Czy wiesz, że naturalna babka lancetowata zawiera aż do 10% cennych dla zdrowia związków śluzowych? To właśnie tego typu związki – złożone z białek i wielocukrów – stanowią substancje zapasowe dla roślin, a ich włókna rozpuszczają się w wodzie, tworząc tym samym przyjemną, żelową konsystencję. Napar z babki lancetowatej pomoże w leczeniu wrzodów żołądka i dwunastnicy – a świeże liście rośliny z powodzeniem możemy wykorzystać w kuchni, dodając je chociażby do ulubionej sałatki. Co ciekawe, zdrowa herbatka z babki z powodzeniem zniweluje kaszel – zarówno suchy, jak i mokry – a dzięki właściwościom oczyszczającym drogi oddechowe, wesprze odkrztuszanie zalegającej w płucach flegmy. Babka lancetowata od wieków była stosowana jako naturalny, przyspieszający gojenie się ran opatrunek – a dziś wielu miłośników leczenia naturalnymi sposobami, stosuje ją na skórę w formie regenerującego kompresu. Ciekawostką jest, że regularne picie ekologicznego naparu z babki lancetowatej może okazać się skuteczne jako pomoc w rzuceniu palenia – babka nie tylko „odrzuci” nas od tytoniu, ale również oczyści płuca po długotrwałym narażaniu ich na nałóg.
Babka lancetowata sprawdzi się również tym z nas, którzy w naturalny sposób chcą poradzić sobie z przeziębieniem – a stosowana z dodatkiem ekologicznego miodu (koniecznie dodawanego po ostudzeniu naparu) wesprze pracę serca oraz układu nerwowego.


- Zdrowa babka lancetowata wykazuje przede wszystkim działanie bakteriobójcze i wykrztuśne – mówi Sandra Kania, dietetyk – Nie oznacza to jednak, że warto przyjmować ją wyłącznie w okresie przeziębienia. Wypijanie pół szklanki naturalnego naparu dwa razy dziennie skutecznie wzmocni organizm, a stosowanie go jako płukanki do gardła – zniweluje jego ból, działając niczym tabletka przeciwbólowa.