Mogłoby się wydawać, że olejek z drzewa herbacianego to olejek eteryczny jak każdy inny – jednak to właśnie jego specyficzne właściwości zwróciły moją uwagę! Ostatnimi czasy walczę z zieloną bakterią, która znalazła się na moim paznokciu. Po wizycie u lekarza i kosmetyczki dostałam jedną, tak samo brzmiącą radę:

“Proszę kupić olejek z drzewa herbacianego i stosować na płytkę paznokcia w celu usunięcia bakterii i szybszej regeneracji płytki.”

Nie ukrywam, że zdziwiłam się tą informacją - ponieważ nie wiedziałam o takim zastosowaniu olejku eterycznego. A jednak! Pani farmaceutka potwierdziła jego silne działania przeciwzapalne i antyseptyczne – a ja… zaczęłam stosować specyfik na swoich paznokciach!

Ale zacznijmy od początku – jak powstaje taki olejek?

Otóż ekologiczny olejek herbaciany jest pozyskiwany z rośliny zwanej „melaleuką skrętolistną” – występującej naturalnie na obszarach Australii i Południowej Walii. To małe drzewko znaleźć można przy strumykach i na bagnach, a sam olejek powstaje podczas procesu destylacji rośliny z parą wodą.

właściwości olejku herbacianego
 
Olejek herbaciany – kiedy należy go stosować?
 
Po pierwsze - tak jak już wspomniałam - olejek ten działa przeciwbakteryjnie, dzięki czemu można używać go do leczenia grzybicy czy bakterii, pojawiających się na paznokciach stóp i rąk.
Działanie przeciwbakteryjne i antyzapalne może być również pomocne podczas walki z trądzikiem - wystarczy zwilżyć olejkiem wacik i w ten sposób regularnie przemywać twarz.

Jego zdolności do niszczenia i hamowania wzrostu pasożytów mogą wspomóc także walkę z wszami, pchłami czy kleszczami - czyli wszystkim tym, co jest małe i uprzykrza życie nam i naszym pupilom.
Kolejnym zastosowaniem olejku herbacianego jest oczyszczenie skóry głowy i włosów. Coraz więcej osób boryka się z łupieżem i namnażaniem się bakterii zwanych drożdżakami, a dzięki cennym właściwościom mikrobiologicznym olejku, nawilżymy skórę głowy, co z kolei pozwoli nam na utrzymanie właściwego pH.

Właściwości olejku herbacianego pomagają także zwalczyć uporczywy swąd po ukąszeniach komarów – muszę spróbować tego latem!
Trzeba jednak uważać - jak podają producenci, olejku herbacianego nie powinny stosować dzieci, kobiety w ciąży oraz te karmiące piersią.
Co więcej – warto uważać również podczas pierwszego zastosowania olejku, ponieważ może wywołać on reakcje alergiczną.
Jak więc widzicie - z jednej małej buteleczki można wycisnąć naprawdę wiele dobrego!

Koniecznie dajcie znać do czego jeszcze stosujecie ten wyjątkowy, naturalny, niezwykle wszechstronny olejek!