Czy wiesz, że stężenie kwasu octowego w occie winnym wynosi zazwyczaj od 6 do 10%? Jeśli do tej pory nie korzystałeś z niego w swojej kuchni – czas wprowadzić pewne zmiany! Dlaczego warto? Ponieważ to właśnie bogaty w witaminy (między innymi A i C) i inne składniki odżywcze (między innymi wapń, cynk, magnez) ocet stymuluje pracę wątroby, przyspiesza trawienie oraz wspiera wydzielanie soków żołądkowych! Jak się okazuje, ekologiczny ocet winny bywa mylony z octem jabłkowym – jednak są to dwa odrębne produktu, posiadające nie tylko inny smak i aromat, ale również działanie. Ocet winny pozyskiwany jest na skutek fermentacji octowej wina – podczas gdy jabłkowy, jak sama nazwa wskazuje, jabłek. Co warto wiedzieć o tym niepozornym, a jednak tak przydatnym w kuchni produkcie? Przychodzimy z 10 ciekawostkami na jego temat!
 

Ocet winny czerwony i biały – czym się różnią?

 
Ocet winny czerwony i biały – choć oba powstałe w wyniku fermentacji octowej – posiadają inne walory smakowe. Czerwony pozostaje bardziej intensywny i wyrazisty, podczas gdy biały uchodzi za delikatniejszy – dzięki czemu nadaje się do większej ilości potraw. Zdrowy ocet winny czerwony nadaje daniom z kolei głębszego aromatu – dlatego też, decydując się na zakup jednego z nich, powinniśmy zastanowić się czy poszukujemy octu, który nie zmieni, a zaledwie podkreśli smak przygotowywanych przez nas dań, czy też takiego, który nada mu charakterystycznego aromatu o dużej intensywności. Wskazówka dla zapalonych kucharzy? Wybierz ocet winny czerwony, jak i biały – stwarzając sobie tym samym więcej możliwości kulinarnych!
 

Który ocet do gulaszu?

 
Ocet winny nie od dziś kojarzony jest z doprawianiem potraw takich jak gulasz, sos do mięsa czy marynata. W tym celu wykorzystamy produkt o bardziej wyrazistym smaku, a więc ocet winny czerwony. Wersja biała doskonale sprawdzi się z kolei w lekkich sałatkach i dressingach – oraz w każdym tym daniu, którego smaku nie chcemy zmieniać, a jedynie subtelnie go podkreślić. Co ciekawe, ocet winny czerwony nadaje gulaszom nie tylko intensywnego smaku i aromatu, ale również głębokiego koloru – co pozytywnie wpływa na aspekty wizualne dania.
 

Jak długo może stać ocet winny?

 
Nie wszyscy wiedzą, że – ze względu na to, że ocet winny jest naturalnym konserwantem – może stać w naszej kuchni nawet kilka lat po otwarciu. Pamiętajmy jednak, że jest to produkt wrażliwy zarówno na ostre światło, jak i ciepło – dlatego też dobrze jest przechowywać go w chłodnej i zacienionej spiżarce.
 

Ile lat ma ocet winny?

 
Ocet to jeden z tych produktów, który towarzyszy nam… praktycznie od zawsze. Jak się okazuje, najstarsze wzmianki o nim, w źródłach pisanych, pochodzą sprzed 7000 lat – z Babilonii! To właśnie tam wiele lat temu zanotowano, że ocet można zrobić z wina daktylowego. Nie wszyscy wiedzą, że zdrowy ocet został odkryty prawdopodobnie jednocześnie w wielu miejscach na świecie – co więcej, bez udziału człowieka! Wystarczyło, że produkt, na bazie którego powstał ocet, posiadał nieco cukru i drożdży – a resztę „pracy” wykonały… bakterie!
 

Czy ocet wybiela cerę?

 
Czy wiesz, że mieszankę wody i octu lata temu traktowano jako skuteczny, naturalny sposób na wybielenie cery? I choć rzeczywiście zdrowy ocet mógł pomagać w pozbyciu się przebarwień – dziś znacznie lepiej jest stosować delikatne kosmetyki wybielające, które zapewniają nam ten sam efekt, bez ryzyka podrażnienia skóry! Co ciekawe, osoby stawiające na domową pielęgnację, niejednokrotnie wykorzystują w niej nie ocet winny czerwony czy biały, ale jabłkowy – tworząc na jego bazie toniki bądź dodając kilka kropli do kremu czy maski.
 

Ocet dla zdrowia – co warto wiedzieć?

 
Prozdrowotne właściwości cennego octu odkryto mniej więcej wtedy, kiedy sam ocet – na początku popijając nim leki i medykamenty, a następnie dodając do niego chociażby naturalne zioła. Najpopularniejszą „mieszanką” była oczywiście ta łącząca ocet i wodę – stosowana zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Tego typu „mikstura” służyła między innymi do przemywania ran przed założeniem opatrunku, a pita z dodatkiem mięty, niwelowała dolegliwości gastryczne. Ocet łączono również z przyprawami – takimi jak anyż czy kmin rzymski.
 

Ocet – sposób na przedłużenie przydatności do spożycia?

 
Jak już wspomnieliśmy, ocet – zarówno winny czerwony, biały, jak i inne jego rodzaje – to naturalne konserwanty, dlatego też dodanie ich do potraw… naturalnie przedłuża przydatność do spożycia! Oczywiście – ocet winny nie zrobi tego tak dobrze jak ten spirytusowy, jeśli jednak chcemy zostawić sobie posiłek na 1 czy 2 dni, jak najbardziej zastosowanie octu z wina fermentowanego, może okazać się „strzałem w dziesiątkę”!
 

Zdrowy ocet winny – przeciw miażdżycy!

 
Ekologiczny ocet winny to sprawdzony sposób na zmniejszanie ryzyka występowania miażdżycy – choroby układu sercowo-naczyniowego, objawiającej się między innymi dolegliwościami bólowymi łydek i stóp, ich skurczami czy bladością skóry. Miażdżyca niesie ze sobą zmiany w błonie wewnętrznej i środkowej tętnic – głównie w aorcie – na szczęście regularne przyjmowanie zdrowego octu winnego, jest w stanie zapobiec tej groźnej chorobie!
 

Biały ocet winny – doskonały dodatek do ryb!

 
Podobnie jak czerwony ocet winny stosuje się do gulaszy na bazie tak zwanego „mięsa czerwonego” – ocet w wersji białej z powodzeniem podkreśli smak „mięsa białego”, a więc ryb. Co ciekawe, opierając się na tej samej zasadzie, zastosujemy do go warzywa – między innymi do kalafiora, selera czy szparagów. To właśnie wysokiej jakości biały ocet winny stosowany jest też do galaretek mięsnych – nieodłącznego elementu „menu” każdego, polskiego przyjęcia!
 

Ocet winny – cenne źródło błonnika!

 
Nie wszyscy wiedzą, że zdrowy ocet winny to także cenne źródło błonnika – posiadającego zdolność wiązania wody, a co za tym idzie… zwiększania treści pokarmowej! To właśnie dzięki tej właściwości octu – dania z jego dodatkiem pozostawiają w nas uczucie sytości na dłużej, co przekłada się na rzadsze podjadanie w ciągu dnia. Osoby, chcące naturalnie i bezpiecznie „zrzucić” zbędne kilogramy, jak najbardziej powinny zaopatrzyć się więc właśnie w ten produkt – nie tylko ze względu na zawarty w nim błonnik, ale również niską kaloryczność oraz zerową zawartość tłuszczu!
 
Ocet winny to produkt, którego nie może zabraknąć w naszej kuchni – zarówno z powodu licznych witamin oraz składników odżywczych, obecnych w jego składzie, jak i możliwości, jakie zapewnia nam w kuchni! Wybierając ocet dla siebie i swoich bliskich – zwróćmy uwagę przede wszystkim na jego skład, aby upewnić się, że nie zawiera on niepotrzebnych dodatków czy aromatów, a stanowi tylko i aż prozdrowotny płyn, otrzymywany na skutek naturalnej, biologicznej fermentacji wina białego bądź czerwonego.