Maślan sodu to popularny organiczny związek chemiczny – naturalnie występujący w wielu produktach spożywczych (takich jak sery, mleko i różnego rodzaju kiszonki). Występuje on również w naszym organizmie - jest substancją wytwarzaną naturalnie w jelitach w wyniku procesu fermentacji bakteryjnej niestrawionych węglowodanów, na przykład błonnika. Maślan sodu stanowi podstawowe pożywienie dla kolonocytów - czyli komórek nabłonka jelitowego, które są odpowiedzialne za odbudowę tego odcinka pokarmowego.

Dlaczego jako sportowiec zwróciłam uwagę na ten suplement?

Dlatego, że ta substancja utrzymuje prawidłowe pH w jelitach - przez co chroni je przed namnażaniem się mikroorganizmów, stymuluje wzrost saprofitycznej flory bakteryjnej oraz przyspiesza gojenie i regenerację jelitową. Co więcej - maślan sodu (regulując pH jelitowe) zwiększa wchłanianie wapnia, żelaza i magnezu oraz zapobiega utracie wody, chlorku sodu i potasu. Utrzymanie integralności bariery jelitowej jest kluczem dla prawidłowego funkcjonowania jelita.

zdrowy maślan sodu

Tylko dlaczego to jest takie ważne?

Zdrowe jelita = zdrowy organizm!

Jelita mają ogromny wpływ na nasz organizm. Odpowiadają za naszą odporność, redukują reakcje alergiczne oraz odżywiają nasz organizm. Ponadto wiele badań potwierdza fakt, że jelita odpowiadają za nasze samopoczucie. Wiedząc jak wiele funkcji pełnią w naszym organizmie – uważam, że powinno się o nie odpowiednio zadbać.

Z doświadczenia wiem, że wiele osób uprawiających sport skarży się na problemy żołądkowo-jelitowe. Dla części z nich może to być dziwne, że podczas wysiłku zaczyna boleć brzuch lub odczuwa się duży dyskomfort w dolnych częściach podbrzusza. Nie jest to jednak żadna magia – dzieje się tak z powodu zmniejszonej ilości krwi dostarczanej do jelit (ponieważ nasz organizm podczas wysiłku fizycznego zmusza do wytężonej pracy mięśnie szkieletowe, mięsień sercowy, płuca, a także mózg). W celu zaopatrzenia tych najważniejszych narządów – organizm stara się dostarczyć tam jak największą ilość krwi oraz tlenu. Nie działa tutaj zasada „wszyscy dostają po równo” - jest wręcz odwrotnie! Niektóre narządy muszą ucierpieć – a jednym z takich „pechowców” są właśnie jelita, które podczas wzmożonego wysiłku fizycznego otrzymują mniejszą ilość krwi, składników pokarmowych oraz nie mają możliwości na swobodne odprowadzenie metabolitów (co często może skutkować zaburzeniami mikrobiomu i wzrostem przepuszczalności bariery jelitowej).

Tutaj pomóc nam może stosowanie maślanu sodu - który przyspieszy procesy regeneracji oraz odbudowy ścian jelita. Co więcej, działanie przeciwzapalne tego suplementu zmniejsza intensywność i czas trwania biegunki.
Stosowanie maślanu sodu jest bezpieczne - nie ma naukowych faktów o jego negatywnym wpływie na organizm.

Zalecany jest on najczęściej osobom cierpiącym na zaburzenia czynności i stanów zapalnych jelit oraz flory jelitowej, a także w przypadku owrzodzeń żołądkaJako suplement jest jednak polecany również tym osobom, które spożywają wysokoprzetworzoną żywność o niskiej zawartości błonnika i wysokiej zawartości cukru. Taka dieta zmniejsza poziom produkcji maślanu w jelicie grubym i pogarsza jego prawidłowe funkcjonowanie.

Większość producentów zaleca stosowanie tego suplementu przez okres 3 miesięcy - tak długie stosowanie ma zapewnić optymalne działanie maślanu sodu oraz w pełni odbudować oraz zregenerować florę i ściany jelita. Po tym czasie można go odstawić, jednak jego działanie jest odwracalne i powoli zanika z po zaprzestaniu jego stosowania. Dawkowanie suplementu zależy od producenta, więc warto najpierw zapoznać się z opisem na opakowaniu.

Podsumowując - maślan sodu, czyli sól sodowa kwasu mlekowego, to bezpieczny suplement. Naturalnie występuje w naszym organizmie, a jego dodatkowe stosowanie może polepszyć pracę jelit i zmniejszyć dolegliwości z nimi związane (spowodowane przetworzoną żywnością, zmianami chorobowymi układu pokarmowego lub zbyt intensywnym wysiłkiem fizycznym). Proces jego przyjmowania jest długotrwały, jednak przynosi duże korzyści dla naszego zdrowia!