
Czy wiesz, że na nawracające symptomy niestrawności może cierpieć nawet 30% populacji? Niestrawność to nic innego jak ogólna nazwa na liczne dolegliwości, związane z układem pokarmowym – zwykle objawiająca się bólami brzucha, biegunką, zgagą czy wymiotami. Niestrawność nazywana bywa też „dyspepsją” – co ciekawe, najczęściej ma miejsce chwilę po spożyciu posiłku. O ile bardzo rzadko występująca niestrawność jest czymś absolutnie naturalnym – o tyle regularnie występujące problemy trawienne jak najbardziej powinny zmotywować nas do wizyty u gastrologa.
Niestrawność organiczna i czynnościowa – czym się od siebie różnią?
Niestrawność można podzielić na dwa rodzaje – organiczną oraz czynnościową. Niestrawność organiczną wywołują konkretne schorzenia przewodu pokarmowego – refluks, zapalenie dróg żółciowych, nowotwór żołądka, zakażenie Helicobacter pylori. Z kolei niestrawność czynnościowa spowodowana jest czynnikami, które nie są związane ze stanami chorobowymi. Mowa tu chociażby o przyjmowaniu konkretnej grupy leków, pospiesznym jedzeniu, skonsumowaniu nieświeżego pokarmu. Niestrawność czynnościowa może mieć miejsce również podczas sytuacji stresowych. Co ciekawe, z niestrawnością niejednokrotnie zmagają się kobiety w ciąży – u których dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego spowodowane są między innymi uciskiem macicy na organy wewnętrzne. Tego rodzaju niestrawność zazwyczaj ma charakter tymczasowy, ustępując po narodzinach dziecka.
Domowe sposoby na niestrawność – które wybrać?
Jeśli niestrawność ma charakter przewlekły, z pewnością warto wybrać się do specjalisty – jeśli jednak zdarza się raz na długi czas, pomocne mogą okazać się sprawdzone, domowe sposoby. Jednym z nich jest oczywiście wypijanie naparów ziołowych – na przykład na bazie zdrowego rumianku czy mięty. Tego typu zioła nie tylko wykazują działanie rozkurczowe, ale również stymulujące pracę żołądka. Osoby chcące pozbyć się niestrawności nie bez powodu sięgają też po kminek i koper włoski, które decydują się… żuć! Nie ulega wątpliwości, że to właśnie żucie zarówno kminku, jak i kopru rzeczywiście może zniwelować skurcze jelit, a co za tym idzie, przełożyć się na nasze lepsze samopoczucie. Ciekawym sposobem na niestrawność – do zastosowania przed pójściem spać – okazuje się być również wypicie wody z imbirem. Nie wszyscy wiedzą, że to właśnie naturalny imbir wspomaga trawienie oraz działa przeciwskurczowo – zwiększając przy tym wydzielanie śliny, co korzystnie wpływa na pracę układu pokarmowego. Decydując się na zastosowanie w pełni bezpiecznych, domowych sposobów na niestrawność – wybierajmy zioła i przyprawy wysokiej jakości, zawsze ze sprawdzonego źródła.