Małe ziarenka, które kojarzą chyba wszyscy – jakie mają właściwości? Już ich niewielka ilość w naszej diecie potrafi przynieść wiele korzyści dla naszego zdrowia – oczywiście, kiedy jesteśmy systematyczni! Mowa tu o siemieniu lnianym - czyli nasionach lnu - które mają zbawienny wpływ na układ pokarmowy i trawienny.
 
Co wyróżnia nasiona lnu na tle innych?
 
Nasiona lnu zawierają śluzowe polisacharydy o dużej lepkości - mające w swojej strukturze zdrowe kwasy tłuszczowe (olej w nasionach stanowi około 30-40 %, ponadto znajduje się tam 25% białka i spora ilość błonnika pokarmowego).

To dlatego właśnie te nasiona - zalane ciepłą wodą - tworzą swego rodzaju zawiesinę. Efekt ten jest mile widziany w naszym organizmie - kiedyś siemię lniane było głównie kojarzone z szybkim lekarstwem na ból brzucha czy biegunkę, dzisiaj jednak wiemy, że ma znacznie więcej zalet. Zdrowe nasiona lnu to przede wszystkim bogate źródło kwasów omega 3 – które poprawiają stan naszych włosów, paznokci oraz mają pozytywny wpływ na pracę mózgu!
 
Zastosowanie siemienia lnianego jest tak obszerne jak jego właściwości i zbawienny wpływ na organizm- oprócz wyżej wymienionych zalet mogę jeszcze śmiało napisać, że nasiona lnu poprawiają funkcjonowanie serca i proces krążenia krwi. Co więcej - istnieją badania, które wykazują, że w systematyczne picie siemienia redukuje ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych.
 
Ja jako sportowiec sięgam po te nasiona z dwóch bardzo prostych przyczyn - po pierwsze siemię wspomaga mój układ pokarmowy, który (przy częstym kontakcie z odżywkami sportowymi i kawą) jest mocno nadwyrężany. Wspomniana wyżej zawiesina tworzy w żołądku warstwę ochronną, która łagodzi błonę śluzową oraz chroni ją przed podrażnieniami. Drugi - może nieco mniej istotny, ale jakże pożyteczny powód! - to fakt, że siemię wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej. Wysoka zawartość błonnika chłonie wodę z przewodu pokarmowego, pęcznieje i daje uczucie sytości – dzięki czemu nie podjadamy w ciągu dnia!
 
Jak zrobić chleb z nasionami lnu?
 
Co więcej, te małe ziarenka można wykorzystać w codziennej diecie na milion różnych sposobów! Najpopularniejszą i chyba najszybszą wersją przygotowania siemienia jest zalanie nasion ciepłą wodą i odstawienie do momentu napęcznienia. Picie takiej mikstury wpływa pozytywnie na cały przewód pokarmowy i trawienny. Drugim sposobem wykorzystania nasion lnu w codziennej, zdrowej diecie jest dorzucenie ich do śniadania – na przykład owsianki czy twarogu. Bardziej ambitni mogą wykorzystać siemię do placuszków, a osoby lubiące chleb powinny spróbować poniższego przepisu!
 
Potrzebujesz:
 
- 500 g twarogu
- 3 jajka
- 300 g płatków górskich owsianych
- 80g pestek dyni
- 40 g siemienia lnianego
- 1 łyżeczkę proszku do pieczenia lub sody oczyszczonej
- 2 szczypty soli
 
Wszystkie składniki mieszamy razem - formując z nich mały chlebek.
Następnie wkładamy go do rozgrzanego w temperaturę 180 stopni piekarnika i pieczemy około godzinę. Tak przygotowany chlebek doskonale sprawdzi w roli bazy smacznej i zdrowej kanapki!
 
Co ciekawe - siemię lniane to jeden z najtańszych produktów na rynku o tak bogatych właściwościach zdrowotnych. Sięgając regularnie po naturalne nasiona lnu – możemy liczyć na świetne rezultaty zdrowotne!