Odzwyczajenie się od słodyczy to jedno z najczęściej wybieranych postanowień noworocznych – 41% z nas deklaruje, że pozwala sobie na słodką przekąskę kilka razy w tygodniu, podczas gdy aż 23% wplata słodycze w swoją codzienną dietę. Nie ma się co dziwić, że to właśnie słodycze spędzają nam sen z powiek – zawarty w nich cukier prosty, chociaż może powodować chwilowy wzrost energii, nie bez powodu nazywany bywa „cichym zabójcą”. Dieta obfita w słodycze nie tylko przyczynia się do rozwoju stanów zapalnych w organizmie i zwiększa ryzyko zarówno zachorowania zarówno na cukrzycę, jak i otyłość – ale również burzy prawidłową pracę układu hormonalnego, wpływa negatywnie na stan zębów oraz znacząco nasila problemy skórne.

Zdrowe zamienniki słodyczy

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na zupełne odzwyczajenie się spożywania słodyczy jest stopniowe zmniejszanie ich udziału w diecie. Zamiast sięgać po tabliczkę pełnej cukru, mlecznej czekolady – warto wybrać kostkę znacznie zdrowszej, gorzkiej. Podobnie sytuacja ma się ze słodkim batonem – zamiast popularnych słodyczy, wybierajmy ich zdrowsze zamienniki. Ekologiczny baton proteinowy, miks naturalnych orzechów, lekka sałatka owocowa, ekologiczne musli z miodem czy witaminowe lizaki nie tylko wzmocnią nasz organizm od środka, ale również dostarczą przyjemnej słodyczy – w zdrowej i naturalnej formie!

Jak całkowicie zrezygnować ze słodyczy?

- W procesie rezygnacji ze słodkich przekąsek ważny jest czas i wytrwałość – kiedy nasz organizm przyzwyczai się już do zdrowych zamienników słodyczy, możemy spróbować odstawić je raz na zawsze. - mówi Sandra Kania, dietetyk - Sporą pomocą w odzwyczajeniu się od słodyczy może okazać się obserwacja samego siebie – być może mamy ochotę sięgnąć po słodycze wtedy, gdy się nudzimy, jesteśmy zdenerwowani lub pobudzeni. Z pomocą przyjdzie też odwracanie uwagi od słodyczy – na przykład poprzez szybki trening (polecam tabatę!). Po dawce zdrowej, „doładowującej” endorfinami aktywności – warto wypić białko smakowe (na przykład czekoladowe), które nie tylko doda nam energii, ale również z powodzeniem zastąpi słodką przekąskę. Pamiętajmy, że odstawienie słodyczy – podobnie jak każdej innej „używki” - nie dzieje się z dnia na dzień. Aby wypracować w sobie zdrowy nawyk warto wytrwać w postanowieniu przynajmniej trzy tygodnie.