Czy wiesz, że dziennie na świecie spożywa się około 500 milionów litrów piwa? Łatwo wyliczyć, że w każdej sekundzie, każdego dnia wypijanych jest średnio 12000 półlitrowych puszek z piwem, co czyni je najpopularniejszym napojem alkoholowym na świecie! W rankingu ogólnym piwo plasuje się na miejscu piątym – za wodą, herbatą, kawą i mlekiem. Co sprawiło, że napój ten na stałe wpisał się w naszą tradycję i kulturę? Kiedy tak naprawdę to się stało? Poznaj kilka ciekawostek na temat piwa!
 

Piwo – starożytny napój i… środek płatniczy!

 
Piwo towarzyszy człowiekowi od czasów starożytności. Najstarsze dowody na produkcję tego napoju sięgają 7 tysięcy lat wstecz i dotyczą terenów starożytnej Mezopotamii. Piwo warzone było wtedy z jęczmienia i chleba - jednak nie tylko Sumerowie znali przepis na ten złocisty trunek! Ślady piwowarstwa można znaleźć w starożytnym Egipcie, w którym według rozszyfrowanych hieroglifów archeologowie odczytali, iż piwo było jednym z podstawowych środków płatniczych. Budowniczowie piramid otrzymywali „rację piwną” wynoszącą około 4 litrów piwa.
 

Święto Piwa – gdzie obchodzi się je najhuczniej?

 
Oktoberfest - największy na świecie festiwal piwa, odbywający się co roku w Monachium w Niemczech - przyciąga miliony odwiedzających z całego świata. To impreza z bogatą historią i tradycją oraz imponującymi statystykami - średnio na festiwalu spożywa się od 6 do 7 milionów litrów piwa, co oznacza, że jest on największym wydarzeniem piwnym na świecie. Co ciekawe, Oktoberfest przyciąga od 5 do 7 milionów osób każdego oraz zatrudnia około 13 000 pracowników. Na tym wyjątkowym wydarzeniu serwowane są piwa wyłącznie z sześciu monachijskich browarów.
 

Jakie są gatunki piwa?

 
Biorąc pod uwagę, że piwo posiada niezwykle długą historię, zdążyło wykształcić się tysiące gatunków tego interesującego napoju. Piwa można klasyfikować na wiele sposobów - ze względu na styl, składniki, metodę warzenia czy region pochodzenia - a ich liczba stale rośnie dzięki innowacjom i eksperymentom browarników. Od orzeźwiających lagerów, poprzez lekkie pilsnery, aż po głębokie portery – każdy znajdzie coś dla siebie!
 

Gdzie pije się najwięcej piwa?

 
Z uwagi na bogatą historię i wysoko rozwiniętą kulturę browarnictwa, kraje europejskie przodują w rankingach światowego spożycia piwa. Na pierwszym miejscu królują Czesi - ze spożyciem około 150 litrów rocznie na mieszkańca. Na drugim miejscu plasują się Niemcy, a za nimi Austriacy z wynikami kolejno 105 i 100 litrów. Polska, według danych z 2019 roku, zajmowała zaszczytne, piąte miejsce w światowym rankingu.
 

Piwo – jak wpływa na nasze zdrowie?

 
Piwo, podobnie jak inne napoje alkoholowe, może nieść ze sobą zarówno korzyści zdrowotne, jak i potencjalne zagrożenia dla zdrowia - w zależności od tego, jak i w jakich ilościach jest spożywane. Naturalne piwo zawiera między innymi witaminy z grupy B (takie jak B6, B12, niacyna, ryboflawina, kwas foliowy) oraz minerały (między innymi magnez, potas, krzem i wapń, które mogą wspierać zdrowie kości i układ nerwowy). Używane do produkcji piwa chmiel i słód zawierają z kolei cenne polifenole, które wykazują działanie przeciwutleniające – pomocne w zwalczaniu wolnych rodników w organizmie. Niektóre badania sugerują, że umiarkowane spożycie piwa może mieć korzystny wpływ na zdrowie serca, co związane jest ze zwiększeniem poziomu "dobrego" cholesterolu HDL oraz zmniejszeniem ryzyka wystąpienia zakrzepów krwi. Oczywiście, aby cieszyć się pozytywnymi efektami spożywania piwa, należy utrzymywać umiar – ponieważ w innym razie możemy nie tylko nie zauważyć korzyści zdrowotnych, ale również realnie zaszkodzić swojemu organizmowi!
 
Jak się okazuje, piwo towarzyszy nam od zarania cywilizacji – stanowiąc jeden z najbardziej cenionych trunków przez ludzi na całym świecie. Dzięki mnogości stylów i gatunków, może działać chłodząco w upalny dzień, jak i z powodzeniem rozgrzewać w mroźny wieczór. Co ciekawe, w sklepach ze zdrową żywnością bez problemu znajdziemy dziś wysokiej jakości piwo bezalkoholowe – umożliwiające dostarczenie sobie szeregu składników odżywczych, bez konieczności jednoczesnego przyjmowania alkoholu!