Ponad 60% Polaków na pytanie „kawa czy herbata?” odpowiada... „herbata!”. Biorąc pod uwagę różnorodność kaw na rynku, dostęp do nowoczesnych ekspresów oraz gadżetów dla „kawoszy” odpowiedź badanych może dziwić, jednak tradycyjna herbata wciąż broni się nie tylko wspaniałym smakiem, ale również licznymi właściwościami prozdrowotnymi! Jednym z najpopularniejszych producentów wysokiej jakości herbat ekologicznych jest Clipper – firma założona w 1984 przez małżeństwo, szczególnie lubujące się właśnie w herbacie. I choć historia tej marki rozpoczęła się od zaledwie dwóch skrzynek aromatycznej herbaty Assam – dziś gama herbat obejmuje ponad 150 rodzajów pysznego napoju, a Dan i James – pomysłodawcy i założyciele marki Clipper – podróżują po całym świecie, by spotykać się z najlepszymi plantatorami ogrodów herbacianych.

Herbata biała – co powinieneś wiedzieć?

Wśród herbat marki Clipper – dostępnej w sklepach ze zdrową żywnością i suplementami – znajdziemy bogatą w antyoksydanty herbatę białą (polecamy tę z dodatkiem naturalnego aromatu malinowego i kawałkami malin!). To właśnie zdrowa biała herbata skutecznie obniża ciśnienie krwi – zapobiegając tym samym rozwojowi dolegliwości związanych z układem krążenia – z powodzeniem pobudza do działania (dzięki wysokiej zawartości kofeiny), a nawet wspiera leczenie cukrzycy. Dzięki działaniu antybakteryjnym – picie ekologicznej białej herbaty wskazane jest też przy przeziębieniach i infekcjach (również jamy ustnej). Innym prozdrowotnym działaniem białej herbaty jest jej pozytywny wpływ na układ kostny – dlatego tak często zaleca się jej picie osobom chorym na osteoporozę oraz rehabilitującym się po urazach (na przykład złamaniach).

Herbata bez kofeiny – dla kogo?

W ofercie herbat marki Clipper znajdziemy też herbatę czarną bezkofeinową – w sam raz dla tych z nas, którzy pragną rozkoszować się smakiem ulubionego napoju bez efektu dodatkowego pobudzenia. Osoby, które na co dzień piją zarówno kawę, jak i herbatę – śmiało mogą zdecydować się na wersję bez kofeiny (tak, aby siłą rzeczy nie spożyć jej zbyt wiele w ciągu dnia). Organiczna czarna herbata smakuje zarówno świetnie sama w sobie – jak i z dodatkiem świeżego plasterka cytryny, odrobiny miodu czy przypraw (polecamy czarną herbatę z kardamonem!). Niezależnie od wyboru rodzaju herbaty oraz sposobu jej podawania – warto wybierać produkty wysokiej jakości, których ekologiczny skład został potwierdzony odpowiednią certyfikacją.

- Moim pacjentom, którzy zmagają się z problemami ze snem, polecam bio herbatkę z rumiankiem i melisą – mówi Sandra Kania, dietetyk – Pamiętajmy, że nawet tak prozaiczne produkty spożywcze jak kawa czy herbata, mogą wpływać pozytywnie bądź negatywnie na nasz organizm – wszystko zależy od tego, na jaką jakość finalnie się zdecydujemy. Ciekawą propozycją marki Clipper jest też zielona herbata z limonką i imbirem – odświeżająca i wspierająca odporność. Smacznego!