Właśnie wchodzę w kolejny etap sezonu kolarskiego. Po intensywnym okresie startowym przyszedł czas na odbudowanie siły i zmianę otoczenia. W tym celu przyjechaliśmy do Spały, gdzie w otoczeniu drzew możemy spokojnie trenować. Jest to dla mnie dobry czas na skupienie się na realnie działających suplementach, wspomagających moją regenerację. Doskonale zdaję sobie sprawę, że jeśli nie przetrenowało się sumiennie pierwszego okresu startowego - to żaden kociołek Panoramixa nie pomoże w dalszym budowaniu formy. Jednak istnieje kilka naturalnych sposobów na skuteczną regenerację naszego organizmu, które mogą pomóc w szybszym powrocie do stanu jego żywotności.

Pierwszym z takich suplementów, jaki przychodzi mi do głowy jest wiśnia - a ściślej mówiąc cierpka wiśnia (odmiana Montmorency), pochodząca z Ameryki Północnej, od niedawna uprawiana również w Europie. Naturalnie wyróżnia się dużą zawartością antocyjanów, flawonoidów, polifenoli - co to oznacza ? W uproszczeniu - że jest ona pełna antyoksydantów i związków przeciwzapalnych, które mogą działać pozytywnie na organizm sportowca!

Jak cierpka wiśnia może wspomóc nasz organizm ?

Podczas wysiłku fizycznego pojawia się w naszym organizmie coś takiego jak stres oksydacyjny (czyli stan, w którym organizm jest stale poddawany działaniu wolnych rodników i najzwyczajniej w świecie sobie z nimi nie radzi.) Stres wywoływany treningiem uszkadza pracę mięśni, co może doprowadzić do upośledzenia naturalnej zdolności antyoksydacyjnej naszego organizmu. Stosowanie koncentratu z cierpkiej wiśni wspomaga nasz organizm poprzez obniżenie bolesności mięśni, poprawia odzyskanie siły mięśniowej oraz zmniejsza poziom markerów uszkodzenia mięśni - takich jak kinaza keratynowa – i, co najważniejsze, wspomaga regenerację (przez co szybciej, po podjętym wysiłku, jestem w stanie wykonać kolejne ćwiczenie).
Co ciekawe, cierpka wiśnia bogata jest również w melatoninę, która może ułatwić zasypianie i poprawić jakość snu, co dodatkowo pozytywnie wpłynie na regenerację organizmu.

Jak stosować cierpką wiśnię?

Producenci zalecają suplementować cierpką wiśnię dwa razy dziennie po około 30 ml koncentratu. Czynni sportowcy - biorący aktywny udział w zawodach - powinni suplementować cierpką wiśnię na około 4-7 dni przed zawodami, w dni startu oraz 3-6 dni po zawodach. Taki okres jej przyjmowania wykazuje największe korzyści i zyski dla organizmu.

Jako, że koncentrat z cierpkiej wiśni jest suplementem silnie antyoksydacyjnym - jej ciągłe stosowanie, a zwłaszcza przyjmowanie w okresie przygotowawczym, jest odradzane. Powodem tego jest fakt, że stres oksydacyjny i wywołane treningiem mikrourazy mięśni (DOMS) stymulują organizm do zwiększenia wydolności sportowej i rozbudowy masy mięśniowej. Stosowanie koncentratu w okresie przygotowawczym może zatem osłabiać proces adaptacji sportowca do obciążeń treningowych, a co za tym idzie - może wywołać słabszy efekt treningowy. Suplementacja tym preparatem w okresie przygotowawczym powinna być więc prowadzona ostrożnie - najlepiej pod okiem doświadczonego trenera i dietetyka sportowego.

Czy jest to suplement dedykowany wyłącznie sportowcom ?

Oczywiście, że nie! Cierpka wiśnia polecana jest osobom aktywnym fizycznie - z uwagi na swoje zalety niwelowania bólu mięśniowego oraz przyspieszenia regeneracji. Jednak rzadko mówi się o tym, że ten suplement również naturalnie redukuje wysokie ciśnienie krwi - ponadto  może zmniejszać ryzyko chorób układu krążenia ze względu na silne właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne. Przeciwutleniacze w wiśniach Montmorency mogą pomóc złagodzić ból związany z zapaleniem stawów i chorobą zwyrodnieniową stawów.
Przeszukując Internet znajdziemy ten suplement w różnych formach. Ja stosuję standardowy koncentrat z cierpkiej wiśni zamknięty w butelce. Wiem, że dostępne są również kapsułki oraz koncentraty w formie suszonej.

Jaki jest stosunek ceny do jakości?

Produkty z cierpkiej wiśni nie należą do najtańszych suplementów - jednak mając na uwadze ich wielorakie zastosowanie i zalety ich przyjmowania, zgodzę się z obecnie panującą zasadą „im wyższa jakość produktu - tym wyższa cena”. Pamiętajmy, by zdrową żywność i suplementy kupować w sprawdzonych miejscach – na przykład sklepach internetowych z bio żywnością, gdzie znajdziemy produkty opatrzone certyfikatami, o wysokiej jakości składach.