomagają utrzymać niski poziom cholesterolu. Co więcej, zawierają one związki, które hamują produkcję cholesterolu, blokują jego wchłanianie i obniżają ogólną ilość cholesterolu we krwi. Wiele osób polega na suplementach czy słońcu - aby uzyskać cenną witaminę D, jednak jeśli chcesz pozyskać ją poprzez dietę, sprawdzą Ci się pożywne grzyby!

To jedyny rodzaj produktu, który stanowi źródło witaminy D – chcąc zadbać o dzienną, zalecaną dawkę, urozmaić swój talerz trzema pieczarkami (lub jedną typu portabella). Badania pokazują, że polisacharydy grzybów - najobficiej występujące w nich węglowodany - stymulują wzrost zdrowych bakterii. Podczas gdy wiele produktów spożywczych rozkłada się pod wpływem kwasu żołądkowego, obecne w grzybach polisacharydy przechodzą przez żołądek w niezmienionej postaci, a co za tym idzie, mogą dotrzeć do okrężnicy (by pobudzić w niej wzrost bakterii).

Ilość nowych rodzajów produktów grzybowych i ich szerokie działania zdrowotne skłoniły mnie do przybliżenia Wam kilku interesujących przepisów na dania z ich udziałem – zwłaszcza, że zbliżająca się jesień to idealny moment na zbieranie świeżych grzybów (co łączy aktywność fizyczną z chwilą relaksu i wyciszeniem po ciężkim dniu!).
 

Sprawdź ciekawe i niecodzienne pomysły na domowy obiad – z wykorzystaniem zdrowych grzybów!

Wegański „chicken box” - poznaj przepis na smaczną i pożywną przekąskę!

Do przygotowania wegańskiego „chicken boxa” niczym ze znanego fast-foodu wykorzystamy boczniaki – które będą pełnić rolę… wege mięsa! Wystarczy przetrzeć je wilgotną ściereczką w celu usunięcia zanieczyszczeń (odradzam myć je pod bieżącą wodą, ponieważ sprawi to, że staną się wodniste i papkowate). Do przygotowania panierki stosuję mieszankę papryki, kurkumy, czosnku i cebuli w proszku oraz pieprzu cayenne. Niezbędny będzie także olej do smażenia.

Jak przygotować wegański „chicken box”?

Do mieszanki przypraw dodaj mąkę – całość dokładnie wymieszaj.
W drugiej misce połącz ⅓ szklanki mąki z mieszanką - dodaj ¾ szklanki wody (ubijaj do uzyskania gładkiej konsystencji ciasta).
Zanurz każdego boczniaka w mokrej mieszance ciasta, a następnie w suchym cieście. Obtocz grzyby ponownie w mokrym cieście, a następnie w mieszance mąki - upewniając się, że są całkowicie nią pokryte.

Na sam koniec podsmaż boczniaki na rozgrzanym oleju – do momentu, aż nabiorą złocistego koloru. Aby usunąć nadmiar oleju, wyjmij je i połóż na ręczniku papierowym, a następnie umieść na kratce chłodzącej (aby zachować chrupkość).

A teraz… czas na grzyby w słodkim wydaniu! Tak, dobrze przeczytaliście. Poznajcie przepis na tartę z posmakiem pieczarkowym!

Do przygotowania nietuzinkowego deseru potrzebujesz:

-1 ciasta na tartę – kupisz je w każdym sklepie!
-1 szklanki pokrojonych pieczarek
- 300 gramów bardzo gorzkiej czekolady w kostkach
- 1 i 1/2 szklanki orzechów laskowych (uprażonych i drobno posiekanych)
-1 i 1/2 szklanki śmietanki kremówki
- 2 łyżek miodu
-1 łyżeczki ekstraktu waniliowego
- szczypty soli

Jak przygotować aromatyczną, grzybową tartę?

Rozpuść masło na średnim ogniu na patelni średniej wielkości. Dodaj pokrojone pieczarki i smaż do zarumienienia (około 5–7 minut). Wyjmij pieczarki z masła (możesz wykorzystać je później do innych potraw). Wymieszaj masło grzybowe i 1/2 szklanki drobno posiekanych, uprażonych orzechów laskowych. Rozłóż mieszankę na spodzie tarty. Włóż czekoladę do żaroodpornej miski - w małym rondelku wymieszaj śmietanę, miód, sól i wanilię. Podgrzewaj, aż zacznie lekko wrzeć. Zalej gorącą śmietanką z miodem czekoladę i odstaw na 2–5 minut (ubijaj do uzyskania gładkiej masy). Wlej krem ​​czekoladowy do skorupy tarty na mieszankę masła i zmielonych orzechów laskowych. Posyp wierzch większą ilością orzechów laskowych, aby udekorować. Chłodź przez 1 i 1/2 godziny lub do momentu, gdy stwardnieje. Wyjmij tartę z obręczy, podawaj w kawałkach. Smacznego!

Dajcie znać czy skusilibyście się na tę niecodzienną propozycję deserową!