Każdego dnia średnio 48 mężczyzn w Polsce dowiaduje się o nowotworze prostaty – narządu mięśniowo-gruczołowego, wchodzącego w skład układu płciowego. Sygnały, które powinny nas zaniepokoić to między innymi częste oddawanie moczu, wydłużony czas jego oddawania, zaburzenia erekcji i nykturia, czyli potrzeba częstego oddawania moczu w nocy. Czynnikiem ryzyka jego rozwoju jest z kolei podeszły wiek – dlatego tak ważne jest, aby dojrzali mężczyźni regularnie badali się w kierunku prostaty.

Zdrowa prostata – co jeść?

Jak wynika z nowych badań przeprowadzonych przez naukowców z University of South w Australii - mężczyźni, którzy regularnie spożywają kolorowe owoce i warzywa, rzadziej diagnozują raka prostaty.

Naukowcy porównali stężenia mikroskładników odżywczych w osoczu pacjentów z rakiem prostaty ze zdrową grupą kontrolną, ujawniając niski poziom luteiny, likopenu, alfa-karotenu i selenu u pacjentów z nowotworem oraz wysoki poziom żelaza, siarki i wapnia w tej samej grupie - w porównaniu z grupą kontrolną.

Mężczyźni ze stężeniem w osoczu niższym niż 0,25 mikrograma (ug) na mililitr (ml) dla likopenu i / lub niższym niż 120 g / l dla selenu mają zwiększone ryzyko raka prostaty i prawdopodobnie są bardziej wrażliwi na szkodliwe działanie promieniowania – podaje Univeristy of South w Australii.

Jak się okazuje - pokarmy bogate w likopen to między innymi pomidory, melony, papaje, winogrona, brzoskwinie, arbuz i żurawina. Zdrowy selen znajdziemy z kolei w białym mięsie, jajach, rybach i orzechach.

Współautor badania - dr Permal Deo - mówi, że spożywanie pokarmów naturalnie bogatych w likopen i selen jest lepsze niż przyjmowanie suplementów, gdzie korzyści są ograniczone, zgodnie z wcześniejszymi badaniami.

- Naszym zaleceniem jest przyjęcie diety śródziemnomorskiej z wykorzystaniem pomocy dietetyka, ponieważ ludzie wchłaniają składniki odżywcze na różne sposoby, w zależności od żywności, układu trawiennego, genotypu osoby i ewentualnie mikrobiomu - mówi dr Deo, która uważa, że przyjmowanie likopenu i selenu w formie żywności jest znacznie skuteczniejszym rozwiązaniem niż przyjmowanie ich w formie tabletki.

Co ciekawe, ryzyko zachorowania na raka prostaty zwiększa się nie tylko wówczas, kiedy nasza dieta daleka jest od tej śródziemnomorskiej – ale również wtedy, gdy brakuje w niej cennej dla zdrowia witaminy E.

Witamina E – co powinieneś wiedzieć?

Zdrową i naturalną witaminę E znajdziemy między innymi w olejach roślinnych – rzepakowym, kukurydzianym, słonecznikowym. Wybierając ekologiczny olej warto zwrócić uwagę na to czy aby na pewno jest produktem tłoczonym na zimno – ponieważ to właśnie oleje tłoczone w ten sposób zawierają nawet do 75% więcej witaminy E od tych pozyskiwanych inaczej. Co ciekawe, na przyswajanie witaminy E niekorzystnie wpływa przyjmowanie środków antykoncepcyjnych oraz leków przeczyszczających. Chcąc uchronić swoją prostatę przed chorobami – warto sięgać też po pestki dyni, szpinak oraz sałatę.

- Dieta śródziemnomorska to jeden z najzdrowszych sposób odżywiania – mówi Sandra Kania, dietetyk – Cechą charakterystyczną tej diety jest obecność owoców i warzyw w zasadzie w każdym posiłku. Dieta śródziemnomorska to także produkty zbożowe i zdrowe oleje. Dbając o zdrowe, racjonalne odżywianie – realnie niwelujemy ryzyko zachorowania na wiele chorób (w tym raka prostaty).

Źródło:

University of South Australia

https://www.sciencedaily.com/releases/2023/03/230309101400.htm