Chroniczne zmęczenie – czyli zmęczenie utrzymujące się od dłuższego czasu – dotyka coraz więcej z Nas. Dynamiczny styl życia, presja otoczenia, multizadaniowość oraz zwiększony stres – wszystko to powoduje, że – zamiast czerpać z życia garściami – stajemy się ospali i znużeni. Długotrwały brak energii może prowadzić do utraty satysfakcji z życia, a nawet... depresji! Jesienna chandra? Niekoniecznie! Być może Twój organizm – poprzez chroniczne zmęczenie – próbuje przekazać Ci ważny komunikat. Jaki? Prawdopodobnie brakuje Ci cennych witamin z grupy B! Dlaczego to właśnie witaminy z grupy B są tak ważne i w jaki sposób skutecznie je uzupełniać?

Witamy z grupy B – dla kogo?

Jak rozpoznać niedobór witamin z grupy B? Przede wszystkim po wyglądzie zewnętrznym. Jeśli nasz stan skóry, włosów i paznokci uległ znacznemu pogorszeniu, a w dodatku czujemy się zmęczeni i znużeni – nawet wtedy, gdy nie wykonujemy żadnych aktywności – powinniśmy rozważyć suplementację zdrowych składników. Witaminy z grupy B – a więc tiamina, ryboflawina, niacyna, cholina, kwas pantotenowy, pirydoksyna, biotyna, inozytol, kwas foliowy i kobalamina – ogrywają niezwykle ważną rolę w organizmie człowieka. Ich optymalny poziom ma ogromny wpływ nie tylko na dobre samopoczucie oraz energię w ciągu dnia, ale również na zachowanie właściwego metabolizmu energetycznego, na odporność, układ nerwowy, koncentrację oraz przemianę materii. Niestety – witaminy z grupy B nie występują naturalnie w pożywieniu, dlatego tak ważne jest, aby suplementować je na co dzień.

witamina B12

Czy brakuje mi witamin z grupy B?

Choć witamin z grupy B mamy całkiem sporo – warto zdać sobie sprawę jak najważniejsze z nich wpływają na nasze zdrowie oraz samopoczucie. Chroniczne zmęczenie, brak chęci do aktywności, a także obniżony poziom energii może wiązać się z niedoborem jednej lub kilku cennych witamin z grupy B. Dla przykładu – niedobór witaminy B1, zwanej tiaminą, może objawiać się nasileniem drażliwości i trudnościami z koncentracją. Braki ryboflawiny, a więc witaminy B2, często powodują tak zwane „zajady” - czyli pęknięcia w kącikach ust oraz bezsenność. Niacyna – witamina B3 – odpowiada z kolei za obniżenie złego cholesterolu LDL oraz poprawia krążenie. Mniej popularna cholina – witamina B4 – buduje neurony, a jej niedobór może skutkować uporczywym bólem głowy, a nawet powstaniem stanów lękowych. Na szczęście w zaufanych sklepach ze zdrową żywnością i suplementami można znaleźć szereg preparatów, zawierających cały kompleks zdrowych witamin z grupy B.

witamina B2

Chroniczne zmęczenie – jak z nim walczyć?

Jeśli dotyka Cię problem chronicznego zmęczenia – wybierz odpowiednią dla siebie suplementację witamin z grupy B. Aby poprawić swoje samopoczucie i poziom energii na co dzień – sięgnij po wysokiej jakości kompleks wzbogacony witaminą C i E, na przykład marki Ostrovit. Ciekawym rozwiązaniem są również witaminy z grupy B w wygodnej formie kropelek (polecamy te od Aura Herbals!) - idealne do zabrania ze sobą do pracy czy na uczelnię. Zauważyłeś niedobory witamin z grupy B u swojego dziecka? Sięgnij po odpowiednie dla najmłodszych krople witaminowe marki OstroVit Pharma. Dzięki właściwie dobranej zdrowej i naturalnej suplementacji – odzyskasz dawną energię i radość z życia!

Decydując się na zakup suplementów – zwróć uwagę na ich jakość i pochodzenie. Pamiętaj, by zdrowe suplementy kupować wyłącznie w sprawdzonych i zaufanych miejscach. Pokonaj chroniczne zmęczenie oraz problemy skórne raz na zawsze!