Jak się okazuje – w ciągu całej doby mózg człowieka zużywa zaledwie 20% wytwarzanej przez nasz organizm energii. Co ciekawe, mózg pracuje intensywnie nawet wtedy, kiedy odpoczywamy czy śpimy – dlatego tak ważne jest, aby właściwie chronić go na co dzień. Fizycznie – nasz mózg chroniony jest przez kostną czaszkę, która stanowi swego rodzaju osłonę ważnego narządu, jednak również i my – jako jego posiadacze – możemy włożyć konkretną pracę, aby zadbać o jego prawidłową formę i zapobiec chorobie.

Do najpopularniejszych chorób mózgu należą te o podłożu neurologicznym – takie jak stwardnienie rozsiane, choroba Alzheimera czy Parkinsona – oraz psychicznym – depresja, schizofrenia, choroba afektywna dwubiegunowa. Nie wszyscy wiedzą, że choroby mózgu to także chroniczne bóle głowy oraz bezsenność.

Jak dbać o pracę mózgu?

Jak chronić mózg przed chorobami? Przede wszystkim unikając używek – na czele z alkoholem oraz narkotykami. Zdrowy styl życia ma ogromne znaczenie dla pracy mózgu nie tylko w wieku dojrzałym, ale przez cały czas – dlatego warto sięgać po zdrową, ekologiczną żywność oraz zażywać ruchu. Jak się okazuje, prawidłowa praca mózgu nie jest możliwa bez udziału zdrowych tłuszczów – na przykład oliwy z oliwek, lnianego, sezamowego czy z czarnuszki. Cenne kwasy tłuszczowe omega 3 znajdują się także w rybach – które powinny zajmować istotne miejsce w diecie osób, chcących właściwie zadbać o zdrowie i formę mózgu.

Czy dojrzały mózg posiada zdolność regeneracji?

Niestety, jak pokazuje nowe badanie – przeprowadzone przez Holenderski Instytut Neuronauki – pytanie o samodzielną zdolność regeneracji mózgu wciąż zostaje bez konkretnej odpowiedzi, ze względu na sprzeczne wyniki.

Wcześniejsze badania – w których dzielące się komórki były znakowane - wykazały, że nowe komórki mogą rzeczywiście powstawać w wieku dorosłym w hipokampie, czyli strukturze, która odgrywa ważną rolę w uczeniu się i pamięci a przy tym jest poważnie dotknięta chorobą Alzheimera. Jednak inne badania zaprzeczają tym wynikom i nie wykrywają procesu generowania nowych komórek mózgowych w tym obszarze. Zarówno koncepcyjne, jak i metodologiczne czynniki zakłócające badanie prawdopodobnie przyczyniły się do tych pozornie przeciwstawnych obserwacji – dlatego zakres regeneracji w ludzkim mózgu pozostaje nadal wyzwaniem.

Zdrowy sen – co to oznacza?

Jedna z chorób mózgu – przewlekła bezsenność – może dotykać od 6 do nawet 16% pacjentów. Jak się okazuje, cierpi na nią znacznie więcej kobiet niż mężczyzn. Czym jest więc „zdrowy sen” w praktyce – w czasach, w których wszystko dzieje się dynamicznie, a wielu z nas wybiera pracę, pasję czy czas z rodziną kosztem snu? Aby można było mówić o zdrowym śnie należy przyjrzeć się nie tylko optymalnej jego długości – 7-8 godzin dziennie – ale również jakości, na którą składa się całe mnóstwo czynników, między innymi odpowiednie zaciemnienie pomieszczenia w którym zamierzamy zasnąć, odstawienie urządzeń (telefonu, tabletu, laptopa) czy przygotowanie organizmu do regeneracji (na przykład poprzez medytację).

- Osobom, doświadczającym bezsenności, zaleca się stosowanie wysokiej jakości, naturalnych suplementów diety. Jednym z nich jest melatonina – działająca wspomagająco w leczeniu zaburzeń rytmu snu i czuwania. Co więcej, zdrowa melatonina przyspiesza zasypianie oraz wpływa na całkowitą długość snu – mówi Sandra Kania, dietetyk.

Źródło:
Holenderski Instytut Neuronauki
https://www.sciencedaily.com/releases/2023/04/230403133506.htm