Naukowcy porównali stężenia mikroskładników odżywczych w osoczu pacjentów z rakiem prostaty ze zdrową grupą kontrolną, ujawniając niski poziom luteiny, likopenu, alfa-karotenu i selenu u pacjentów z nowotworem oraz wysoki poziom żelaza, siarki i wapnia w tej samej grupie - w porównaniu z grupą kontrolną.
Mężczyźni ze stężeniem w osoczu niższym niż 0,25 mikrograma (ug) na mililitr (ml) dla likopenu i / lub niższym niż 120 g / l dla selenu mają zwiększone ryzyko raka prostaty i prawdopodobnie są bardziej wrażliwi na szkodliwe działanie promieniowania – podaje Univeristy of South w Australii.
Jak się okazuje - pokarmy bogate w likopen to między innymi pomidory, melony, papaje, winogrona, brzoskwinie, arbuz i żurawina. Zdrowy selen znajdziemy z kolei w białym mięsie, jajach, rybach i orzechach.
Współautor badania - dr Permal Deo - mówi, że spożywanie pokarmów naturalnie bogatych w likopen i selen jest lepsze niż przyjmowanie suplementów, gdzie korzyści są ograniczone, zgodnie z wcześniejszymi badaniami.
- Naszym zaleceniem jest przyjęcie diety śródziemnomorskiej z wykorzystaniem pomocy dietetyka, ponieważ ludzie wchłaniają składniki odżywcze na różne sposoby, w zależności od żywności, układu trawiennego, genotypu osoby i ewentualnie mikrobiomu - mówi dr Deo, która uważa, że przyjmowanie likopenu i selenu w formie żywności jest znacznie skuteczniejszym rozwiązaniem niż przyjmowanie ich w formie tabletki.
Co ciekawe, ryzyko zachorowania na raka prostaty zwiększa się nie tylko wówczas, kiedy nasza dieta daleka jest od tej śródziemnomorskiej – ale również wtedy, gdy brakuje w niej cennej dla zdrowia witaminy E.
Witamina E – co powinieneś wiedzieć?
- Dieta śródziemnomorska to jeden z najzdrowszych sposób odżywiania – mówi Sandra Kania, dietetyk – Cechą charakterystyczną tej diety jest obecność owoców i warzyw w zasadzie w każdym posiłku. Dieta śródziemnomorska to także produkty zbożowe i zdrowe oleje. Dbając o zdrowe, racjonalne odżywianie – realnie niwelujemy ryzyko zachorowania na wiele chorób (w tym raka prostaty).
Źródło:
University of South Australia
https://www.sciencedaily.com/releases/2023/03/230309101400.htm