Pojemność płuc – określana podczas badania zwanego „spirometrią” - może sięgać nawet 8000 ml (u sportowców). Przeciętna pojemność – notowana najczęściej u dorosłego mężczyzny – wynosi 4500 ml, z kolei u osoby palące – do 30 % mniej. Chyba nikogo nie zaskoczy fakt, że to właśnie pojemność płuc ma znaczący wpływ na dotlenianie organizmu – im wyższa, tym lepiej radzimy sobie z nawet najbardziej intensywnym wysiłkiem fizycznym. Pojemność płuc określa nasz poziom energii – dlatego tak ważne jest, aby umieć skutecznie o nią zadbać.

Jednym z najczęściej wybieranych sposobów na zwiększenie pojemności płuc jest oczywiście trening – szczególnie ten oparty na ćwiczeniach aerobowych. Tak zwane „cardio” z powodzeniem zastąpi skomplikowane ćwiczenia oddechowe – osoby chcące zwiększyć pojemność płuc przy pomocy treningu, mogą skorzystać także z możliwości wdrożenia ćwiczeń biegowych czy pływackich w codzienną rutynę.

Co więcej, na ogólną kondycję płuc ogromny wpływ ma styl życia – unikanie używek (na czele z paleniem papierosów), wartościowa dieta, spacery na świeżym powietrzu.

Po jakie produkty sięgać aby wzmocnić swoje płuca?

Żywność, w którą warto zaopatrzyć domową spiżarkę w celu poprawy zdrowia swoich płuc to przede wszystkim przeciwzapalna kurkuma, jak również herbata miętowa, zwalczający odruch kaszlowy miód oraz przeciwzapalny – czosnek. Stosując połączenie prozdrowotnych, ekologicznych produktów z codzienną dawką intensywnego ruchu – z powodzeniem możesz liczyć na zachowanie dobrej formy swojego układu oddechowego!

Zdrowe płuca – co warto wyeliminować z diety?

- Aby zachować zdrowie płuc przede wszystkim należy zdać sobie sprawę z tego jak dużą wagę powinniśmy przykładać do codziennego zdrowego żywienia – mówi Sandra Kania, dietetyk – Płuca nie lubią białej mąki, cukru rafinowanego i przetworzonych potraw. Aby właściwie o nie zadbać, warto wdrożyć w codzienną dietę ekologiczne gruszki, pełnoziarnisty ryż czy rzodkiew. Bardzo dobrze na płuca zadziała też suplementacja zdrowego olejku pichtowego i ziół w kroplach – do wykonywania domowych inhalacji. Najważniejszym elementem zdrowej rutyny powinno być jednak bezwzględne rzucenie palenia (tradycyjnego i przy pomocy e-papierosów) – nawet tego, które odbywa się okazyjnie.