Węglowodany, nazywane też cukrami, stanowią najczęściej ponad 70% całej zawartości kaszy. W zależności od konkretnego jej rodzaju – mogą przyjmować aż do 87% jej składu.

Zdrowa kasza gryczana

Osoby, chcące ograniczyć węglowodany w codziennej diecie – powinny sięgać przede wszystkim po zdrową kaszę gryczaną, w której na 100 gramów przypada około 22 gramów węglowodanów. Dla przykładu – kasza manna, w porcji o tej samej gramaturze, ma zawartość 73 gramów cukrów. Wybór naturalnej kaszy jaglanej przypadnie do gustu nie tylko osobom, chcącym zadbać o swoją sylwetkę – ale również miłośnikom zdrowego stylu życia! Dzięki wysokiej zawartości białka – zapewnia optymalną dawkę energii na co dzień, a występujące w niej magnez i witamina B1 sprzyjają dobremu samopoczuciu. Co ciekawe, zdrowa kasza gryczana to cenne źródło przeciwutleniaczy, mających pozytywny wpływ na odporność. Nazywana „gryką siewną” - skutecznie obniża cholesterol (dzięki zawartej w niej lizynie i metioninie), a jako produkt bezglutenowy stanowi zdrową i smaczną propozycję dla osób zmagających się z celiakią. Inne, niskowęglowodanowe produkty, które warto wdrożyć w codzienną dietę to między innymi jajka, ryby oraz owoce morza, a także orzechy włoskie i grzyby. Kaszę gryczaną najczęściej podaje się z mięsem, warzywami i sosem - oraz w formie farszu, na przykład do pierogów czy gołąbków. Osoby, chcące wprowadzić prozdrowotne zmiany w swojej diecie – mogą zastąpić tradycyjny makaron w zupie, porcją naturalnej kaszy gryczanej (palonej lub niepalonej). Co ciekawe, kasza gryczana w Twojej kuchni to również możliwość szybkiego zrobienia... mąki! Jeśli potrzebujesz mąki gryczanej - wystarczy, że zmielisz w drobny pył kaszę (na przykład przy pomocy blendera)! Chociaż zdrowa mąka gryczana nie jest pierwszym wyborem Polaków - sprawdzi się osobom, będącym na diecie bezglutenowej. To właśnie z naturalnej mąki gryczanej z powodzeniem zrobisz chleb, bułki, a nawet gofry czy ciastka. Miłośnikom zdrowej i smacznej kuchni przypadną do gustu również sycące placki gryczane.

Kuskus – lekka alternatywa dla osób ograniczających węglowodany

Kuskus to drobne ziarenka otrzymywane z mąki pszennej durum, które w 100 gramach zawierają około 47 gramów węglowodanów. Chociaż nie jest to kasza w tradycyjnym rozumieniu, kuskus może być używany jako zamiennik kasz w wielu potrawach. Jego lekka konsystencja i delikatny smak sprawiają, że jest doskonałym dodatkiem do sałatek, gulaszów, czy potraw warzywnych. Na szczególną uwagę zasługuje zdrowy kuskus razowy.

Kuskus dostarcza również białka, błonnika oraz witamin z grupy B. Ze względu na swoją szybką i łatwą przygotowanie, jest praktycznym rozwiązaniem na szybkie posiłki, zarówno na ciepło, jak i na zimno.

Jaka kasza na keto?

W ostatnim czasie bardzo popularna staje się dieta ketogeniczna - nazywana "keto dietą" - której działanie opiera się na wejściu w stan ketozy, pozwalający na pozyskiwanie energii nie z cukru, a z... nagromadzonego w tkankach tłuszczu! Aby bezpiecznie odchudzać się poprzez "dietę keto" należy przyjmować nie więcej niż 50 gramów węglowodanów dziennie - nic dziwnego więc, że tak wiele osób chcących uzyskać ketozę, poszukuje produktów (także zdrowej kaszy) o jak najmniejszej zawartości "węgli". Co ciekawe, im grubsza kasza - tym więcej cennego błonnika, witamin i minerałów! Po który rodzaj sięgnąć, chcąc bezpiecznie zredukować wagę na "keto"? Przede wszystkim po kaszę gryczaną, która może stanowić zarówno podstawę, jak i dodatek do naszego posiłku (na przykład sałatki). Regularne spożywanie naturalnej kaszy gryczanej nie tylko wesprze proces odchudzania, ale także pozytywnie wpłynie na układ pokarmowy!

Zobacz naszą ofertę ekologicznych kasz.