Nawyki żywieniowe – klucz do sukcesu w odchudzaniu

Odchudzanie jest bardzo długotrwałym procesem i silną zmianą w stylu życia. Wiele aspektów związanych ze zdrowym odżywianiem posiada wspólny mianownik jakim jest psychika. Stąd też często próby zmiany swojego podejścia względem odchudzania i odżywiania kończą się porażką. Jak podejść zdroworozsądkowo do tematu odchudzania i ukończyć ten etap sukcesem?

Nawyki żywieniowe to ugruntowana wiedza z zakresu podstawowych zasad zdrowego jedzenia i prowadzenia zdrowego trybu życia. W celu ugruntowania wiedzy o zdrowej żywności i lepszej edukacji w tym zakresie należy skupić się podstawach i skrupulatności we wprowadzaniu zmian.

Dlaczego większości nie udaje się schudnąć?

Główną przyczyną braku efektów w odchudzaniu jest paradoksalnie nadmiar wprowadzanych zasad odnośnie zdrowego odżywiania. Chodzi konkretnie o ilość tych zmian, które w ujęciu całościowym mogą bardzo negatywnie wpłynąć na dyspozycję czasem oraz aspekt motywacyjny.

Zdrowe odżywianie i wdrożenie „zdrowia na stole” to dla znacznej większości osób zupełnie nowy kierunek autoedukacji. Ogrom wiedzy, jaką należy przyswoić bardzo często wprowadza dezorientację i sprawia, że często rezygnuje się z dalszych działań w prowadzeniu zdrowej diety.

Dla dużej grupy osób wprowadzenie nawet podstawowych zasad zdrowego odżywiania stanowi wyzwanie. Oto przykłady zasad związanych ze zdrową dietą i żywnością:

 1. Spożywaj regularnie posiłki w równych odstępach czasu;
 2. Spożywaj warzywa i owoce najczęściej jak to możliwe;
 3. Korzystaj z produktów pełnoziarnistych/zbożowych;
 4. Pij dużo wody;
 5. Jeśli musisz jeść mięso, wybieraj chude mięso i spożywaj regularnie ryby,
 6. Wybieraj nasiona roślin strączkowych,
 7. Ogranicz spożycie produktów wysokoprzetworzonych;
 8. Limituj spożycie tłuszczów pochodzenia zwierzęcego na rzecz tłuszczów pochodzenia roślinnego;
 9. Nie spożywaj napojów słodzonych, gazowanych, słodyczy i cukru, zastępując całość owocami, orzechami;
 10. Unikaj słonych przekąsek i limituj solenie potraw;
 11. Nie zapomnij o regularnym piciu wody;
 12. Pamiętaj o wprowadzeniu aktywności fizycznej.Zdrowie płynące z natury!

Wprowadzenie podstawowych zasad zdrowego odżywiania to konieczność. Wprowadzenie chociaż 5 zasad w tym samym czasie może stanowić ogromne wyzwanie. Może to także przysporzyć wielu frustracji związanych z przypominaniem sobie o praktykowaniu tych zasad, co finalnie prowadzi do zaprzestania odchudzania i po czasie próby, rozpoczynania wszystkiego na nowo.

Jak rozwiązać problem zdrowych nawyków i osiągnąć sukces w odchudzaniu?

Jednym z kluczowych rozwiązań jest powolne zaznajamianie się z przedstawionymi zasadami zdrowego żywienia i praktykowanie ich w celu utworzenia nawyku żywieniowego. Codzienne praktykowanie jakiejś zasady sprawi, że z czasem stanie się ona nawykiem. A nawyk, jak to każdy nawyk, czy dobry czy zły, toczy się „sam”. Nie trzeba go pilnować, o nim myśleć, poddawać próbom silnej woli, kwestionować, itp. Gdy coś staje się nawykiem, nasz umysł i silna wola uwalniają się od potrzeby kontrolowania tego czegoś. W ten sposób silna wola uzyskuje wolną przestrzeń, aby zająć się następnym tematem żywieniowym i znowu zamienić go w kolejny nawyk. Przy okazji jeden sukces żywieniowy powoduje, że sprawniej i chętniej będziesz zagłębiał się w tematykę zdrowej diety i zdrowej żywności.

Wyrobienie nawyku żywieniowego to kwestia bardzo indywidualna. U niektórych zaszczepienie 1 lub 2 zasad może nastąpić już po okresie 2-3 tygodni, natomiast niektórym może to zająć nawet kilka miesięcy. Wszystko zależy od stopnia motywacji i samozaparcia oraz dyspozycji czasem. Średni czas na wprowadzanie nawyku lub nawyków trwa książkowo ok. 3 miesięcy. Jak widać jest to długotrwały proces, po roku będziesz miał co najwyżej kilka nowych nawyków. Więcej się nie da, gwarantuję. Jeśli ktoś Ci mówi, że od pół roku jest na diecie i wszystko jest takie proste, możesz mieć pewność, że ta dieta trwa wyłącznie dzięki silnej woli, a nie dzięki nawykom. A silna wola, jak to silna wola, czasem jest, czasem nie ma. Z nawykami jest inaczej – jak już są, to już są. Dobra wiadomość jest taka, że nawyki są na całe życie. Chyba, że użyjemy silnej woli i się ich świadomie pozbędziemy.

Jednym z najlepszych rozwiązań w kwestii wyrabiania nawyków jest wybór 1 lub 2 zasad zdrowego odżywiania i próba ich praktykowania przez najbliższe tygodnie. W znacznej większości przypadków warto na początku skupić się na zmniejszeniu ilości żywności wysoko przetworzonej i limitacji produktów typu fast-food oraz skupienie się na w miarę regularnie spożywanych posiłkach lub określenie ich dziennej ilości. W momencie, gdy wybierze się już zasady, można przystąpić do drobnej edukacji w tym zakresie. Tutaj może bardzo pomóc stosowanie ekologicznej żywności i edukacja w zakresie korzyści, jakie płyną ze spożywania żywności typu EKO.

Ekologiczna żywność to naturalne produkty spożywcze, które nie przeszły znaczącej obróbki technologicznej. Są wysoko dostępne w sklepach ze zdrową żywnością, między innymi w ofercie sklepu Zdrowie Na Stole.

Jest to pierwszy element, o jaki można zadbać w kontekście zdrowego odżywiania i zdrowej żywności. Warto odwiedzić strony specjalistycznych sklepów internetowych ze zdrową żywnością i przyjrzeć się ich ofercie. Posiadają one większy i bardziej bogaty asortyment od lokalnych sklepów , tzw. warzywniaków, a przy tym lokalne sklepiki niekoniecznie dbają o jakość sprowadzonych towarów. Przy wyborze EKO sklepu internetowego można swoje zamówienie sprowadzić prosto pod dowolny adres. Nie trzeba dźwigać, np. ciężkich napojów. Oferta sklepu „Zdrowie na stole”, jak sama nazwa wskazuje,  prezentuje tylko i wyłącznie ekologiczne produkty nisko przetworzone oraz bogaty asortyment suplementów diety od sprawdzonych firm, które szczycą się jakością i efektami ich preparatów.

Poznaj wyjątkowe działanie witaminy D!

Odpowiedź jest oczywista w tym temacie. Bilans kaloryczny ma znaczenie w kontekście odchudzania, ale nie w aspekcie zdrowych nawyków żywieniowych. Można wywołać tzw. ujemny bilans kaloryczny, jednakże jednocześnie spożywać żywność wysokoprzetworzoną i o nieregularnych porach, co niestety w niedalekiej przyszłości może zaowocować problemami metabolicznymi.

Często okazuje się, że wprowadzenie ekologicznej żywności, czyli tej zdrowej żywności bogatej w błonnik pokarmowy sprzyja odchudzaniu. Dzieje się tak dlatego, że produkty nisko przetworzone i ekologiczne szybciej wywołują uczucie sytości, co w efekcie prowadzi do spożywania mniejszej ilości kalorii. Ta często okazuje się, że wpisuje się w ramy ujemnego bilansu energetycznego i wywołuje to efekt odchudzania.

Psychodietetyka a odchudzanie

Prężnie rozwijającym się nurtem w diecie i dietetyce jest psychodietetyka, czyli dziedzina dietetyki, która jest silnie powiązana z nawykami żywieniowymi i mentalnym podejściem do zdrowego odżywiania. Znajduje ona coraz większą grupę zwolenników. Dzieje się tak dlatego, że psychodietetyka opiera się na edukacji w zakresie prawidłowej diety i zdrowego stylu życia. Jej założeniem nie jest wypisanie dla pacjenta rozpiski dietetycznej, której w większości się nie rozumie i ślepo podąża za kolejnymi przepisami.

Skutecznie nawodnij organizm i ciesz się zdrowiem dzięki wodzie kokosowej

Podsumowanie

Zdrowy styl życia to element, który jest bardzo zaniedbywany przez większość społeczeństwa. W momencie, gdy zapali się czerwona lampka nad głowami osób w grupie ryzyka, często następuje  gwałtowna chęć odchudzania i wprowadzenia zasad zdrowego odżywiania. Nie jest to najlepszym rozwiązaniem, za szybko. Takie gwałtowne zachowania mogą spowodować więcej problemów niż korzyści. Warto więc zastanowić się, które podstawowe zasady zdrowego odżywiania można wprowadzić jako pierwsze i dalej je praktykować w celu wyrobienia nawyku żywieniowego. Dieta powinna rozpocząć się od planu. Na początek wystarczy kartka i długopis.

Najłatwiej skupić się ekologicznej żywności i żywności niskoprzetworzonej, która dostępna jest w specjalistycznych sklepach ze zdrową żywnością, internetowych sklepach z żywnością EKO oraz częściowo w lokalnych warzywniakach. Z tego miejsca warto zapoznać się z ofertą sklepu „Zdrowie na stole”, aby zobaczyć, co określane jest mianem żywności ekologicznej oraz zapoznać się z resztą praktycznych porad znajdujących się w zakładce BLOG sklepu „Zdrowie na stole”.

Dieta to nie tylko zdrowe jedzenie. To styl życia, czyli edukacja, planowanie, praktykowanie, tworzenie nawyków i tak w kółko, do końca życia.