Czy węglowodany są zdrowe? Wiele osób zadaje sobie to pytanie, najczęściej w kontekście pojawiających się wszędzie doniesień o szkodliwości cukru białego, który przecież nie jest niczym innym jak węglowodanem. Odpowiedź na to pytanie należy do niejednoznacznych – ponieważ istnieją zarówno korzystne, zdrowe węglowodany, jak i cukry proste przyczyniające się do otyłości, cukrzycy i wielu innych chorób. W jaki sposób selekcjonować węglowodany, by dostarczać sobie tych właściwych?

Węglowodany w diecie – źródło energii i cennych składników

Zdrowe posiłki węglowodanowe mają dostarczyć około 50-55% energii pochodzącej właśnie z węglowodanów. Stosując zbilansowaną dietę ubogą w cukier biały, ale obfitującą w węglowodany złożone, bez trudu uda się osiągnąć tę wartość i tym samym dostarczyć organizmowi dobrej jakości energii magazynowanej w postaci glukozy we krwi, w mięśniach oraz w wątrobie. To właśnie dzięki węglowodanom w diecie mamy energię na wykonywanie codziennych czynności. Dobrze wybrane źródła węglowodanów dostarczą jeszcze innych cennych składników. To włókno pokarmowe, które poprawia jakość trawienia, zwiększa wartość sytną posiłku, wspiera oczyszczanie organizmu z toksyn i obniża poziom cholesterolu we krwi, a nawet wzmacnia odporność. Zdrowe posiłki węglowodanowe dostarczają także witamin, głównie z grupy B wzmacniających układ nerwowy i mięśnie, a także mikroelementów, w tym selenu, cynku, magnezu, potasu czy żelaza.

Najzdrowsze węglowodany – w jakich produktach się znajdują?

Zdrowe węglowodany na kolację, obiad czy śniadanie, to przede wszystkim różnego rodzaju kasze, głównie te gruboziarniste. Kasza jaglana, jęczmienna czy quinoa doskonale smakują z sosami mięsno-warzywnymi, ale także serwowane na słodko, na przykład z mlekiem lub jogurtem i owocami. Tym samym możesz dodawać zdrowe węglowodany do każdego posiłku, bez trudu dostarczając sobie w ciągu dnia 55% energii pochodzącej właśnie z tych produktów.

Oprócz kasz, dobrymi artykułami węglowodanowymi są na przykład ryż – występujący w dużej różnorodności gatunków i stopni oczyszczenia z bielma. Szczególnie warto wybierać ryż naturalny, np. brązowy, który gotuje się dłużej z uwagi na wysoką zawartość błonnika, ale jego smak, a także właściwości odżywcze są nieocenione!

Zdrowe posiłki węglowodanowe – co jeszcze warto uwzględnić w diecie?

Węglowodany to bardzo szeroka grupa makroskładników, w którą wchodzi wiele artykułów spożywczych powszechnie wykorzystywanych jako baza dla wielu posiłków. Mogą to być makarony BIO, które składają się w większej części z węglowodanów, lub mąki ekologiczne. Sięgając po te produkty w wersji pełnoziarnistej dostarczasz sobie wysokiej jakości węglowodanów złożonych pełnych błonnika, witamin i mikroelementów, a zatem takich, przy których jedzeniu nie musisz mieć wyrzutów sumienia!

W posiłkach węglowodanowych ważny punkt stanowią płatki śniadaniowe lub kaszki. Spożywają je chętnie nie tylko dzieci – również dorośli lubiący śniadania na słodko przygotowywane szybko i bez wysiłku, często sięgają po nie o poranku. To właśnie z uwagi na to, że węglowodany towarzyszą nam w jadłospisie każdego dnia w tak dużej ilości, należy dbać o to, by nie dostarczały tylko pustych kalorii, lecz zapewniały energię na długo dzięki wysokiej zawartości błonnika i składników bioaktywnych.

Dlaczego warto stawiać na zdrowe węglowodany?

Węglowodany to nasze główne źródło energii, a przy okazji – baza do wielu pysznych i wartościowych posiłków. Stanowią one aż połowę naszego talerza w każdym daniu. Dbając o to, aby wśród źródeł węglowodanów były te zawierające duże ilości błonnika i innych cennych składników, zapewniasz sobie i swoim dzieciom naprawdę wartościowe posiłki, które dostarczają mnóstwo siły, zapewniają sytość na długo, a do tego zapobiegają wielu niedoborom witaminowym i mineralnym.

Kupując produkty węglowodanowe warto zaopatrywać się w dobrych sklepach ze zdrową żywnością. Wówczas masz pewność, że pochodzą one z naprawdę wysokojakościowego źródła, czyli są pełne wszystkich cennych składników odżywczych w największej ilości!