Mąka pszenna – produkt, który w ostatnim czasie wzbudza niemałe kontrowersje (głównie ze względu na nietolerancję glutenu, występującą u wielu z nas), został wynaleziony już 6700-6000 lat przed naszą erą – kiedy to starożytni nabyli zdolność rozgniatania ziaren zbóż w prostych moździerzach. Jak się jednak okazuje, wynalezienie żarna – złożonego z dwóch kamieni urządzenia do ręcznego mielenia zboża – możemy zawdzięczać Rzymianom, którzy rozpropagowani nie tylko samo w sobie rozdrabnianie zbóż, ale również przygotowywanie z nich strawy. I choć mąka pszenna nie od dziś kojarzona jest z produktem o raczej niewysokiej wartości odżywczej – bogatym w skrobię i gluten – część z nas decyduje się na jej regularną obecność w diecie. Co warto wiedzieć o mące pszennej, która towarzyszy mam od tak długiego czasu?
Mąka pszenna – czy zawiera witaminy?
Jak się okazuje, mąka pszenna jak najbardziej zawiera witaminy – głównie te z grupy B, które pomagają nam między innymi w sprawnej przemianie materii, regulacji metabolizmy energetycznego czy w procesach myślowych. Co ciekawe, mąka pszenna to jednak nie tylko cenne źródło witamin, ale również minerałów – takich jak fosfor, magnez, wapń czy cynk, który dba o kondycję naszej cerę, włosów i paznokci.
Mąka pszenna – do czego warto ją stosować?
Pożywną mąkę pszenną – o ile nie jesteśmy uczuleni na występujący w niej gluten – możemy wykorzystać do wielu wypieków, na przykład chleba, bułek, ciast, pierogów, naleśników czy ciasteczek. Nie od dziś wiadomo, że to właśnie mąka pszenna stanowi cenne źródło węglowodanów – co oznacza, że dodaje nam niezbędnej energii. Pamiętajmy jednak, by – przebywając na popularnej w ostatnim czasie diecie keto – zastąpić ją niskowęglowodanowymi mąkami (na przykład migdałową).
Mąka pszenna – jakie są jej typy?
Mąka pszenna naturalnie dzieli się na typy, a więc rodzaje, które powinny być zawsze dobierane pod kątem wypieków, jakie zamierzamy przygotować. Do najpopularniejszych mąk pszennych należą mąki takie jak tortowa (typ 450), luksusowa (typ 550), chlebowa (typ 750), sitkowa (typ 1400), graham (typ 1850) i razowa (typ 2000). Dla przykładu – mąkę chlebową stosujemy zwykle do przygotowania ciasta na chleb, pizzę czy pierogi, z kolei graham znajdzie swoje zastosowanie w wypieku tak zwanych „bułek grahamek”.
Jak powstaje mąka?
Proces powstawania mąki rozpoczyna się od wyselekcjonowania odpowiednich ziaren, które muszą spełniać konkretne normy jakościowe. Na początku ziarna zostają oczyszczone – co oznacza, że oddziela się od nich zanieczyszczenia, między innymi przy pomocy magnesów czy separatora grawitacyjnego – a następnie poddane mieleniu (a więc są rozbijane na mniejsze cząstki) z wykorzystaniem młynów (kamiennych, wałkowych, tarczowych, w zależności od potrzeb). Co ciekawe, każdy z rodzajów młynów ma wpływ na finalną jakość i właściwości mąki. Kiedy mąka jest już zmielona – zostaje spakowana i wysłana na sprzedaż (w magazynach może być przechowywana nawet przez bardzo długi czas - pod warunkiem, że znajduje się w miejscu o niskiej temperaturze oraz wilgotności).
Czy mąka pszenna działa na problemy skórne?
Podobnie jak całe mnóstwo produktów – również mąkę pszenną możemy zastosować nie tylko w codziennej diecie, ale również zewnętrznie, na skórę. Dzięki wysokiej zawartości skrobi, nałożona punktowo na zmiany trądzikowe, rzeczywiście może przyczyniać się do ich delikatnego wysuszenia. Dodając mąkę pszenną do domowych maseczek – uzyskamy również efekt zmatowienia (tak bardzo pożądany przez posiadaczy skóry tłustej, ze skłonnością do nadmiernej produkcji sebum).
Zapewne wielu z nas trudno jest wyobrazić sobie pieczenie bez mąki pszennej. O ile nie jesteśmy uczuleni na gluten – w żadnym razie nie musimy wykluczać tego interesującego produktu ze swojego codziennego „menu”! Jeśli jednak po spożyciu produktów mącznych doświadczamy wzdęć, biegunek, wysypki, a nawet zmian nastroju, warto jest skonsultować temat z doświadczonym dietetykiem, który podpowie nam na jakie bezglutenowe alternatywy możemy zamienić tradycyjną mąkę pszenną!